Królowa Elżbieta II

  - Znowu razem. Już na zawsze - komentują fani monarchini i jej męża.

  W poniedziałek, 19 września 2022 roku oczy całego świata skupione były na Londynie, gdzie odbył się pogrzeb królowej Elżbiety II. Najdłużej panująca w historii Wielkiej Brytanii monarchini zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. W ostatnim pożegnaniu wzięli udział członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej i zagraniczni dygnitarze, w tym monarchowie, prezydenci i premierzy. Uroczystości żałobne rozpoczęły się od przedpołudniowej mszy w Opactwie Westminsterskim i trwały aż do późnych godzin wieczornych.

  Szacuje się, że transmisję z tego wydarzenia obejrzą 4 miliardy ludzi.

  Książę Andrzej od kilkunastu miesięcy jest antybohaterem mediów. Skandale na tle seksualnym, oskarżenia o pedofilię i molestowanie seksualne, ciągle badane są przez odpowiednie organy. Syn królowej Elżbiety II, jako jeden z ostatnich oddał jej hołd.

  Doradcy royalsów wyrazili się jasno.

  Wielka Brytania pogrążona jest w żałobie po śmierci królowej Elżbiety II. Przed Pałacem Westminsterskim w Londynie tłumnie gromadzą się osoby pragnące oddać hołd zmarłej monarchini. Poddani ustawiają się w kilkukilometrowej kolejce, nie zważając na dokuczliwy chłód czy inne niedogodności.

  Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej nie kryją wdzięczności wobec rodaków, którzy tłumnie przybywają pod Westminster Hall, by oddać hołd Elżbiecie II. W sobotę, 17 września br. oczekujący w długiej kolejce Brytyjczycy mieli szansę porozmawiać z królem Karolem III i następcą tronu, księciem Williamem.

  Uroczystostości pogrzebowe Elżbiety II podzielone są na etapy. Łącznie wszystkie wydarzenia związane z pochówkiem zmarłej w czwartek, 8 września 2022 roku monarchini będą trwały 11 dni i zakończą się w poniedziałek.

  Piłkarz wzbudził zainteresowanie gapiów i wyznał dziennikarzom, od kiedy czeka na wejście do Pałacu Westminsterskiego.

  Już w najbliższy poniedziałek będzie można obejrzeć film dokumentalny na temat związku królowej Elżbiety II i jej męża Księcia Filipa. Produkcja nosi tytuł "Elżbieta i Filip: miłość i służba". O czym jest, kiedy i gdzie go oglądać?

  Książę Andrzej, który uczestniczy w urozystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II wzbudza wyjątkowo negatywne emocje. Ze względu na jego przeszłość nie jest lubiany w Wielkiej Brytanii. Nie pozwolono mu także założyć munduru - w przeciwieństwie do bliskiej rodziny pojawił się w garniturze. 

  Imię Elżbiety II znają wszyscy. Zmarła monarchini przez 96 lat swojego życia trwale zapisała się w historii powszechnej. Wielu dziennikarzy i miłośników Windsorów nazywa ją nawet Królową Świata. Za zamkniętymi drzwiami rezydencji rodzina nie używała jednak jej tytułu. Kto wymyślił przezwisko, które na lata zostało z Elżbietą?

  Symbol "majestatu i wolności" nie tylko zachwyca, ale też wzbudza kontrowersje.

  Każdy poród monarchini był traumatyczny.

  W środę, 14 września w Londynie rozpoczął się kolejny etap operacji London Bridge. Trumna z ciałem królowej, która we wtorek, 13 września została przetransportowana z Edynburga, opuściła Pałac Buckingham, w którym monarchini symbolicznie spędziła swoją ostatnią noc. Był to też ostatni moment, w którym członkowie królewskiej rodziny mogli w ciszy i spokoju oddać jej hołd bez udziału osób postronnych. Jak będą wyglądały kolejne dni?

  Internauci zaczęli zastanawiać się, dlaczego po śmierci królowej, pod pałacem Buckingham jest mniej, niż po śmierci księżnej Diany. Czy to dowód na to, że poddani kochali ją bardziej, niż zmarłą 8 września monarchinię? Okazuje się, że odpowiedź jest dosyć prosta.

  Śmierć Elżbiety II to szok nie tylko dla obywateli Wielkiej Brytanii, ale przede wszystkim trudne chwile dla jej dzieci. Niestety, w najcięższych chwilach, zamiast w spokoju opłakiwać stratę muszą sprostać szeregowi obowiązków związanych z żałobą narodową. Osobą, która cały czas, od chwili śmierci towarzyszy królowej w jej ostatniej podróży jest jej jedyna córka, księżniczka Anna.

  Wtorek, 13 września to kolejny dzień, który na wyspach brytyjskich upływa pod znakiem żałoby po zmarłej w czwartek 8 września królowej. Procedura związana ze sprowadzeniem zwłok Elżbiety II znana jako operacja "Jednorożec" zakończyła się po godzinie 18:00 czasu lokalnego, kiedy samolot, na pokładzie którego znajdowała się trumna, przekroczył granicę Szkocji. Trwa operacja London Bridge związana z pochówkiem monarchini.

  Dlaczego? - To wydaje się niewłaściwe - ocenił.

  Śmierć Elżbiety II to niewyobrażalna strata dla Brytyjczyków, ale przede wszystkim dla tych, dla których była kimś więcej, niż królową: dla jej dzieci, wnuków i prawnuków. Często mówiło się, że szczególną słabość monarchini miała do młodszego syna króla Karola III - Harry'ego. On także darzył babcię wyjątkowym uczuciem. Teraz zdecydował się pożegnać ją wzruszającym oświadczeniem.

  - Chciałam pokazać, że jest tu mile widziana - komentuje dziewczyna.

  Jaki przesąd jest związany z tą tradycją?

  Po śmierci królowej Elżbiety II jej najstarszy syn Karol, książę Walii, został królem Zjednoczonego Królestwa. Jak Brytyjczycy przyjęli nowego monarchę?

  Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej mają swoje oficjalne profile w mediach społecznościowych. Na dotychczasowym koncie króla Karola III pojawiła się ważna informacja. Nastąpi duża zmiana w jego komunikacji z internautami.

  Możesz zrobić to online.

  Plany pogrzebowe Elżbiety II zostały stworzone na początku lat 60. XX wieku i od tamtej pory są regularnie aktualizowane. Brytyjczycy stworzyli kilka scenanriuszy, na wypadek, gdyby monarchini odeszła w innym miejscu, niż Londyn. Ponieważ królowa odeszła w zamku Balmoral, w niedzielę rozpoczęła się operacja "Jednorożec". Jak będzie wyglądała ostatnia podróż władczyni Zjednoczonego Królestwa?

  W sobotę, 10 września 2022 roku wieczorem bracia wyszli razem na błonia zamku Windsor. Czy to znak, że na pojednanie jest jeszcze szansa?

  Następca tronu Wielkiej Brytanii, nowo mianowany książę Walii William, zdecydował się opublikować poruszające oświadczenie.

  Uroczystość w Opactwie Westminsterskim ma charakter państwowy.

  Odejście monarchini szczególnie dotknęło zapewne członków jej najbliższej rodziny. Niestety, w związku z narodową żałobą nie mogą oni spokojnie opłakiwać swojej straty.