Elżbieta II

  Elżbieta II

  99-letni książę Filip zmarł 9 kwietnia, na dwa miesiące przed swoimi urodzinami. Informację o odejściu męża Elżbiety II przekazał Pałac Buckingham. W światowych mediach można już przeczytać o pierwszych reakcjach na tę smutną wiadomość. Jak natomiast żegnają monarchę poddani? O nastrojach panujących teraz w Wielkiej Brytanii opowiedziała Anna Senkara, prosto spod bram królewskiej posiadłości.

  Minęło 67 lat od koronacji Elżbiety II. W czasie tego niezwykle długiego panowania królowa współpracowała z 14 premierami, w tym czasie doczekaliśmy się 13 prezydentów USA i 7 papieży, z Franciszkiem włącznie. Ma ośmioro wnucząt i ośmioro prawnucząt. Te, jak i wiele innych liczb i ciekawostek, przedstawiła widzom Dzień Dobry TVN Ania Senkara, prosto spod Pałacu Buckingham.

  Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia, ale jej urodziny, ze względu na pogodę, obchodzone są w czerwcu. W tym roku w pobliżu Pałacu Buckingham kilka tysięcy wielbicieli rodziny królewskiej. W uroczystej paradzie ulicami Londynu przeszło około tysiąca żołnierzy. Zobaczcie relację dziennikarki Dzień Dobry TVN Anny Senkary.

  Chociaż Królowa Elżbieta II urodziła się w kwietniu, jej urodziny - ze względu na pogodę - obchodzone są w czerwcu. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? Czy w związku z wiekiem królowa zamierza niedługo abdykować? Co jeszcze słychać w rodzinie królewskiej? Sprawdziła to dla nas reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Wielka Brytania świętuje w tym roku 92. urodziny królowej Elżbiety II, która rządzi tym krajem nieprzerwanie od 66 lat. Z okazji urodzin królowej ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce wydał specjalne urodzinowe przyjęcie w ogrodach ambasady w Warszawie. Była tam nasz reporter Mateusz Hładki.

  Ella Slack jest dublerką brytyjskiej królowej od ponad 30 lat. To niezwykle ważne stanowisko w kraju - każda uroczystość, na której pojawia się Jej Wysokość Królowa Elżbieta II musi zostać wcześniej dokładnie przećwiczone. Jak dostaje się taką pracę? Co było najtrudniejsze podczas jej pierwszej próby? Jak dobiera swój strój? I czy poznała kiedyś Królową? Z Jej Wysokością Dublerką spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.