70. rocznica koronacji Elżbiety II. Czym różniła się od wielkiego dnia Karola III? "Chciano zaoszczędzić"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
70. rocznica koronacji Elżbiety II
70. rocznica koronacji Elżbiety II Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Dokładnie 2 czerwca 1953 roku Elżbieta II rozpoczęła panowanie na królewskim tronie. 70 lat później koronę oficjalnie przejął jej syn, król Karol III. Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara postanowiła porównać ze sobą te dwa historyczne wydarzenia. Wskazała podobieństwa i różnice.

Koronacja Elżbiety II

W tym roku przypada 70. rocznica koronacji Elżbiety II. To wydarzenie odbyło się 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey. Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara przypomniała widzom, jak wyglądała koronacja królowej oraz porównała ją z uroczystością króla Karola III, która miała miejsce niecały miesiąc temu (6 maja).

Jak się okazuje koronacja Elżbiety II i jej syna wyznaczały pewne trendy. - Koronacja królowej była pokazywana w tv, natomiast Karola była pierwszą koronacją pokazywaną na żywo w mediach społecznościowych - powiedziała reporterka.

Różnice można było zauważyć m.in. w długości przemarszu. - Procesja królowej trwała 8 kilometrów, aby tłumy na ulicach zobaczyły ją na żywo. W przypadku Karola sprawa miała się inaczej, bo po pierwsze ten streaming, a po drugie chciano zaoszczędzić, taki podano oficjalny powód, więc procesja wynosiła 2 kilometry - dodała.

Londyn. Porównanie koronacji matki i syna

Kolejnym podobieństwem łączącym te dwie koronacje, o którym wspomniała Anna Senkara była niesprzyjająca pogoda. - 6 maja Londyn był skąpany w deszczu. My dziennikarze pracowaliśmy w tej ulewie przez wiele godzin, [...] razem z nami mokły całe tłumy - zaznaczyła. - Przy okazji koronacji królowej również lało - dodała.

Poznaj więcej podobieństw i różnic w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości