monarchia brytyjska

  monarchia brytyjska

  Królowa Elżbieta II używała laski jedynie w 2003 i 2004 roku, co spowodowane było operacją usunięcia chrząstki w prawym kolanie. Po tej sytuacji nigdy nie korzystała z niej publicznie. 12 października 2021 roku sytuacja ta uległa zmianie - królowa wsparła się o laskę po wyjściu z limuzyny.

  Zaledwie kilka miesięcy temu księżniczka Eugenia, wnuczka królowej Elżbiety II, podzieliła się ze światem szczęśliwą nowiną o narodzinach syna. Ojciec dziecka, Jack Brooksbank, dotychczas uważany za wiernego i statecznego mężczyznę, zaskoczył miłośników brytyjskiej rodziny królewskiej kontrowersyjnym zachowaniem. Podczas podróży służbowej do Włoch został przyłapany na jachcie z trzema kobietami. Wywołało to niemałe poruszenie w londyńskich mediach, jak również na królewskim dworze.

  Nie milkną echa głośnego wywiadu z księżną Dianą, który w 1995 r. wyemitowała BBC. Przeprowadzone w tej sprawie dochodzenie wykazało, że dziennikarz dopuścił się oszustwa, a nadawca je zatuszował. Stacja wystosowała przeprosiny do syna Diany, księcia Williama. Teraz autor wywiadu zrobił to samo, jednak podkreślił, że wiązanie z nim tragicznej śmierci księżnej jest "nierozsądne".

  Aby przeprowadzić sensacyjny wywiad z księżną Dianą, dziennikarz BBC dopuścił się oszustwa, a nadawca je zatuszował. Tak wykazało przeprowadzone w tej sprawie dochodzenie. Przypomnijmy, że w słynnej rozmowie w 1995 r. księżna ujawniła intymne szczegóły jej małżeństwa z Karolem. BBC wystosowało przeprosiny do syna Diany, księcia Williama.

  Królowa Elżbieta II straciła szczeniaka. Zdechł pięciomiesięczny Fergus rasy dorgi. Piesek został podarowany w czasie, gdy jej mąż, książę Filip, trafił do szpitala. Czworonóg miał poprawić nastrój monarchini w trudnym dla niej okresie, i - jak twierdzi źródło na dworze królewskim - spełnił swoje zadanie.

  Głośny wywiad księcia Harry'ego i Meghan Markle mocno podzielił zarówno opinię publiczną, jak i członków rodziny królewskiej. Brytyjskie media coraz częściej rozpisują się o konflikcie między księciem Williamem i Harry'm. Co ich poróżniło? Nasza reporterka Anna Senkara rozmawiała na ten temat z Robertem Lacey'em, biografem rodziny królewskiej i autorem książki "Bitwa braci".

  Był najdłużej sprawującym urząd księcia - małżonka człowiekiem w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II wielokrotnie podkreślała, że jego zasługi dla kraju są nieocenione. Swoją żonę poznał mając zaledwie 18 lat, a poślubił 8 lat później. Przez 73 lata doczekali się 4 dzieci, 8 wnucząt i 10 prawnuków. Kim był jeden z najważniejszych członków monarchii Windsorów?

  Książę Harry i Meghan Markle na dobre odcięli się od rodziny królewskiej. Nie tylko rozpoczęli nowe życie z dala od dworskich zasad, ale zamierzają zwierzyć się, jak wyglądało ich życie w pałacu. Małżeństwo początkowo szukało szczęścia w Kanadzie, ale później przeprowadziło się do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam Harry i Meghan oczekują przyjścia na świat drugiego potomka. Jak zapewniał w Dzień Dobry TVN królewski korespondent Omid Scobie, zakochani w końcu są szczęśliwi.

  Spotkania w trybie nagłym nie zdarzają się zbyt często na dworze królewskim w Wielkiej Brytanii. Z tego typu wydarzeniem mieliśmy do czynienia kilka dni temu. Informacja o nim wyciekła do mediów i w efekcie wozy transmisyjne z całego świata stanęły przed Pałacem Buckingham. Okazało się, że sprawa dotyczy Księcia Filipa, który postanowił "odejść na emeryturę". O zaistniałej sytuacji rozmawialiśmy, w Dzień Dobry TVN, z dr. Januszem Siborą – badaczem dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego.