"London Bridge is down". Co dzieje się po śmierci królowej Elżbiety II?

królowa Elżbieta II
Jak będzie wyglądała operacja "London Bridge"
Źródło: Chris Jackson Collection
Informacja o śmierci królowej Elżbiety II z pewnością zmieni na zawsze nie tylko Zjednoczone Królestwo, ale też cały świat. I choć trudno przyjąć do wiadomości tę tragiczną wiadomość, działania, które nastąpią bezpośrednio po nim są od wielu lat ściśle zaplanowane. Jak będzie przebiegała operacja "London Bridge"?

Most Londyński runął: "The London Bridge is down"

W protokole dzień śmierci królowej określa się jako "D-Day". Pierwszą osobą, która została powiadomiona o śmierci monarchy była premier Wielkiej Brytanii, Liz Tuss, która zaledwie dwa dni temu otrzymała od monarchinii misię utworzenia rządu. Zadzwonił do niej prywatny sekretarz królowej, Edward Young - on też odpowiadał za przekazanie tej informacji do Biura Tajnej Rady (ang. Privy Council Office), które koordynuje pracę rządu w imieniu monarchy. Komunikat, którym miał się posłużyć do przekazania tej druzgocącej dla Brytyjczyków wiadomości brzmiała:

"The London Bridge is down"
(z ang. "Runął most londyński").

Swoisty kod służący do przekazania informacji o śmierci monarchy został po raz pierwszy wykorzystany w 1952 roku po śmierci ojca królowej Elżbiety II, króla Jerzego VI. Wówczas, żeby ukryć ten fakt przed pracownikami centrali telefonicznej Pałacu Buckingham posłużono się frazą "Hyde Park Corner". Warto podkreślić, że królowa Elżbieta II nie jest jedyną osobą, dla której stworzono specjalny plan pogrzebowy. Oprócz operacji London Bridge w Wielkiej Brytanii przygotowano także operację Menai Bridge, która zostanie wdrożona po śmierci księcia Walii. Inne plany: operacja Tay Bridge (związana ze śmiercią Królowej Matki, ale wykorzystana także po śmierci księżnej Diany) oraz operacja Forth Bridge (określająca plan działań po odejściu księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II) zostały już wykorzystane. Dla młodszych członków rodziny królewskiej nie zostały jeszcze stworzone plany pogrzebowe lub nie zostały jeszcze ujawnione.

"Spieszę was poinformować o śmierci Jej Królewskiej Wysokości"

Po przekazaniu wiadomości premier Wielkiej Brytanii, kolejno zostali powiadomieni sekretarz gabinetu oraz wybrani, najwyżsi rangą ministrowie i urzędnicy. Do przekazania wiadomości szefowie departamentów byli zobowiązani użyć słów: "Właśnie zostaliśmy poinformowani o śmierci Jej Królewskiej Wysokości". Sekretarz gabinetu królowej Elżbiety II miał także wysłać wiadomość e-mail do ministrów i wyższych rangą urzędników państwowych o treści "Drodzy koledzy, ze smutkiem spieszę was poinformować o śmierci Jej Królewskiej Wysokości".

O odejściu królowej Elżbiety II musiały zostać także powiadomione rządy 15 państw, w których monarchini jest głową, oraz 36 państw należących do Wspólnoty Narodów. Kolejnym krokiem było wywieszenie na bramie Pałacu Buckingham tablicy z informacją o śmierci monarchini - równolegle pojawiły się też stosowne komunikaty na stronie internetowej rodziny królewskiej oraz w mediach społecznościowych. Członkowie brytyjskiego parlamentu są zobowiązani do przyjazdu do Londynu w ciągu kilku godzin od chwili uzyskania informacji o śmierci monarchini, żeby wziąć udział w specjalnym posiedzeniu.

D-Day, D+1: jak będą wyglądały kolejne dni po śmierci Elżbiety II?

Dzień po śmierci królowej, określanym w protokole jako D+1 w pałacu św. Jakuba zgromadzi się Rada Akcesyjna. Jej zadaniem będzie oznajmienie wstąpienia na tron nowego monarchy, księcia Walii, Karola. Wieczorem tego samego dnia zbierze się także Parlament, który zobowiązany jest do złożenia przysięgi wierności nowemu monarsze. Wtedy też zmieni się hymn Brytyjczyków. Zamiast "God save the Queen" będą od tego momentu śpiewać "God save the King"

Kolejne działania uzależnione są od miejsca, w którym królowa Elżbieta II odejdzie. Jeśli wydarzy się to na zamku Windsor lub w Sandringham House, trumna zostanie przywieziona samochodem do Pałacu Buckingham w ciągu kilku godzin. W przypadku, gdyby monarchini zmarła za granicą, transport zwłok odbędzie się samolotem 32. Eskadry Królewskiej (No. 32 Squadron RAF), który wyląduje w bazie RAF w Northolt. Stamtąd ciało zostanie przewiezione do Pałacu Buckingham. Gdyby królowa umarła w Szkocji (na przykład w Zamku Balmoral lub Pałacu Holyrood), trumna najpierw będzie spoczywać w Pałacu Holyrood, następnie zostanie przeniesiona do Katedry św. Idziego w Edynburgu (St. Giles' Cathedral), skąd po nabożeństwie zostanie przewieziona na stację Waverley, skąd pociągiem ruszy w podróż do Londynu. W każdym przypadku ciało królowej zostanie finalnie umieszczone w Sali Tronowej w Pałacu Buckingham, następnie, cztery dni po śmierci monarchini przeniosą je do Westminster Hall, w której pozostanie przez kolejne cztery dni.

Zgodnie z planem pogrzeb państwowy odbędzie się dziewięć dni po śmierci królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim (Westminster Abbey), a ciało monarchini zostanie pochowane w przygotowanym w Windsorze w kaplicy św. Jerzego grobie, tuż obok księcia Edynburga, Filipa - męża królowej Elżbiety II, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku.

"Pani Robinson nie żyje". Żałoba w mediach

To, że wszystkie redakcje na świecie są przygotowane na to smutne wydarzenie, nie jest żadną tajemnicą. Najpopularniejsze gazety, jak "The Guardian" czy "The Times" potwierdziły, że są przygotowane na 11 dni żałoby i publikacji z nią związanych. Niemniej, kolejność informowania mediów o odejściu monarchini również została ujęta w protokole. I tak, jako pierwsi informację o śmierci królowej otrzymały Press Association oraz BBC, które było zobowiązane do niezwłocznego przerwania nadawanego programu- specjalny program był nadawany od południa, kiedy w mediach pojawiła się informacja o pogorszeniu stanu Elżbiety II. W tym czasie dziennikarze przygotowywali się do przekazania widzom tragicznych wiadomości - wszyscy pracownicy stacji mają obowiązek mieć przygotowane czarne ubrania na wypadek, gdyby Elżbieta II lub inny członek rodziny królewskiej zmarł podczas ich dyżuru. Dziennikarze radiowi mają zamontowane w studiach specjalne niebieskie światło, które zapala się tylko w przypadku śmierci członka rodziny królewskiej - wówczas muzyka powinna zostać dostosowana do okoliczności, a reporter ma chwilę na przygotowanie się do przekazania informacji. BBC, Sky News oraz ITN przynajmniej raz w roku organizowali próby związane ze śmiercią królowej - w informacjach zastępowali imię monarchini określeniem "Mrs. Robinson". Nadszedl czas na wprowadzenie planu w życie. The London Bridge is down.

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Oglądaj na antenie TVN Style dokument "Elżbieta i Filip: Miłość i służba", emisja w niedzielę ,11 września o godz. 23:00.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson Collection

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas