"London Bridge is down". Co dzieje się po śmierci królowej Elżbiety II?

królowa Elżbieta II
Jak będzie wyglądała operacja "London Bridge"
Źródło: Chris Jackson Collection
Informacja o śmierci królowej Elżbiety II z pewnością zmieni na zawsze nie tylko Zjednoczone Królestwo, ale też cały świat. I choć trudno przyjąć do wiadomości tę tragiczną wiadomość, działania, które nastąpią bezpośrednio po nim są od wielu lat ściśle zaplanowane. Jak będzie przebiegała operacja "London Bridge"?

Most Londyński runął: "The London Bridge is down"

W protokole dzień śmierci królowej określa się jako "D-Day". Pierwszą osobą, która została powiadomiona o śmierci monarchy była premier Wielkiej Brytanii, Liz Tuss, która zaledwie dwa dni temu otrzymała od monarchinii misię utworzenia rządu. Zadzwonił do niej prywatny sekretarz królowej, Edward Young - on też odpowiadał za przekazanie tej informacji do Biura Tajnej Rady (ang. Privy Council Office), które koordynuje pracę rządu w imieniu monarchy. Komunikat, którym miał się posłużyć do przekazania tej druzgocącej dla Brytyjczyków wiadomości brzmiała:

"The London Bridge is down"
(z ang. "Runął most londyński").

Swoisty kod służący do przekazania informacji o śmierci monarchy został po raz pierwszy wykorzystany w 1952 roku po śmierci ojca królowej Elżbiety II, króla Jerzego VI. Wówczas, żeby ukryć ten fakt przed pracownikami centrali telefonicznej Pałacu Buckingham posłużono się frazą "Hyde Park Corner". Warto podkreślić, że królowa Elżbieta II nie jest jedyną osobą, dla której stworzono specjalny plan pogrzebowy. Oprócz operacji London Bridge w Wielkiej Brytanii przygotowano także operację Menai Bridge, która zostanie wdrożona po śmierci księcia Walii. Inne plany: operacja Tay Bridge (związana ze śmiercią Królowej Matki, ale wykorzystana także po śmierci księżnej Diany) oraz operacja Forth Bridge (określająca plan działań po odejściu księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II) zostały już wykorzystane. Dla młodszych członków rodziny królewskiej nie zostały jeszcze stworzone plany pogrzebowe lub nie zostały jeszcze ujawnione.

"Spieszę was poinformować o śmierci Jej Królewskiej Wysokości"

Po przekazaniu wiadomości premier Wielkiej Brytanii, kolejno zostali powiadomieni sekretarz gabinetu oraz wybrani, najwyżsi rangą ministrowie i urzędnicy. Do przekazania wiadomości szefowie departamentów byli zobowiązani użyć słów: "Właśnie zostaliśmy poinformowani o śmierci Jej Królewskiej Wysokości". Sekretarz gabinetu królowej Elżbiety II miał także wysłać wiadomość e-mail do ministrów i wyższych rangą urzędników państwowych o treści "Drodzy koledzy, ze smutkiem spieszę was poinformować o śmierci Jej Królewskiej Wysokości".

O odejściu królowej Elżbiety II musiały zostać także powiadomione rządy 15 państw, w których monarchini jest głową, oraz 36 państw należących do Wspólnoty Narodów. Kolejnym krokiem było wywieszenie na bramie Pałacu Buckingham tablicy z informacją o śmierci monarchini - równolegle pojawiły się też stosowne komunikaty na stronie internetowej rodziny królewskiej oraz w mediach społecznościowych. Członkowie brytyjskiego parlamentu są zobowiązani do przyjazdu do Londynu w ciągu kilku godzin od chwili uzyskania informacji o śmierci monarchini, żeby wziąć udział w specjalnym posiedzeniu.

D-Day, D+1: jak będą wyglądały kolejne dni po śmierci Elżbiety II?

Dzień po śmierci królowej, określanym w protokole jako D+1 w pałacu św. Jakuba zgromadzi się Rada Akcesyjna. Jej zadaniem będzie oznajmienie wstąpienia na tron nowego monarchy, księcia Walii, Karola. Wieczorem tego samego dnia zbierze się także Parlament, który zobowiązany jest do złożenia przysięgi wierności nowemu monarsze. Wtedy też zmieni się hymn Brytyjczyków. Zamiast "God save the Queen" będą od tego momentu śpiewać "God save the King"

Kolejne działania uzależnione są od miejsca, w którym królowa Elżbieta II odejdzie. Jeśli wydarzy się to na zamku Windsor lub w Sandringham House, trumna zostanie przywieziona samochodem do Pałacu Buckingham w ciągu kilku godzin. W przypadku, gdyby monarchini zmarła za granicą, transport zwłok odbędzie się samolotem 32. Eskadry Królewskiej (No. 32 Squadron RAF), który wyląduje w bazie RAF w Northolt. Stamtąd ciało zostanie przewiezione do Pałacu Buckingham. Gdyby królowa umarła w Szkocji (na przykład w Zamku Balmoral lub Pałacu Holyrood), trumna najpierw będzie spoczywać w Pałacu Holyrood, następnie zostanie przeniesiona do Katedry św. Idziego w Edynburgu (St. Giles' Cathedral), skąd po nabożeństwie zostanie przewieziona na stację Waverley, skąd pociągiem ruszy w podróż do Londynu. W każdym przypadku ciało królowej zostanie finalnie umieszczone w Sali Tronowej w Pałacu Buckingham, następnie, cztery dni po śmierci monarchini przeniosą je do Westminster Hall, w której pozostanie przez kolejne cztery dni.

Zgodnie z planem pogrzeb państwowy odbędzie się dziewięć dni po śmierci królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim (Westminster Abbey), a ciało monarchini zostanie pochowane w przygotowanym w Windsorze w kaplicy św. Jerzego grobie, tuż obok księcia Edynburga, Filipa - męża królowej Elżbiety II, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku.

"Pani Robinson nie żyje". Żałoba w mediach

To, że wszystkie redakcje na świecie są przygotowane na to smutne wydarzenie, nie jest żadną tajemnicą. Najpopularniejsze gazety, jak "The Guardian" czy "The Times" potwierdziły, że są przygotowane na 11 dni żałoby i publikacji z nią związanych. Niemniej, kolejność informowania mediów o odejściu monarchini również została ujęta w protokole. I tak, jako pierwsi informację o śmierci królowej otrzymały Press Association oraz BBC, które było zobowiązane do niezwłocznego przerwania nadawanego programu- specjalny program był nadawany od południa, kiedy w mediach pojawiła się informacja o pogorszeniu stanu Elżbiety II. W tym czasie dziennikarze przygotowywali się do przekazania widzom tragicznych wiadomości - wszyscy pracownicy stacji mają obowiązek mieć przygotowane czarne ubrania na wypadek, gdyby Elżbieta II lub inny członek rodziny królewskiej zmarł podczas ich dyżuru. Dziennikarze radiowi mają zamontowane w studiach specjalne niebieskie światło, które zapala się tylko w przypadku śmierci członka rodziny królewskiej - wówczas muzyka powinna zostać dostosowana do okoliczności, a reporter ma chwilę na przygotowanie się do przekazania informacji. BBC, Sky News oraz ITN przynajmniej raz w roku organizowali próby związane ze śmiercią królowej - w informacjach zastępowali imię monarchini określeniem "Mrs. Robinson". Nadszedl czas na wprowadzenie planu w życie. The London Bridge is down.

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Oglądaj na antenie TVN Style dokument "Elżbieta i Filip: Miłość i służba", emisja w niedzielę ,11 września o godz. 23:00.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson Collection

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas