paszport

  paszport

  Od 1 października obowiązują nowe zasady wjazdu obywateli Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. Zmiana dotyczy także Polaków. Od teraz granicę można przekroczyć wyłącznie z paszportem, a nie jak wcześniej tylko z dowodem osobistym.

  Udając się za granicę, nie zawsze chcemy lub możemy zostawić z kimś naszego pupila. Podróże do innych krajów z czworonogiem wiążą się z koniecznością wyrobienia mu paszportu. Warto zarezerwować sobie więcej czasu na przygotowanie podróży z psem, bowiem na cały proces wyrobienia paszportu dla psa składa się kilka kroków.

  Paszport covidowy lub szczepionkowy miałby być w wersji elektronicznej lub papierowej. Będzie to świadectwo o szczepieniu przeciw COVID-19, przebyciu choroby lub o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Paszport taki ma umożliwić swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Francja i Malta już dołączyły do programu, kolejne kraje zrobią to w ramach testu.

  Paszport szczepionkowy to temat, który rozgrzewa naszą wyobraźnię w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym. Wielu z nas chce spędzić wakacje poza granicami kraju. Czy oprócz tradycyjnego paszportu będziemy potrzebować dokumentu zaświadczającego, że jesteśmy zaszczepieni? Prace nad nim prowadzi Komisja Europejska.

  Unia Europejska do 25 czerwca zamierza wprowadzić tzw. paszport covidowy, który ułatwiłby swobodne podróżowanie oraz korzystanie m.in. z kin czy infrastruktury hotelowej. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

  Możliwość chodzenia na siłownię i basen oraz uczestniczenia w wydarzeniach sportowych i kulturalnych typu mecz czy koncert. Taką "przepustkę" dostali właśnie Izraelczycy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Sklepy, galerie handlowe, targowiska i biblioteki będą otwarte dla wszystkich, jednak część miejsc - w tym niektóre synagogi - staną się dostępne tylko dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. W związku z systematycznym spadkiem zachorowań tamtejsze władze poluzowały część obostrzeń nałożonych w ramach trzeciego lockdownu.

  O czym warto pamiętać planując podróż zagraniczną, które kraje nie wpuszczą nas bez ważnego paszportu i jak, w łatwy sposób, zabezpieczyć się na wypadek kradzieży dokumentów? W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dziennikarkę Julię Lachowicz i Rafała Sobczaka z Biura Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.