paszport

  Nie ma wątpliwości, że śmierć królowej to potężny cios dla Brytyjczyków. Dla wielu z nich Elżbieta II była jedynym monarchą, jakiego znali. Od 70. lat nie zmieniały się wzory banknotów, monet czy znaczków pocztowych - na wszystkich widniał wizerunek królowej. Kiedy pojawi się na nich postać jej następcy?

  Elliot Page nie może napatrzeć się na swoje paszportowe zdjęcie. Odkąd zdecydował się na korektę płci, jego życie nabrało barw. Aktor czuje się świetnie we własnej skórze i chętnie manifestuje to światu.

  Ambasada Turcji wydała komunikat - aby przekroczyć granicę, polscy obywatele nie muszą mieć przy sobie paszportu. Wystarczy jedynie dowód osobisty. Jak sytuacja wygląda w przypadku osób niezaszczepionych?

  Aktor potępił wojenne działania prezydenta.

  Od marca ważne zmiany w składaniu wniosków.

  W związku z wejściem w życie obostrzeń, od środy 15 grudnia, wjeżdżający do Polski spoza strefy Shengen będą musieli przejść dodatkowe procedury. Kto będzie musiał wykonać dodatkowe testy? Kogo obowiązuje kwarantanna?

  Wstrzymano im wydawanie certyfikatów covidowych.

  USA wydały pierwszy paszport zawierający dodatkowe oznaczenie płci dla osób niebinarnych - poinformował w środę 27 października rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. - Mamy nadzieję oferować tę opcję dla wszystkich ubiegających się - zapowiedział.

  Od 1 października obowiązują nowe zasady wjazdu obywateli Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. Zmiana dotyczy także Polaków. Od teraz granicę można przekroczyć wyłącznie z paszportem, a nie jak wcześniej tylko z dowodem osobistym.

  Unijne certyfikaty covidowe, nazywane też paszportami covidowymi dostępne są dla wszystkich obywateli, którzy przeszli szczepienie lub przebyli chorobę. Dzięki nim można swobodni podróżować do większości krajów Unii bez konieczności odbywania kwarantanny.

  Paszport covidowy ma ułatwiać podróżowanie w czasie pandemii. Jednak nie wszystkim. Komisja Europejska nie uznaje bowiem za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego. A właśnie taki jest najbardziej popularny w wielu krajach, także w Polsce. Co to oznacza

  Udając się za granicę, nie zawsze chcemy lub możemy zostawić z kimś naszego pupila. Podróże do innych krajów z czworonogiem wiążą się z koniecznością wyrobienia mu paszportu. Warto zarezerwować sobie więcej czasu na przygotowanie podróży z psem, bowiem na cały proces wyrobienia paszportu dla psa składa się kilka kroków.

  Planujesz wakacje w Chorwacji? Wszyscy, którzy chcą wjechać do tego kraju, muszą przedstawić Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienie, wynik testu lub ozdrowienie. Taki przepis obowiązuje od czwartku, 1 lipca. Powodem jest sytuacja epidemiologiczna.

  Po osiągnięciu porozumienia przez negocjatorów Rady UE i Parlamentu Europejskiego, Komisja Europejska zapewniła, że "unijne cyfrowe zaświadczenia Covid" będą zasadniczo dostępne dla obywateli od 1 lipca.

  Paszport covidowy lub szczepionkowy miałby być w wersji elektronicznej lub papierowej. Będzie to świadectwo o szczepieniu przeciw COVID-19, przebyciu choroby lub o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Paszport taki ma umożliwić swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Francja i Malta już dołączyły do programu, kolejne kraje zrobią to w ramach testu.

  Paszport szczepionkowy to temat, który rozgrzewa naszą wyobraźnię w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym. Wielu z nas chce spędzić wakacje poza granicami kraju. Czy oprócz tradycyjnego paszportu będziemy potrzebować dokumentu zaświadczającego, że jesteśmy zaszczepieni? Prace nad nim prowadzi Komisja Europejska.

  Unia Europejska do 25 czerwca zamierza wprowadzić tzw. paszport covidowy, który ułatwiłby swobodne podróżowanie oraz korzystanie m.in. z kin czy infrastruktury hotelowej. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

  Możliwość chodzenia na siłownię i basen oraz uczestniczenia w wydarzeniach sportowych i kulturalnych typu mecz czy koncert. Taką "przepustkę" dostali właśnie Izraelczycy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Sklepy, galerie handlowe, targowiska i biblioteki będą otwarte dla wszystkich, jednak część miejsc - w tym niektóre synagogi - staną się dostępne tylko dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. W związku z systematycznym spadkiem zachorowań tamtejsze władze poluzowały część obostrzeń nałożonych w ramach trzeciego lockdownu.

  Piotr Gąsowski zaplanował razem ze swoją córką spontaniczny wyjazd na wakacje. Miało być słonecznie, ciepło i beztrosko. Plany wypoczynku w Egipcie spełzły jednak na niczym i nie dane im było wsiąść na pokład samolotu. Niecodzienną sytuację aktor przedstawił w nagraniu, które opublikował na Instagramie.

  O czym warto pamiętać planując podróż zagraniczną, które kraje nie wpuszczą nas bez ważnego paszportu i jak, w łatwy sposób, zabezpieczyć się na wypadek kradzieży dokumentów? W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dziennikarkę Julię Lachowicz i Rafała Sobczaka z Biura Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.