Zagraniczny wyjazd. Jak się przygotować?
Osoby, które opuszczają Polskę w okresie okołoświątecznym, często decyzję o wyjeździe podejmują bardzo spontanicznie. A to często powoduje problemy. - Posłuchamy jakichś informacji, doniesienia prasowego, nie sprawdzimy dokładanie, jakie są wymagania do danego kraju. Jako przykład można podać ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych. To tak nie działa, że możemy sobie wziąć dokument, czyli paszport, pójść na lotnisko i lecimy. Zawsze warto sprawdzić przed każdą destynacją, jakie są wymagania, szczególnie dotyczące prawa wjazdu, jak i zachowania się na danym terytorium - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Katarzyna Kalata, radca prawny, wykładowca.
Przygotowując się do wyjazdu, trzeba się też upewnić, czy i jakie leki możemy ze sobą zabrać. - Bo np. to, co jest dozwolone w Unii Europejskiej, nie jest dozwolone w innych krajach. Warto, jeśli zażywamy jakieś leki, które nam przepisał lekarz, zabrać te leki w takiej ilości, która jest nam potrzebna na daną podróż i przede wszystkim żeby mieć zalecenia lekarskie przetłumaczone. Nie wiem, ile osób to robi, pewnie mało - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Przed wyjazdem warto również sprawdzić ważność paszportu. - Jak lecimy do Egiptu, to istotna jest data ważność paszportu kiedy wylatujemy, w innych krajach może być na odwrót. Na przykład, jeśli lecimy do Hiszpanii, nie potrzebujemy żadnych dokumentów, ale jak np. jedziemy do Chin, to musimy sprawdzić datę ważności paszportu na okres wylotu. Każdy kraj ma inne prawa. Trzeba wejść na stronę rządową i to zweryfikować - podkreśliła.
Jak podróżować z dzieckiem?
- Jeżeli podróżujemy z dzieckiem samodzielnie, to zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, drugi rodzic powinien wyrazić zgodę na ten wyjazd. Jeżeli, hipotetycznie, coś się wydarzy, np. skontroluje nas straż graniczna i nie będziemy mieć takiej zgody, albo dziecko ma inne nazwisko niż my, to możemy mieć poważny problem - wyjaśniła. Co ciekawe, taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli np. wybieramy się do Hiszpanii. Większość z nas nie bierze takiej zgody, a przy udzielaniu pomocy medycznej są one niezbędne.
Aby wjechać do Wielkiej Brytanii potrzebny będzie paszport. Osobom z tzw. statusem osoby osiedlonej wystarczy dowód osobisty. Jednak od kwietnia przyszłego roku to ma się zmienić. - Będziemy musieli wypełnić wniosek elektroniczny, wykazać po co jedziemy do Wielkiej Brytanii. W ciągu 72 godzin uzyskamy taką zgodę - dodała.
Kogo będą dotyczyły te zmiany? O czym jeszcze trzeba pamiętać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jedziesz do rodziny na święta? Sprawdź, jak zaoszczędzić na podróży. To może być ostatni dzwonek
- Dziś to miejsce przyciąga miliony turystów. Dawniej "to była bezludna wyspa"
- Chorwacja w odsłonie Bartka Kieżuna. Podróżnik zdradza przepisy na szybkie i sprawdzone dania lokalsów
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News