Polska Akcja Humanitarna wraz z marką Ubrania Do Oddania zbiera odzież dla migrantek i migrantów na granicy z Białorusią. - Nie ukrywamy, że sytuacja jest bardzo trudna - podkreśla Katarzyna Pietrzak z PAH. Jak dołączyć do akcji?
Barbara Kurdej-Szatan ma za sobą trudny czas. Po tym, gdy wybuchł skandal dotyczący jej wpisu o strażnikach na granicy, zastanawiano się, czy to koniec jej kariery. Aktorka zmierzyła się z tematem w cyklu "#BezCukru z Oskarem Netkowskim". Powiedziała nie tylko o konsekwencjach, jakie poniosła, ale także o założonej przez siebie fundacji "Z porywu serca", która dziś niesie pomoc tym, którzy sami mogliby się wstydzić o nią poprosić.
11-letni chłopiec z Zaproża wyruszył w samotną podróż uciekając przed inwazją rosyjską. Pokonał wiele kilometrów, by dotrzeć na granicę ze Słowacją. - Jego rodzice musieli zostać w Ukrainie - czytamy w poście słowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Tysiące uchodźców przekracza granicę z Polską. Obywatele Ukrainy chcą dostać się do swoich rodzin, które często mieszkają na zachodzie Europy i to właśnie tam, chcą się schronić. Czego najbardziej potrzebują i jak można im pomóc?
Rosja zaatakowała Ukrainę. W związku z trwającym konfliktem zbrojnym polscy rządzący znieśli kwarantannę dla osób przekraczających granicę polsko-ukraińską. Kiedy rozporządzenie weszło w życie?
32-letnia Irakijka Ola Sabah Hamad z mężem i czwórką dzieci spędziła wiele dni w lasach na pograniczu Polski i Białorusi. W grupie 30 uchodźców walczyła o sen, jedzenie i wodę. W rozmowie z Bianką Zalewską, reporterką Dzień Dobry TVN zdradziła, co przeżyła na naszej wschodniej granicy.
Maja Ostaszewska jest jedną z najbardziej zaangażowanych gwiazd w pomoc ludziom przy białoruskiej granicy. Aktorka długo nie mówiła, ile emocji kosztuje ją widok cierpienia innych. W rozmowie z Magdą Mołek powiedziała jak jest, doprowadzając dziennikarkę do łez.
Podlasie to jeden z piękniejszych regionów Polski. To właśnie tam w poszukiwaniu ciszy i spokoju przenieśli się Agata i Krzysztof. Niestety kryzys na granicy polsko-białoruskiej spowodował, że ich życie bardzo się zmieniło. Jak teraz wygląda ich codzienność?
Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr pojechali na granicę polsko-białoruską, by wesprzeć koczujących tam uchodźców z Bliskiego Wschodu. Małżonkowie nie chcieli bezczynnie przyglądać się tragedii migrantów. Interwencja przyniosła określone rezultaty, dlatego żona aktora postanowiła powtórzyć wyprawę. Tym razem towarzyszyły jej Maja Staśko i Monika Tomaszewska.
Ludzie kultury i kościoła połączyli się we wspólnym apelu. Biskup Rafał Markowski, Martyna Wojciechowska, Tomasz Kot, Agnieszka Więdłocha, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Janusz Gajos - to tylko niektóre z osób, które nawołują do zjednoczenia się. "Nikt nie zasługuje, by umrzeć w lesie".
Na przejściu granicznym w Kuźnicy wciąż dochodzi do ataków na polskie służby. Również w innych miejscach pasa granicznego imigranci nadal próbują przekraczać granicę Polski. Sytuacja jest coraz trudniejsza.
Katarzyna Błażejewska-Stuhr wraz z mężem, Maciejem Stuhrem pojechała do Hajnówki, by spotkać się z imigrantami. Ostatecznie stali się pełnomocnikami czwórki Syryjczyków, których historię usłyszeli. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała, co zobaczyła na granicy polsko-białoruskiej. "Nie jestem w stanie tego emocjonalnie przyjąć" - powiedziała.
Barbara Kurdej-Szatan na początku listopada opublikowała na Instagramie post, który wzbudził mnóstwo kontrowersji. Aktorka nie przebierała w słowach, oceniając pracę Straży Granicznej na granicy z Białorusią. Teraz wydała oświadczenie, w którym przeprasza pracowników służb i tłumaczy, co miała na myśli.
"Rodziny bez granic" to grupa w social mediach, dzięki której można otrzymać rzetelne informacje dotyczące pomocy uchodźcom. Akcja rozpoczęła się od rodzinnej inicjatywy Laury Gilewskiej i Piotra Kubkowskiego. Dziś społeczność tworzy ponad 11 tys. osób z całej Polski.
Od dobrych kilku tygodni na granicy polsko-białoruskiej koczują uchodźcy, którzy nie mogą ani wrócić do swojego kraju, ani wyruszyć w dalszą podróż do lepszego świata. Ich losem przejmują się przede wszystkim wolontariusze, organizacje pomocowe oraz grupa lekarzy #medycynagranicy. Jak pomagają i na co pozwala im straż graniczna opowiada w Dzień Dobry TVN Małgorzata Nowosad, lekarka z grupy #medycynagranicy.
Wzdłuż pasa granicznego z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Dla mieszkańców ponad 180 miejscowości oznacza to spore utrudnienia. Wielu z nich nie może pracować, bo utrzymywało się z turystyki, a zamkniętej strefie mogą przebywać tylko mieszkańcy lub osoby z pozwoleniem na wjazd. Jak wygląda sytuacja na pograniczu?
Prezydent RP podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w wybranych miejscowościach przy granicy z Białorusią. Co to oznacza w praktyce? Jakie swobody obywatelskie zostaną ograniczone? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzielił prof. dr hab. Marek Chmaj prawnik, politolog, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego.
Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym we wtorek (31 sierpnia) po posiedzeniu rządu.