granica

  granica

  Ludzie kultury i kościoła połączyli się we wspólnym apelu. Biskup Rafał Markowski, Martyna Wojciechowska, Tomasz Kot, Agnieszka Więdłocha, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Janusz Gajos - to tylko niektóre z osób, które nawołują do zjednoczenia się. "Nikt nie zasługuje, by umrzeć w lesie".

  Od dobrych kilku tygodni na granicy polsko-białoruskiej koczują uchodźcy, którzy nie mogą ani wrócić do swojego kraju, ani wyruszyć w dalszą podróż do lepszego świata. Ich losem przejmują się przede wszystkim wolontariusze, organizacje pomocowe oraz grupa lekarzy #medycynagranicy. Jak pomagają i na co pozwala im straż graniczna opowiada w Dzień Dobry TVN Małgorzata Nowosad, lekarka z grupy #medycynagranicy.

  Delta, czyli nowy, niebezpieczny wariant koronawirusa, jest w ostatnich tygodniach coraz częściej notowany w Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. W Polsce potwierdzono do tej pory 90 przypadków. Aby nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się w naszym kraju, rząd od środy 23 czerwca zwiększył obostrzenia dla osób przyjeżdżających z Wysp - chodzi o kwarantannę. To informacja ważna dla mieszkających tam naszych rodaków, którzy chcą spędzić urlop w ojczyźnie.

  Kto będzie mógł wjechać do Polski w związku z wprowadzeniem nowych zasad? To pytanie zadają sobie nie tylko turyści, ale też nasi rodacy, którzy mają bliskich w ojczyźnie, ale na co dzień mieszkają za granicą. Wytyczne dla wjeżdżających do naszego kraju podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

  Jeśli ktoś planuje wyjazd na Ukrainę, musi się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Tamtejszy rząd umieścił Polskę na liście krajów o podwyższonym ryzyku koronawirusa. Osoby wjeżdżające z naszego muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Podobnie jak ci, którzy dwa tygodnie przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywali na terytorium Polski. Kto nie będzie objęty ukraińską kwarantanną?

  Czym jest dług graniczny i ile hektarów Czesi są winni Polakom? Filip Chajzer wybrał się do naszych południowych sąsiadów na rekonesans. Co nas łączy, a co dzieli i czy Czesi chcieliby mieszkać w Polsce? Dowiedział się też co jest fajnego w Czechach! :)