Najnowszy film Agnieszki Holland na festiwalu filmowym w Wenecji. "Stawka jest bardzo wysoka"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co nowego w świecie gwiazd?
Co nowego w świecie gwiazd?
Filmowe i serialowe hity 2022
Filmowe i serialowe hity 2022
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Wampiry w filmach i serialach…
Wampiry w filmach i serialach…
Nowy film o Whitney Houston
Nowy film o Whitney Houston
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Kobiety w filmie
Kobiety w filmie
Wielki powrót filmowych hitów
Wielki powrót filmowych hitów
Historie oparte na faktach
Historie oparte na faktach
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
Spektakularne kostiumy filmowe
Spektakularne kostiumy filmowe
1994 – rok kulturowy dla kina
1994 – rok kulturowy dla kina
Trwa 80. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, na którym premierę będzie miał najnowszy film Agnieszki Holland "Zielona granica". Na miejscu jest już reżyserka, a także aktorzy występujący w tej produkcji: Maja Ostaszewska i Jalal Altawil. O szczegółach opowiedział w Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

Polski akcent na festiwalu filmowym w Wenecji

Międzynarodowy Festiwalu Filmowy w Wenecji 30 sierpnia wystartował już po raz 80. i jak co roku przyciągnął prawdziwe tłumy. Oczy wszystkich uczestników skierowane są w stronę Konkursu Głównego, do którego dostały się aż 23 tytuły.

W tym roku Polacy mogą być szczególnie dumni, bowiem po raz pierwszy w historii w Konkursie Głównym znalazły się aż dwa polskie filmy, których reżyserkami są kobiety: "Zielona granica" Agnieszki Holland oraz "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

- Film "Zielona granica" z dużymi szansami walczy o Złotego Lwa. To wyjątkowy film. Pokazuje zdarzenia z granicy polsko-białoruskiej, w momencie kiedy na granicy zaczęli się pojawiać uchodźcy z Syrii i Afganistanu. Reżim białoruski zachęcał ich do przyjeżdżania i przemieszczania się przez te granicę do Polski. Potem miały miejsce słynne "push backi". Niejasne było to, co tam się dzieje, dlatego że tam zrobiono strefę, której media nie mogły pokazywać - powiedział Mateusz Hładki.

- Ten film w dużym skrócie pokazuje sytuację na granicy polsko-białoruskiej z trzech perspektyw: z perspektywy pograniczników, w tej roli Tomasz Włosok, aktywistek, w tej roli Maja Ostaszewska i oczywiście z perspektywy Syryjczyków, którzy próbowali się dostać do Polski czy do Unii Europejskiej - mówił dziennikarz.

Jak podkreślił, w tegorocznej edycji festiwalu stawka jest bardzo wysoka. - Wśród tych 23 filmów są między innymi produkcje Sofi Coppoli czy film Bradley Coopera "Maestro".

Twórcy filmu "Zielona granica" na festiwalu w Wenecji

Maja Ostaszewska, jedna z głównych bohaterek filmu "Zielona granica", podzieliła się na Instagramie zdjęciem prosto z weneckiej motorówki. - Buongorno Venezia! Tak się cieszę, że znowu tu jestem! - napisała. Na fotografii aktorce towarzyszą Agnieszka Holland oraz Jalal Altawil.

- Transport z lotniska Marco Polo w Wenecji do miasta odbywa się właśnie za pomocą takich motorówek - wyjaśnił Mateusz Hładki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Mateusz Hładki

Źródło zdjęcia głównego: Victor Boyko/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości