Agnieszka Holland - wybitna polska reżyserka - skrytykowała organizatorów trwającego Festiwalu Filmowego w Cannes. Zdaniem twórczyni przyjęcie rosyjskiej produkcji do konkursu głównego jest nie na miejscu. - Gdyby to zależało ode mnie, nie włączyłabym - podkreśliła.
Uczestnicy Festiwalu Filmowego w Cannes mieli okazję usłyszeć przemówienie Wołodymyra Zełenskiego, który wezwał twórców kina, by nie milczeli w obliczu wojny w Ukrainie. Mimo to do konkursu głównego przyjęto film "Żona Czajkowskiego" rosyjskiego reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa. To jedyny przedstawiciel, dla którego organizatorzy zrobili wyjątek.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Agnieszka Holland skrytykowała festiwal w Cannes za projekcję rosyjskiego filmu
Zdaniem Agnieszki Holland - która do Cannes przyjechała w roli jurorki przyznającej nagrodę Złote Oko najlepszemu filmowi dokumentalnemu - taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jak podaje portal "Variety", podczas branżowego spotkania poświęconego wsparciu ukraińskiego przemysłu filmowego w czasie wojny, polska twórczyni skrytykowała decyzję organizatorów.
- Gdyby to ode mnie zależało, nie włączyłabym rosyjskich filmów do oficjalnego programu festiwalu — nawet tak utalentowanego artysty jak Sieriebriennikow - przyznała Agnieszka Holland, po czym odniosła się do wypowiedzi rosyjskiego reżysera.
- Niestety, jego słowa potwierdziły moje złe przeczucia. Wykorzystał on [konferencję prasową - przyp. red.], by wychwalać rosyjskiego oligarchę i porównywać tragedię rosyjskich żołnierzy do ukraińskich obrońców. W tej chwili nie dałabym mu szansy - dodała.
Sponsorem filmu Kiriłła Sieriebriennikowa jest objęty sankcjami miliarder Roman Abramovich.
Bojkot rosyjskiej kultury
Zdaniem Agnieszki Holland "wszystkie dzieła rosyjskiej kultury, nawet XVIII-wieczna klasyka, powinny zostać poddane rewizji w związku z wojną w Ukrainie".
Zobacz wideo: Kultura a wojna w Ukrainie
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Pojechali do Buczy piec chleb. "Jak ludzie poczuli jego zapach, to się wzruszyli"
- "Siła jest kobietą". Pomaga w hali dla uchodźców wojennych. "Sytuacja była nie do opanowania"
- Zdjęcie jej twarzy stało się symbolem wojny w Ukrainie. "Szkło raniło moją twarz i oko"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: filmweb.pl/Variety
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News