Woda, mąka, papier i kilkanaście godzin pracy. Tak powstają wyjątkowe maski rodziny Ossowskich

Źródło: Dzień Dobry TVN
Świat karnawału rodziny Ossowskich
Świat karnawału rodziny Ossowskich
Maski karnawałowe od babci, mamy i wnuczki
Maski karnawałowe od babci, mamy i wnuczki
Cekinowe stylizacje – na karnawał i na co dzień
Cekinowe stylizacje – na karnawał i na co dzień
Strój karnawałowy na ostatnią chwilę
Strój karnawałowy na ostatnią chwilę
Karnawałowy przyspieszony kurs tańca
Karnawałowy przyspieszony kurs tańca
Mariola Ossowska od 35 lat robi maski. Artystka wszystkie swoje prace tworzy własnoręcznie, a inspiracji szuka w przyrodzie, bajkach, filmach i w życiu codziennym. W przygotowaniach do karnawału pomagają jej córka Kinga i wnuczka Marysia. O swojej pracy panie opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Maski rodziny Ossowskich

Rodzina Ossowskich zajęła się produkcją masek przez przypadek. - Mój mąż lubił życie towarzyskie i wygrał w karty trzy formy. (...) Nie wiedział, co z nimi zrobić, a że był człowiekiem bardzo przedsiębiorczym, to zaraz znalazł ludzi do tłoczenia i tak się zaczęło - wyjaśniła Mariola Ossowska.

W produkcji maseczek pomaga jej córka Kinga i wnuczka Marysia. Ta pierwsza zajmuje się m.in. oklejaniem gotowych wzorów. - Każda maska ma swoją duszę. (...) Dla mnie jest czymś wyjątkowym, (...) całym życiem - stwierdziła Kinga Ossowska.

Rodzaje masek karnawałowych

Do stworzenia maski pani Mariola potrzebuje wody, mąki, papieru i kilkunastu godzin. Egzemplarze wykonywane w jej pracowni są niezwykle barwne i świecące. W kolekcji zdarzają się jednak i takie w stonowanych kolorach, które wybierają najczęściej mężczyźni. - Panowie przychodzą i mówią: "dla mnie to czarną i taką, żeby nie było widać". Tak się bardzo chcą stroić - powiedziała właścicielka pracowni.

Maski rodziny Ossowskich mają także różne kształty, np. zwierząt czy postaci z bajek. Można je więc wykorzystać podczas imprez tematycznych. - Naszym hitem jest Shrek i Fiona. Pary zazwyczaj się za nich przebierają - opowiadała Kinga Ossowska.

Pani Mariola szuka inspiracji m.in. w Internecie, ale nie podrabia wzorów tam znalezionych. - Jak jakaś maska mi się spodoba, to znajdę sto sposobów na nią, by była podobna, ale moja. Nie mam ochoty nikogo papugować - zapewniła. Jak dodała, robi również produkty na zamówienie. W takich przypadkach wiernie odtwarza przyniesiony przez klienta wzór.

Maseczki z pracowni Ossowskich cieszą się sporym wzięciem. W sezonie sylwestrowym sprzedawanych jest od 500 do 700 sztuk.

Maski karnawałowe od babci, mamy i wnuczki
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości