Kasia Smutniak zadebiutowała jako reżyserka filmem "Mur". To poruszający dokument o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. O kulisach produkcji opowiedziała reżyserka i aktorka w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN Kingą Burzyńską.
"Mur". Kasia Smutniak zabrała widzów na granicę polsko-białoruską
Kasia Smutniak pochodzi z Polski, ale od lat mieszka i pracuje we Włoszech, gdzie z powodzeniem realizuje się jako aktorka. Poruszający film dokumentalny "Mur" o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy to jej reżyserski debiut.
- Zaczęłam interesować się sytuacją na granicy od samego początku, czyli od sierpnia 2021 roku. [...] Przeczytałam artykuł, będąc we Włoszech, potem drugi, trzeci i potem już nic nie mogłam znaleźć na ten temat, więc zaczęłam używać social media, śledząc bezpośrednio na początku reporterów, którzy tam byli. Potem osoby, które mieszkają przy granicy, aktywistów. I w tym momencie stworzyłam sobie taką bazę informacji, których już nie mogłam znaleźć w gazecie i utrzymywałam te kontakty. To mnie wciągnęło - mówiła reżyserka w rozmowie z Kingą Burzyńską.
Jak zaznaczyła, szybko zrozumiała, że to jednak do niczego nie doprowadzi. - Nikt i tak tam nie pojedzie, bo de facto pomoc jest nielegalna i żadna duża organizacja, która bierze fundusze krajowe jakiegokolwiek państwa, nie narazi siebie. To mnie tak wszystko cisnęło do decyzji, że jedno mogę zrobić. [...] Mogłabym opowiedzieć o tej bezsilności człowieka, który nie jest w pierwszym rzędzie - wyjaśniła.
Kasia Smutniak o osobistym filmie dokumentalnym "Mur"
W swoim reżyserskim debiucie Kasia Smutniak opowiada też o osobistych i rodzinnych doświadczeniach.
- To musiało być osobiste. Moja historia akurat tak się dziwnie zdarza, że łączy kilka murów z przeszłości i żeby opowiedzieć ten, który budował się na granicy, chciałam moją osobistą historię połączyć na przykład z murem berlińskim. Ten mur nie jako osobę, ale wszystkich moich przyjaciół, całe moje środowisko dookoła. My byliśmy i dalej jesteśmy częścią tego muru, który upadł - tłumaczyła aktorka.
- Jest też mur cmentarza żydowskiego, który jest przed oknem bloku mojej babci, a ten blok jest wybudowany na byłym getcie Litzmannstadt w Łodzi. Ten mur, to getto, tę historię - chciałam połączyć z nowymi murami, barierami, które powstały i powstają - dodała rozmówczyni Kingi Burzyńskiej.
Jak na dokument zareagowała rodzina Kasi Smutniak? Jak odebrali go polscy widzowie, a jak włoscy? Posłuchaj całej rozmowy z reżyserką w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kasia Smutniak wyróżniona prestiżową nagrodą dla największych gwiazd kina. "Jej talent jest oczywisty dla wszystkich"
- Dramatyczna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. "Tutaj ludzie umierają, są zaginieni"
- "Nad głową latały nam helikoptery". Katarzyna Błażejewska-Stuhr zobaczyła, co się dzieje na granicy
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Monika Nasternak
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN