Barbara Kurdej-Szatan #BezCukru o skandalu, który prawie przekreślił jej karierę. "Bałam się"

Źródło: Dzień Dobry TVN Online
#BezCukru 4. Barbara Kurdej-Szatan. Czy to koniec jej kariery?
#BezCukru 4. Barbara Kurdej-Szatan. Czy to koniec jej kariery?
#BezCukru Adriana Hyzopska
#BezCukru Adriana Hyzopska
#BezCukru 21. Mikołaj Jabłoński - VIP Team
#BezCukru 21. Mikołaj Jabłoński - VIP Team
#BezCukru 20. z Podziaranym Tatą
#BezCukru 20. z Podziaranym Tatą
#BezCukru 19. Karolina Pielesiak z kanału "Szparagi"
#BezCukru 19. Karolina Pielesiak z kanału "Szparagi"
#BezCukru 18. Kasia Moś
#BezCukru 18. Kasia Moś
#BezCukru z Natalią Lesz
#BezCukru z Natalią Lesz
#BezCukru 16. Martyna Kaczmarek
#BezCukru 16. Martyna Kaczmarek
#BezCukru Historia Mateusza Sobieckiego - żołnierza, który ma męża
#BezCukru Historia Mateusza Sobieckiego - żołnierza, który ma męża
#BezCukru 14. Helena Deeds o życiowych zmianach
#BezCukru 14. Helena Deeds o życiowych zmianach
#BezCukru Irańska aktywistka cz. 2
#BezCukru Irańska aktywistka cz. 2
#BezCukru 13. ARTEM VOROBIOV
#BezCukru 13. ARTEM VOROBIOV
#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa
#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa
#BezCukru Touska opowiada o łamaniu praw kobiet w Iranie
#BezCukru Touska opowiada o łamaniu praw kobiet w Iranie
#BezCukru 10. Michał Szpak
#BezCukru 10. Michał Szpak
#BezCukru 9. Stysio
#BezCukru 9. Stysio
#BezCukru 8. Patricia Kazadi
#BezCukru 8. Patricia Kazadi
#BezCukru 7. Alis Summers
#BezCukru 7. Alis Summers
#BezCukru 6. Katarzyna Ankudowicz o utracie ciąży
#BezCukru 6. Katarzyna Ankudowicz o utracie ciąży
Sylwia Bomba #BezCukru pierwszy raz komentuje rozstanie z ojcem dziecka
Sylwia Bomba #BezCukru pierwszy raz komentuje rozstanie z ojcem dziecka
#BezCukru 3. Ola Żuraw
#BezCukru 3. Ola Żuraw
#BezCukru 2. Pizza Paweł
#BezCukru 2. Pizza Paweł
#BezCukru 1. Łukasz Wala
#BezCukru 1. Łukasz Wala
Barbara Kurdej-Szatan ma za sobą trudny czas. Po tym, gdy wybuchł skandal dotyczący jej wpisu o strażnikach na granicy, zastanawiano się, czy to koniec jej kariery. Aktorka zmierzyła się z tematem w cyklu "#BezCukru z Oskarem Netkowskim". Powiedziała nie tylko o konsekwencjach, jakie poniosła, ale także o założonej przez siebie fundacji "Z porywu serca", która dziś niesie pomoc tym, którzy sami mogliby się wstydzić o nią poprosić.

Barbara Kurdej-Szatan wykorzystana w politycznej rozgrywce

Kiedy Barbara Kurdej-Szatan kilka miesięcy temu zobaczyła, jaki los spotyka ludzi, którzy z Białorusi chcą dostać się do Polski, czuła, że musi zareagować - nie tylko jako obywatelka, ale przede wszystkim jako matka. Umieściła więc w mediach społecznościowych wideo nagrane na granicy, które ją zaniepokoiło, a następnie je skomentowała. Medialna manipulacja sprawiła, że aktorka szybko stała się publicznym wrogiem numer jeden.

- Mogę sto tysięcy razy podkreślać, że moja reakcja była na konkretne zachowanie, na konkretny filmik, na konkretnych ludzi, a nie na wszystkich mundurowych, jak to zostało przedstawione w Telewizji Polskiej i mediach w ogóle. Wszyscy podgrzewali temat, pytając ludzi, co o tym sądzą, nie pokazując filmiku, na który zareagowałam. Doświadczyła mnie ta sprawa w taki sposób, że zobaczyłam, jakim jednym wielkim bagnem jest polityka. Byłam pionkiem w rozgrywkach i szkoda, że tyle ludzi dało się nabrać. No, ale przy kampanii wyborczej płaci się ludziom za tworzenie kampanii hejterskich - później człowiek, który nie ma pojęcia na dany temat, czyta setki komentarzy w jednym tonie i myśli, że ci ludzie mają rację. W taki sposób zdobywa się wyborców i manipuluje - tłumaczyła Barbara Kurdej-Szatan.

- A teraz rozpoczęła się wojna i ci wszyscy hejterzy piszą do mnie, że obraziłam mundurowych, a oni teraz nas bronią. I znowu muszę tłumaczyć, że zareagowałam na konkretne zachowania... - dodała zrezygnowana.

Impuls czy przemyślany krok?

Barbara Kurdej-Szatan wielokrotnie dawała się poznać ze swojej wrażliwości i ogromnej empatii. Los słabszych nigdy nie był jej obcy. W swoich wpisach niejednokrotnie nawoływała do zbiórek pieniędzy dla potrzebujących. Pamiętamy także, kiedy broniła wszelkich mniejszości w naszym kraju (nie zawsze reagowano na to przychylnie). Gwiazda wyznała szczerze, że nie analizuje zysków i strat, kiedy robi coś z potrzeby serca.

- Nie zastanawiałam się nad tym. Zrobiłam, co czułam. Zobaczyłam okropny filmik i miałam w sobie takie emocje, że nie zastanawiałam się nad niczym. Jak patrzę na mojego małego Henia, który miał wtedy roczek z hakiem... I jak przeczytałam, że jakieś dziecko zmarło, które tułało się z rodzicami... To jest okropne. Jak sobie wyobrażam, że mój Henio by marzł, cierpiał i umierał, to nie mogę tego znieść. To coś potwornego - powiedziała aktorka.

- Rafał był w szoku też, bo cała reakcja mediów i cała nagonka była szokująca. On też nie wiedział, jak się zachować. Ale najważniejsze, że przy mnie był. Wiem, że zareagowałam zbyt intensywnie i pochopnie. Przez to, że media tak to rozdmuchały, to mogli poczuć się urażeni. Tylko że to nie było do wszystkich mundurowych. Moja reakcja na zło, cierpienie nie była nie na miejscu... Była w za mocny sposób może wypowiedziana. Przynajmniej wywołało to dyskusję i może ludzie zaczęli się bardziej interesować tym, co dzieje się na granicy - dodała.

Koniec kariery Barbary Kurdej-Szatan?

Konsekwencje po emocjonalnym wpisie nie były przyjemne. Barbara Kurdej-Szatan straciła kontrakty, na które pracowała latami. Zapytana, czy bała się, że to jej medialny koniec, #BezCuru odpowiedziała:

- Nie myślałam o tym, czy to będzie koniec mojej kariery. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Na pewno wiedziałam, że to koniec serialu, bo to ogłoszono mi na Twitterze... Nie zastanawiałam się, co będzie dalej. Właśnie tak mam, że się nie zastanawiam i robię tak, jak czuję.

Przez pewien czas aktorka bała się o swoje bezpieczeństwo. Kiedy media odwróciły się od niej, została jej największa zawodowa radość - teatr. Jednak i tam musiała zmierzyć się z lękami.

- Teatr jest moją ostoją od zawsze - to moja terapia. Po całej sytuacji, kiedy dowiedziałam się jeszcze, że jestem w telewizji białoruskiej, grałam tego dnia spektakl Chicago. Bałam się wyjść na scenę, ale przewalczyłam to, wyszłam na scenę, zagrałam na tysiąc procent i to była niesamowita terapia. Czułam, że mam tę siłę i chcę ją mieć i że pokonam wszystko - zwierzyła się aktorka.

"Z porywu serca"

Aktorka postanowiła medialny skandal przekuć w coś dobrego. Na fali ostatnich wydarzeń założyła fundację "Z porywu serca". Będzie ona wspierać tych, którzy bardzo potrzebują pomocy. Pierwszą akcją jest "Serce dla ludzi granicy" - czyli telefon zaufania. Telefon jest anonimowy i działa przez 7 dni w tygodniu, od 15:00 do 22:00. Zadzwonić może każdy, kto poczuje, że tego potrzebuje.

- Po moim wpisie zaczęłam się interesować tym, co się faktycznie tam dzieje. Okazuje się, że wszyscy cierpią... Ci strażnicy nasi, którzy są zmuszani do niektórych rzeczy, mogą mieć wieloletnie traumy i na pewno nie zapomną tego wszystkiego, co się dzieje. Wszyscy tam są ofiarami wojny - tłumaczyła gwiazda.

Każdy może wesprzeć Telefon Zaufania oraz bezpośrednią pomoc psychologiczną w ośrodkach dla uchodźców za pośrednictwem strony zrzutka.pl.

Barbara Kurdej-Szatan do współpracy zaprosiła wybitnych ekspertów: byłego rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, psycholożkę Małgorzatę Ohme i psychodietetyczkę Katarzynę Stuhr-Błażejewską.

- Poprosiłam tę wspaniałą trójkę, aby byli w radzie mojej fundacji. Zarząd tworzę natomiast z mężem i siostrą. Liczę na nich, cieszę się, że mi zaufali - mówiła aktorka.

- Zdecydowałam się na pomoc psychologiczną, bo będzie to pomoc długofalowa. Takie osoby za jakiś czas mogą zdać sobie sprawę, że jest im ciężko. To pomoc dla wszystkich - zależy mi na tym, żeby nie dzielić ludzi, bo i tak jesteśmy ogromnie podzieleni. Chciałam stworzyć coś, co połączy wszystkich. To, co oferuję ja i fundacja WOLNO NAM, która jest partnerem tej akcji, to rozmowy anonimowe - więc nie trzeba się czegokolwiek obawiać - podsumowała.

Barbara Kurdej-Szatan skorzystała z pomocy psychologa

W cyklu "#BezCukru z Oskarem Netkowskim", Barbara Kurdej-Szatan zwierzyła się, że jeszcze długo przed wpisem o granicy i uchodźcach, przeżywała trudny czas. - Zawsze mi się wydawało, że nie potrzebuję pomocy, bo jestem silną kobietą z dobrego domu i radzę sobie z każdym problemem. Ten rok cały, bo nie tylko sprawa z wpisem, był dość trudny. Poszłam na taką rozmowę - choć się obawiałam - i to dużo mi dało. Potrzebowałam tego bardzo - powiedziała gwiazda.

- Chodzi o nasze zdrowie psychiczne, żeby nam się dobrze żyło. Życie mamy jedno, więc warto o nie dbać - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas