Barbara Kurdej-Szatan #BezCukru o skandalu, który prawie przekreślił jej karierę. "Bałam się"

Źródło: Dzień Dobry TVN Online
#BezCukru 4. Barbara Kurdej-Szatan. Czy to koniec jej kariery?
#BezCukru 4. Barbara Kurdej-Szatan. Czy to koniec jej kariery?
#BezCukru 25. Michał Kwiatkowski
#BezCukru 25. Michał Kwiatkowski
#BezCukru Mikołaj Krawiecki
#BezCukru Mikołaj Krawiecki
#BezCukru 23. Alexis Saint Pete
#BezCukru 23. Alexis Saint Pete
#BezCukru Adriana Hyzopska
#BezCukru Adriana Hyzopska
#BezCukru 21. Mikołaj Jabłoński - VIP Team
#BezCukru 21. Mikołaj Jabłoński - VIP Team
#BezCukru 20. z Podziaranym Tatą
#BezCukru 20. z Podziaranym Tatą
#BezCukru 19. Karolina Pielesiak z kanału "Szparagi"
#BezCukru 19. Karolina Pielesiak z kanału "Szparagi"
#BezCukru 18. Kasia Moś
#BezCukru 18. Kasia Moś
#BezCukru z Natalią Lesz
#BezCukru z Natalią Lesz
#BezCukru 16. Martyna Kaczmarek
#BezCukru 16. Martyna Kaczmarek
#BezCukru Historia Mateusza Sobieckiego - żołnierza, który ma męża
#BezCukru Historia Mateusza Sobieckiego - żołnierza, który ma męża
#BezCukru 14. Helena Deeds o życiowych zmianach
#BezCukru 14. Helena Deeds o życiowych zmianach
#BezCukru Irańska aktywistka cz. 2
#BezCukru Irańska aktywistka cz. 2
#BezCukru 13. ARTEM VOROBIOV
#BezCukru 13. ARTEM VOROBIOV
#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa
#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa
#BezCukru Touska opowiada o łamaniu praw kobiet w Iranie
#BezCukru Touska opowiada o łamaniu praw kobiet w Iranie
#BezCukru 10. Michał Szpak
#BezCukru 10. Michał Szpak
#BezCukru 9. Stysio
#BezCukru 9. Stysio
#BezCukru 8. Patricia Kazadi
#BezCukru 8. Patricia Kazadi
#BezCukru 7. Alis Summers
#BezCukru 7. Alis Summers
#BezCukru 6. Katarzyna Ankudowicz o utracie ciąży
#BezCukru 6. Katarzyna Ankudowicz o utracie ciąży
Sylwia Bomba #BezCukru pierwszy raz komentuje rozstanie z ojcem dziecka
Sylwia Bomba #BezCukru pierwszy raz komentuje rozstanie z ojcem dziecka
#BezCukru 3. Ola Żuraw
#BezCukru 3. Ola Żuraw
#BezCukru 2. Pizza Paweł
#BezCukru 2. Pizza Paweł
#BezCukru 1. Łukasz Wala
#BezCukru 1. Łukasz Wala
Barbara Kurdej-Szatan ma za sobą trudny czas. Po tym, gdy wybuchł skandal dotyczący jej wpisu o strażnikach na granicy, zastanawiano się, czy to koniec jej kariery. Aktorka zmierzyła się z tematem w cyklu "#BezCukru z Oskarem Netkowskim". Powiedziała nie tylko o konsekwencjach, jakie poniosła, ale także o założonej przez siebie fundacji "Z porywu serca", która dziś niesie pomoc tym, którzy sami mogliby się wstydzić o nią poprosić.

Barbara Kurdej-Szatan wykorzystana w politycznej rozgrywce

Kiedy Barbara Kurdej-Szatan kilka miesięcy temu zobaczyła, jaki los spotyka ludzi, którzy z Białorusi chcą dostać się do Polski, czuła, że musi zareagować - nie tylko jako obywatelka, ale przede wszystkim jako matka. Umieściła więc w mediach społecznościowych wideo nagrane na granicy, które ją zaniepokoiło, a następnie je skomentowała. Medialna manipulacja sprawiła, że aktorka szybko stała się publicznym wrogiem numer jeden.

- Mogę sto tysięcy razy podkreślać, że moja reakcja była na konkretne zachowanie, na konkretny filmik, na konkretnych ludzi, a nie na wszystkich mundurowych, jak to zostało przedstawione w Telewizji Polskiej i mediach w ogóle. Wszyscy podgrzewali temat, pytając ludzi, co o tym sądzą, nie pokazując filmiku, na który zareagowałam. Doświadczyła mnie ta sprawa w taki sposób, że zobaczyłam, jakim jednym wielkim bagnem jest polityka. Byłam pionkiem w rozgrywkach i szkoda, że tyle ludzi dało się nabrać. No, ale przy kampanii wyborczej płaci się ludziom za tworzenie kampanii hejterskich - później człowiek, który nie ma pojęcia na dany temat, czyta setki komentarzy w jednym tonie i myśli, że ci ludzie mają rację. W taki sposób zdobywa się wyborców i manipuluje - tłumaczyła Barbara Kurdej-Szatan.

- A teraz rozpoczęła się wojna i ci wszyscy hejterzy piszą do mnie, że obraziłam mundurowych, a oni teraz nas bronią. I znowu muszę tłumaczyć, że zareagowałam na konkretne zachowania... - dodała zrezygnowana.

Impuls czy przemyślany krok?

Barbara Kurdej-Szatan wielokrotnie dawała się poznać ze swojej wrażliwości i ogromnej empatii. Los słabszych nigdy nie był jej obcy. W swoich wpisach niejednokrotnie nawoływała do zbiórek pieniędzy dla potrzebujących. Pamiętamy także, kiedy broniła wszelkich mniejszości w naszym kraju (nie zawsze reagowano na to przychylnie). Gwiazda wyznała szczerze, że nie analizuje zysków i strat, kiedy robi coś z potrzeby serca.

- Nie zastanawiałam się nad tym. Zrobiłam, co czułam. Zobaczyłam okropny filmik i miałam w sobie takie emocje, że nie zastanawiałam się nad niczym. Jak patrzę na mojego małego Henia, który miał wtedy roczek z hakiem... I jak przeczytałam, że jakieś dziecko zmarło, które tułało się z rodzicami... To jest okropne. Jak sobie wyobrażam, że mój Henio by marzł, cierpiał i umierał, to nie mogę tego znieść. To coś potwornego - powiedziała aktorka.

- Rafał był w szoku też, bo cała reakcja mediów i cała nagonka była szokująca. On też nie wiedział, jak się zachować. Ale najważniejsze, że przy mnie był. Wiem, że zareagowałam zbyt intensywnie i pochopnie. Przez to, że media tak to rozdmuchały, to mogli poczuć się urażeni. Tylko że to nie było do wszystkich mundurowych. Moja reakcja na zło, cierpienie nie była nie na miejscu... Była w za mocny sposób może wypowiedziana. Przynajmniej wywołało to dyskusję i może ludzie zaczęli się bardziej interesować tym, co dzieje się na granicy - dodała.

Koniec kariery Barbary Kurdej-Szatan?

Konsekwencje po emocjonalnym wpisie nie były przyjemne. Barbara Kurdej-Szatan straciła kontrakty, na które pracowała latami. Zapytana, czy bała się, że to jej medialny koniec, #BezCuru odpowiedziała:

- Nie myślałam o tym, czy to będzie koniec mojej kariery. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Na pewno wiedziałam, że to koniec serialu, bo to ogłoszono mi na Twitterze... Nie zastanawiałam się, co będzie dalej. Właśnie tak mam, że się nie zastanawiam i robię tak, jak czuję.

Przez pewien czas aktorka bała się o swoje bezpieczeństwo. Kiedy media odwróciły się od niej, została jej największa zawodowa radość - teatr. Jednak i tam musiała zmierzyć się z lękami.

- Teatr jest moją ostoją od zawsze - to moja terapia. Po całej sytuacji, kiedy dowiedziałam się jeszcze, że jestem w telewizji białoruskiej, grałam tego dnia spektakl Chicago. Bałam się wyjść na scenę, ale przewalczyłam to, wyszłam na scenę, zagrałam na tysiąc procent i to była niesamowita terapia. Czułam, że mam tę siłę i chcę ją mieć i że pokonam wszystko - zwierzyła się aktorka.

"Z porywu serca"

Aktorka postanowiła medialny skandal przekuć w coś dobrego. Na fali ostatnich wydarzeń założyła fundację "Z porywu serca". Będzie ona wspierać tych, którzy bardzo potrzebują pomocy. Pierwszą akcją jest "Serce dla ludzi granicy" - czyli telefon zaufania. Telefon jest anonimowy i działa przez 7 dni w tygodniu, od 15:00 do 22:00. Zadzwonić może każdy, kto poczuje, że tego potrzebuje.

- Po moim wpisie zaczęłam się interesować tym, co się faktycznie tam dzieje. Okazuje się, że wszyscy cierpią... Ci strażnicy nasi, którzy są zmuszani do niektórych rzeczy, mogą mieć wieloletnie traumy i na pewno nie zapomną tego wszystkiego, co się dzieje. Wszyscy tam są ofiarami wojny - tłumaczyła gwiazda.

Każdy może wesprzeć Telefon Zaufania oraz bezpośrednią pomoc psychologiczną w ośrodkach dla uchodźców za pośrednictwem strony zrzutka.pl.

Barbara Kurdej-Szatan do współpracy zaprosiła wybitnych ekspertów: byłego rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, psycholożkę Małgorzatę Ohme i psychodietetyczkę Katarzynę Stuhr-Błażejewską.

- Poprosiłam tę wspaniałą trójkę, aby byli w radzie mojej fundacji. Zarząd tworzę natomiast z mężem i siostrą. Liczę na nich, cieszę się, że mi zaufali - mówiła aktorka.

- Zdecydowałam się na pomoc psychologiczną, bo będzie to pomoc długofalowa. Takie osoby za jakiś czas mogą zdać sobie sprawę, że jest im ciężko. To pomoc dla wszystkich - zależy mi na tym, żeby nie dzielić ludzi, bo i tak jesteśmy ogromnie podzieleni. Chciałam stworzyć coś, co połączy wszystkich. To, co oferuję ja i fundacja WOLNO NAM, która jest partnerem tej akcji, to rozmowy anonimowe - więc nie trzeba się czegokolwiek obawiać - podsumowała.

Barbara Kurdej-Szatan skorzystała z pomocy psychologa

W cyklu "#BezCukru z Oskarem Netkowskim", Barbara Kurdej-Szatan zwierzyła się, że jeszcze długo przed wpisem o granicy i uchodźcach, przeżywała trudny czas. - Zawsze mi się wydawało, że nie potrzebuję pomocy, bo jestem silną kobietą z dobrego domu i radzę sobie z każdym problemem. Ten rok cały, bo nie tylko sprawa z wpisem, był dość trudny. Poszłam na taką rozmowę - choć się obawiałam - i to dużo mi dało. Potrzebowałam tego bardzo - powiedziała gwiazda.

- Chodzi o nasze zdrowie psychiczne, żeby nam się dobrze żyło. Życie mamy jedno, więc warto o nie dbać - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas