Rosja chce "korekty" granic na Bałtyku
Rząd rosyjski zaproponował wprowadzenie zmian granicy na Morzu Bałtyckim. Moskwa pomysłu miała nie konsultować z władzami Finlandii oraz Litwy, które stanowczo zareagowały na te plany protestem. Jak tłumaczyła Dagmara Kaczmarek-Szałkow, rosyjski resort obrony swój pomysł usprawiedliwiało mało precyzyjnymi mapami, które stworzono przed laty.
- Ministerstwo Obrony Rosji przedstawiło taki projekt, że chce przesunięcia granic wód terytorialnych na Morzu Bałtyckim w rejonie Finlandii, dokładniej - w Zatoce Fińskiej. [...] Zmienić te punkty, od których wody terytorialne Rosji by się rozpoczynały - tłumaczyła dziennikarka TVN24.
Jak zaznaczyła, Władimir Putin może mieć również plany związane z Gotlandią. Minister Obrony Szwecji miał użyć wręcz sformułowania, iż polityk "przygląda się" tym strategicznym terenom, dlatego ten kraj postanowił wzmocnić swoje siły bezpieczeństwa w rejonie.
Co jeszcze warto wiedzieć o poranku?
Prezenterka newsów wspomniała również o dyskusji, która odbyła się w Sejmie. W środę, 22 maja szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawił informację na temat stanu bezpieczeństwa Polski. Według wicepremiera nasz kraj stoi przed największym zagrożeniem od czasów II wojny światowej, dlatego niezbędne było podjęcie radykalnych, obronnych decyzji. - Robione jest bardzo dużo i o tym była cała wczorajsza debata. [...] Zakupujemy dużo sprzętu wojskowego nowego, tworzymy nowe fortyfikacje na naszej wschodniej granicy, czyli granicy całej Unii Europejskiej, że są plany stworzenia w Europie takiej europejskiej żelaznej kopuły na kształt tej, która jest nad Izraelem. Była mowa także o tym, że dobrze stoi, jeżeli chodzi o liczebność, nasza armia - tłumaczyła Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- To oni bronią polskiego nieba. "Zawsze, jak podchodzimy do rosyjskich samolotów, są emocje"
- Czy traumy naszych dziadków wciąż są w nas żywe? "To potem wpływa na to, jak funkcjonujemy w świecie"
- Jaki jest stan schronów w Polsce? Gdzie ich szukać? To miasto jest najgorzej przygotowane
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Florian Gaertner / Contributor/Getty Images