Rosja

  Rosja

  Rzeka Niemen dla wielu państw ma znaczenie historyczne. Niewiele osób wie jednak, że wybierając się w podróż na podstawie jej przebiegu, można odkryć wiele malowniczych i pięknych miejsc. Najważniejsze miasta, które znajdują się nad rzeką Niemen, to białoruskie Grodno i litewskie Kowno. Sprawdź, co warto w nich zobaczyć, a także jakie atrakcje mają do zaoferowania mniejsze miejscowości położone nad Niemnem.

  Podczas podróży do obwodu kaliningradzkiego, podobnie jak przy wjeździe do głównej części Rosji, każdy obywatel Polski zobowiązany jest do posiadania specjalnego pozwolenia. Każdy, kto wybiera się więc do rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim, bez względu na długość czy cel pobytu, potrzebuje wizy do Kaliningradu. Jak ją zdobyć? Czy wjazd do Kaliningradu bez wizy jest możliwy? Wyjaśniamy.

  Ermitaż to jeden z najcenniejszych obiektów w Petersburgu. Znajdujące się tu obrazy i inne dzieła sztuki rozlokowane są aż w 5 pałacach. Obok przepływa malownicza rzeka Newa. Enigmatyczna nazwa muzeum pochodzi od jednego z pałaców Piotra I, cara Rosji z przełomu XVII i XVIII wieku.

  Obwód Kaliningradzki jest rosyjską eksklawą (czyli fragmentem terytorium państwa, całkowicie oderwanym od właściwego terytorium, ale w rzeczywistości będącym jego częścią) w Europie Środkowej i najbardziej wysuniętym na zachód rejonem Rosji. Graniczy z Polską oraz z Litwą. Jego największym miastem (jednym z 21) i zarazem stolicą jest Kaliningrad, w którym skupiona jest prawie połowa mieszkańców tego regionu.

  Poło­żony w pół­nocnej czę­ści Rosji Norylsk nazy­wany jest "naj­bar­dziej depre­syj­nym mia­stem świata". To miano zawdzięcza nie­zbyt cie­kawej archi­tek­turze, poło­że­niu i bru­talnej histo­rii. Mimo to posta­no­wiło w nim zamiesz­kać bli­sko 180 tysięcy ludzi. Norylsk jest też naj­bar­dziej wysu­nię­tym na pół­noc mia­stem na świecie.

  Jaskinie i wierzchołki góry Ural pochodzą sprzed tysięcy lat. Według naukowców są to jedne z najstarszych gór na Ziemi. Jednak Ural znany jest przede wszystkim jako pasmo górskie oddzielające Europę od Azji. Sprawdź, kiedy warto tu przyjechać i co należy wiedzieć o górach Ural.

  Irkuck to jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Syberii. Wiele tu zabytków architektury, które przyciągają turystów z całego świata. Choć temperatura i klimat nie zachęcają do zwiedzania miasta zimą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w okresie letnim zapoznać się z atrakcjami oferowanymi przez miasto. Sprawdź, gdzie warto wybrać się po przyjeździe do Irkucka.

  Góry Ałtaj znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, obecnie są również jednym z rezerwatów biosfery. Wybierając się tam, warto odpowiednio zaplanować swoją podróż, aby móc zobaczyć jak najwięcej niepowtarzalnych miejsc i na długo zapamiętać przepiękne widoki. Sprawdź, jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto umieścić na swojej liście "do zobaczenia".

  Kamczatka to półwysep położony na wschodnich krańcach Rosji. Słynie z wielu wulkanów, także aktywnych, oraz gejzerów i nieokiełznanej, dzikiej przyrody. Latem średnie temperatury dobowe sięgają kilkunastu stopni, a od jesieni do późnej wiosny Kamczatka jest pokryta śniegiem, jednak to nie odstrasza coraz liczniejszych turystów.

  Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Syberia to kraina geograficzna, która rozciąga się na powierzchni aż 12,7 mln km². Znajduje się na terenie Rosji, w azjatyckiej części kraju. Ogromna odległość od Polski sprawia, że teren ten jest w naszej świadomości niezwykle egzotyczny i tajemniczy. Poznaj najciekawsze informacje na temat Syberii!

  Adam Osmajew to czeczeński działacz niepodległościowy. Zarzucono mu przygotowanie zamachu na Władimira Putina, jednak po dwóch latach został oczyszczony z zarzutu i wypuszczony na wolność. W 2017 roku było kilka zamachów na jego życie, w ostatnim zginęła jego żona Amina. Od tej pory Osmajew się ukrywa. Naszej reporterce Biance Zalewskiej udało się dotrzeć do mężczyzny, a wieloletnia korespondentka w Rosji Krystyna Kurczab-Redlich wyjaśniła, dlaczego Putin eliminuje swoich wrogów.

  Szamani i przeprowadzane przez nich rytuały fascynują wiele osób. Do tego grona zalicza się Jacek Hugo-Bader, który po długiej reporterskiej przymiarce wydał książkę opowiadającą o szeroko pojętym szamanizmie na terenie byłego Związku Radzieckiego. O zbieraniu materiałów do niej i niezwykłych spotkaniach opowiedział w Dzień Dobry TVN. Obejrzyjcie również historię Ixk’at Chavez, przewodniczki duchowej Majów.