Rosja

  17 września 1939 r. Armia Czerwona złamała pakt o nieagresji.

  Amerykańscy aktorzy Sean Penn i Ben Stiller znaleźli się na liście 25 wysokich rangą urzędników, ekspertów i biznesmanów dla których Rosja wydała dożywotni zakaz wjazdu na teren swojego kraju. Co jest powodem tej decyzji?

  Borys Akunin jest znanym rosyjskim pisarzem, autorem kryminałów. W Dzień Dobry TVN w rozmowie z Ewą Drzyzgą opowiedział, co sądzi o rządach Władimira Putina.

  Posiadanie dziecka i opieka na nim to nie jest zadanie dla każdego. Doskonałym dowodem na to, że nie każdy dorosłym powinien mieć dziecko jest historia pewnej Rosjanki. Kobieta zamierzała sprzedać swojego siedmioletniego syna. Dzięki interwencji jednej z organizacji charytatywnych do "transakcji" nie doszło, a kobietę czeka proces.

  - A może frytki do tego? To zdanie z pewnością nie padnie w rosyjskim odpowiedniku popularnej sieci amerykańskich barów szybkiej os. Wszystkiemu winny jest nieurodzaj i embargo na polskie produkty.

  Jurij Szatunow nie żyje. Muzyk znany był szerszej publiczności m.in. z utworu "Biełyje rozy". Wokalista grupy Łaskowyj Maj zmarł prawdopodobnie z powodu ataku serca - takie informacje podaje Interfax. Miał 48 lat.

  6-letni Oleg z Lisiczańska, miasta w Ukrainie, zginął przed swoim domem w trakcie rosyjskiego ostrzału. Kilka godzin wcześniej chłopiec wręczył mamie kwiaty, a ona zrobiła mu zdjęcie.

  - Usłyszymy od niego ultimatum nuklearne - twierdzi Juri Felsztinski.

  Arcymistrzyni szachowa Alina Kaszlinska zdecydowała się na odważny i bardzo wymowny gest. Porzuciła bowiem rosyjskie barwy i na olimpiadzie w Indiach będzie reprezentowała Polskę.

  Nie niespotykany pomysł wpadł jeden z rosyjskich lekarzy specjalizujący się w medycynie estetycznej. Swoim pacjentkom proponuje nietypowe implanty piesi wyrażające poparcie dla zbrojnej inwazji na Ukrainę. W sieci zawrzało.

  Sankcje, które cały świat nakłada na Rosję za atak na Ukrainę nie podobają się rosyjskim politykom. Na wiele sposobów usiłują zatrzymać choć część zachodniego biznesu w kraju. Według najnowszych informacji pracują nad nowym prawem, które ma pozwolić Rosji przejąć kontrolę nad lokalnymi przedsiębiorstwami zagranicznych koncernów.

  Wadim Szyszymarin, rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne, usłyszał wyrok. To pierwsza zakończona sprawa w kwestii łamania przez Rosjan prawa wojennego w czasie zbrojnej inwazji na Ukrainę.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił na Festiwalu Filmowym w Cannes. Poinformował, że tysiące Ukraińców trafiło i jest siłą przetrzymywanych w obozach znajdujących się w Rosji. Podkreślił również, że nie ma tygodnia, aby na terenach zajmowanych i okupowanych przez wojska wroga nie znajdowano ciał torturowanych, zamordowanych ludzi.

  Haktywiści odsłaniają kulisy swojego działania.

  Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, komentuje rosyjskie święto państwowe.

  Skąd w Watykanie tak kontrowersyjna narracja? W studiu Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział publicysta i filozof katolicki Tomasz Terlikowski.

  W związku z zakręceniem gazu dla Polski wiele osób obawia się, że może zabraknąć różnego rodzaju paliw, w tym ropy. Obecne źródła tego surowca są dywersyfikowane i pozyskiwane nie tylko z Rosji. Jak wygląda sytuacja w Polsce i skąd pozyskiwane są benzyny? Czy jest się czego obawiać?

  Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski - przekazało PGNiG. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze.

  Bucza stała się symbolem rosyjskiego bestialstwa. Podczas gdy po wyzwoleniu miasta świat obiegły zdjęcia zamordowanych mieszkańców, reporterka Bianka Zalewska postanowiła porozmawiać z tymi, którzy przeżyli. Ich relacje to straszliwe świadectwo wojennej zbrodni.

  Podczas wojny w Ukrainie śmierć poniosło już wiele osób. Teraz świat obiegła informacja o najmłodszym znanym żołnierzu, który zginął podczas walk. Roman Akimow miał 18 lat.

  Jean-Michel Szczerbak jest rosyjskim modelem, który od samego początku sprzeciwia się wojnie w Ukrainie. W mediach społecznościowych udostępnia zdjęcia obrazujące zniszczone miasta. Niestety przez te poglądy stracił kontakt z swoją matką. Kobieta nazwała go zdrajcą i zagroziła, że doniesie na niego służbom.

  Oświadczenie majątkowe jednego z najbogatszych ludzi na świecie może wprawić w niemałe załopotanie. Zdaniem oficjalnych dokumentów, zarabiający miesięcznie ok. 45 tys. złotych Władimir Putin jest właścicielem dwóch mieszkań, trzech samochodów i niewielkiej przyczepy turystycznych. Tymczasem rosyjski prezydent publicznie pojawia się z zegarkami, których wartość przekracza jego roczny dochód.

  A gdyby stanął twarzą w twarz z Ukrainką, co by jej powiedział? "Od dawna odbija mi się echem to pytanie" - przyznaje Jan Pashkovitch.

  Dlaczego kremlowska propaganda trafia na tak podatny grunt? Sprawie postanowili przyjrzeć się reporterzy programu "Uwaga TVN".

  Coraz więcej światowych analityków podkreśla, że obecne napięcia spowodowane zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę wpływają na światowe rynki i gospodarkę. Czy grozi nam recesja? Czym jest stagflacja?

  Około 1 700 ukraińskich żołnierzy i cywilów jest przetrzymywanych przez Rosjan. Wśród więźniów jest pół tysiąca kobiet. - Golą im głowy i codziennie rozbierają. Poniżają ludzką godność - przekazała Iryna Wereszczuk, wicepremierka Ukrainy.

  Są dla rosyjskich żołnierzy żywymi tarczami.

  Co jest w środku "Szpiegowa"?

  Przez agresję Rosji na Ukrainę świat znów zaczął bać się atomu. Czy ponownie zagraża nam niebezpieczeństwo?

  11 kwietnia rozpoczęła się akcja przejęcia "Szpiegowa", czyli kompleksu budynków przy Sobieskiego 100 w Warszawie. Od lat zajmowane są one przez Federację Rosyjską. Na miejscu pojawił się komornik i władze miasta.