Jaka jest specyfika Polaków?
Michał Bilewicz wziął na tapet psychologię społeczną Polaków. W swojej książce "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" udowodnił, że Polacy nie są idealni. Zdaniem autora, podobnie jak inne historycznie straumatyzowane narody, przystosowaliśmy się do trudnych warunków, w których przyszło żyć naszym przodkom.
- Pewne cechy, które często u siebie dostrzegamy, m.in. skłonność do narzekania, nieufność, wiara w teorie spiskowe i pesymizm są zdeterminowane przez naszą przeszłość. Sposób reagowania wynika z doświadczeń Polaków w bardzo specyficznym czasie - powiedział dr hab. Michał Bilewicz.
Zdaniem specjalisty nasze DNA wpływa na sposób w jakim się rozwijamy. - Jest coś takiego jak epigenetyka, czyli pewne modyfikacje ekspresji genów, które dzieją się na przestrzeni jednego pokolenia. Bardzo stresowe doświadczenia matki, mogą przełożyć się na sposób, w jaki rozwija się dziecko - przyznał nasz gość.
Michał Bilewicz zaznaczył jednak, że badania w tym zakresie, prowadzone były głównie na zwierzętach. - To co wydaje się mieć większe poparcie w literaturze psychologicznej, to dziedziczenie w samym sposobie wychowywania. Rodzice, którzy doświadczyli traumy wychowują dzieci przekazując im pewne wartości, lęki i niepokoje. To potem wpływa na to, jak te dzieci będą funkcjonowały w świecie społecznym - wyjaśnił psycholog.
Żyjemy w Traumalandzie
Polacy żyją w kraju historycznie straumatyzowanym, gdzie w ciągu zaledwie kilku lat z powodu wojny zamordowano kilkanaście milionów ludzi. A społeczeństwa, które doświadczyły traumy, też nie raz retraumatyzują kolejne pokolenia, przekazując im przekonanie o kruchości życia.
- Katarzyna Surmiak-Domańska w swojej książce wspomina, że jej mama śpiewała jej kołysankę o bagnetach, którymi przeszywani są żołnierze na wojnie. Dla nas te rzeczy są oczywistością - powiedział psycholog.
- Dzieci w szkołach śpiewają pieśni wojenne, które są przepełnione cierpieniem - dodał.
Nasz gość podkreślił, że Polaków wiele łączy z innymi straumatyzowanymi narodami. - W książce "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" są podróże do różnych struamatyzowanych grup. Nagle się okazuje, że te traumy są podobne do tych w Polsce - wyjaśnił psycholog.
Czy można pokonać pokoleniowy łańcuch traumy? - Musimy inaczej opowiadać tę historię. Podkreślić, że nawet w tych dramatycznych momentach, ludzie i tak starali się jakoś sobie z tym radzić. Próbowali odnaleźć sprawczość. Jeżeli o tym nauczymy się opowiadać, to być może lepiej sobie z tym poradzimy - wskazał Michał Bilewicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przerażona 7-latka zadzwoniła na 112. "Mama wybiegła z domu"
- Kobieta stała z mężczyzną i wykonywała taki gest. Ile osób zareagowało?
- Destrukcyjne zachowania w sieci. "Chcemy obudzić wolę walki z hejtem"
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News