trauma

  trauma

  Noemi Pawlak dwukrotnie przedwcześnie urodziła dziecko. W szczerej rozmowie z Dagmarą Olszewską z dziendobry.tvn.pl wyjaśnia, jak naprawdę powinniśmy postrzegać nie tylko Światowy Dzień Wcześniaka, co przede wszystkim rodziców takich dzieci. - Bardzo nie lubię, gdy ktoś mówi mi 'jesteś bohaterką, ja nie dałabym rady'. Nikt się mnie nie pytał, czy dam radę. Nie przygotował mnie na to, ile będę miała do udźwignięcia. To się po prostu działo - wspomina.

  Szczęśliwie udało się uratować wszystkich, uwięzionych w tajlandzkiej jaskini, chłopców. Spędzili tam, odcięci od świata, 17 dni. O akcji ratunkowej oraz o tym, jak teraz należy wspomagać uratowanych, by ciężkie doświadczenia psychiczne nie wpłynęły negatywnie na ich przyszłe życie, rozmawialiśmy z Adamem Pietrzakiem, specjalistą ds. ratownictwa medycznego i Małgorzatą Kabas, psychoterapeutą.

  Rozstanie rodziców to bardzo trudne wydarzenie dla każdego dziecka, szczególnie w Święta. Co mogą zrobić rodzice, by dziecko faktycznie mogło poczuć świąteczny klimat i dobrze wspominać te wyjątkowe dni w roku? Spytaliśmy o to psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

  "Wstaję rano widzę śmierć. Idę spać widzę śmierć... to jest moja praca" - mówi pan Łukasz Macander. Na co dzień zajmuje się sprzątaniem mieszkań, w których ktoś zmarł. Nieraz zwłoki zalegały w nich nawet miesiąc. Jaka była największa trauma, z którą musiał się zmierzyć w pracy? I jak odreagowuje po dniu spędzonym w pracy?

  Krystian Pydych wraz z kolegami z drużyny jechali na mecz. Niestety w czasie drogi ich bus zderzył się czołowo z ciężarówką. Nie wszyscy przeżyli wypadek. Wśród ocalałych był Krystian, a ofiarami jego bracia. Krystiana zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o wychodzeniu z traumy. Co było dla niego najtrudniejsze po wybudzeniu się ze śpiączki? Chce zrealizować marzenia, jakie snuł ze swoimi braćmi? Krystianowi życzymy wiele szczęścia i powrotu do pełnego zdrowia.

  Traumatyczne zdarzenia mają negatywny wpływ na ludzką psychikę. Jak się po nich podnieść? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: terapeutkę i mentorkę z programu "Projekt Lady" Tatianę Mindewicz-Puacz.

  Onkolog z Gdańska jest podejrzewany o molestowanie kobiet chorych na raka. Pacjentki miał wykorzystywać głównie w swoim gabinecie. Pokrzywdzonych może być wiele kobiet. O sprawie rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem i psychoterapeutą Dominikiem Geblerem. Jak można sobie poradzić z traumą bycia molestowanych w obliczu ciężkiej choroby?

  Niedawno na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęła młoda kobieta. Świadkiem tego zdarzenia był prezenter Conrado Moreno. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jakie były jego pierwsze myśli i co zrobił, kiedy doszło do wypadku. Naszym gościem była również psychoterapeutka Ewa Pragłowska. Powiedziała, jak reagują osoby, które doświadczyły traumy związanej z wypadkiem.

  Pani Izabela została przyjęta na oddział położniczy w szpitalu Starachowicach po tym, jak przestała wyczuwać ruchy dziecka. Badania wykazały, że dziecko niestety nie żyje. Lekarze wywołali poród, a potem przestali interesować się pacjentką. Pani Iza rodziła martwe dziecko na podłodze między łóżkami i bez fachowej pomocy personelu szpitala. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa fundacji Rodzić po ludzku Joannę Pietrusiewicz, aby zapytać, czy takie sytuacje są w polskich szpitalach incydentalne, czy wręcz przeciwnie - dochodzi do nich dość często. Co zrobić, aby nie było podobnych zdarzeń?

  Ta historia wydarzyła się niemal rok temu. Siedemnastoletni wówczas Kacper Masłoń dostał polecenie od swojego koordynatora, aby przetestować zjeżdżalnię turbo. Wykonał je i niestety przypłacił to zdrowiem. W wyniku uderzenia w klapę miał wiele urazów twarzoczaszki. Prokuratura przedstawiła zarzuty koordynatorowi ratowników oraz pracodawcy w związku z nieprzestrzeganiem przez nich przepisów bhp. W Dzień Dobry TVN Kacper i jego ojciec Marek Masłoń powiedzieli nam, jak jak wygląda obecne życie chłopca. W studiu gościliśmy także psychotraumatologa Małgorzatę Bajko, aby zapytać, czy osoba, która przeżyła taką traumę ma szansę na pełny powrót do zdrowia psychicznego. Kacprowi życzymy wytrwałości i siły.

  Każdy z nas przeżywał w dzieciństwie jakąś traumę. Zwykle były one związane z jedzeniem. Szpinakową paćkę, mleko z kożuchem i tran podawano nam podobno "na zdrowie" ;) A pamiętacie szkolne wizyty u stomatologa, kiedy wszystkie zabiegi były wykonywane na żywca? Czy obecnie koszmary z dzieciństwa wspominamy z sentymentem? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  10 kwietnia to dzień szczególny, tego dnia w 2010 roku doszło do katastrofy polskiego samolotu rządowego TU-154M. Zginęły wszystkie osoby będące na pokładzie. Zapewne wielu Polaków do tej pory pamięta, co robiło tego dnia. Dlaczego tak się dzieje? Jak definiuje się traumatyczne wydarzenie? Jakie działania mogą pomóc w uporaniu się z żałobą? Na te pytania odpowiedziała psycholog i traumatolog Małgorzata Bajko, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Jednym z niepożądanych efektów chemioterapii jest utrata włosów. Znaleziono na to sposób. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu testują czepek, który chroni włosy przed wypadaniem. Jak działa? Kto go wymyślił? Dlaczego dla chorujących na raka utrata włosów jest taką traumą? Gościem Dzień Dobry TVN była założycielka Onkosalonu Joanna Wiszniewska.

  Dla wielu kobiet poród, zamiast być najwspanialszym momentem w życiu, jest traumą, która w późniejszych etapach życia nie pozwala na posiadanie drugiego dziecka. W studiu Dzień Dobry TVN gościem były: Karolina Piotrowska – organizatorka akcji „Lepszy poród”, w której kobiety piszą na kartkach, co przeżyły podczas porodu, oraz Ewa Sokołowska-Fabisiewicz – mama pięcioletnich bliźniaczek. Swój poród pamięta jako jedno z najgorszych momentów w swoim życiu.

  Jak się okazuje, dzieciństwo Marcina Prokopa nie było wcale takie śmieszne, a Dorota Wellman była niezłym gagatkiem. Sprawdźcie, o jakim traumatycznym przeżyciu z dzieciństwa wspomina Marcin i co nawywijała w przeszłości Dorota. Czy to prawda, że Marcin Prokop pisze książkę dla dzieci?