trauma

  Klara Williams uległa poważnemu wypadkowi w trakcie próby teatralnej. Wspomnienie traumatycznych wydarzeń i liczne obrażenia ciała przez wiele tygodni nie pozwalały jej normalnie funkcjonować.

  "Miałam za sobą próbę samobójczą".

  Wydała autobiografię.

  "Jego wyrzuty sumienia były tylko dodatkiem".

  Czy można temu zapobiec?

  W sobotnim odcinku Uwagi! TVN opowiedziano dramatyczną historię podopiecznych domu dziecka w Kłodzku. Przez lata liczne pociechy były w karygodny sposób traktowane przez tamtejszą panią dyrektor, która w dodatku podobno nadużywała alkoholu. Przez lata nikt nie potrafił odmienić losu najmłodszych.

  - Najbardziej zagrażający byli snajperzy - ocenia siostra reportera.

  Bogna Sworowska dochodziła do siebie przez wiele miesięcy.

  Qczaj opublikował w sieci poruszający wpis, w którym powrócił wspomnieniami do najbardziej mrocznego okresu w swoim życiu. W 2015 roku przeżywał bardzo trudny czas. Był pogrążony w depresji i nie mógł sobie poradzić z demonami przeszłości.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że 10 kwietnia rano zawyją syreny alarmowe w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej. Pomysł został natychmiast skrytykowany przez samorządowców.

  "Niezwykle ważne jest wsparcie rodziców".

  Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.

  Obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Polski. W wielu punktach oferuje się pomoc w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Sprawdź listę placówek.

  Siwienie jest procesem, który może się rozpocząć w każdym wieku. Okazuje się, że u niektórych osób jest on nagły i niespodziewany. - Moje włosy stały się prawie całkowicie srebrne dosłownie z dnia na dzień - przekonuje Sara. Czy można osiwieć w tak krótkim czasie? Skąd wziął się syndrom Marii Antoniny? Wyjaśnia Magdalena Szymczak-Kępka, trycholog i psycholog.

  Sylwia Peretti znana jest z nieprzeciętnej charyzmy, wystawnego życia i pasji do motoryzacji. W oczach fanów jest kobietą sukcesu i autorytetem dla wielu Polek. Nie każdy wie, że gwiazda miała trudne dzieciństwo. Reporter serwisu dziendobry.tvn.pl Oskar Netkowski zapytał gwiazdę o dorastanie w przemocowym domu.

  Noemi Pawlak dwukrotnie przedwcześnie urodziła dziecko. W szczerej rozmowie z Dagmarą Olszewską z dziendobry.tvn.pl wyjaśnia, jak naprawdę powinniśmy postrzegać nie tylko Światowy Dzień Wcześniaka, co przede wszystkim rodziców takich dzieci. - Bardzo nie lubię, gdy ktoś mówi mi 'jesteś bohaterką, ja nie dałabym rady'. Nikt się mnie nie pytał, czy dam radę. Nie przygotował mnie na to, ile będę miała do udźwignięcia. To się po prostu działo - wspomina.

  W piątek, 12 listopada zostanie wyemitowany kolejny odcinek "Projektu Lady". Tym razem uczestniczki czeka wiele niespodziewanych emocji. Dziewczęta otrzymają informację o spotkaniu z rodzinami. Niestety, nie wszyscy zareagowali pozytywnie.

  Z badań opublikowanych w piśmie "Neurology Clinical Practice" wynika, że chodzi o wydarzenia związane z dysfunkcyjnością rodziny.

  Maja Hyży zamieściła w mediach społecznościowych poruszający wpis. Piosenkarka podzieliła się z fanami bolesną informacją. Wyznała bowiem, że poroniła. - Walcząc o swoich synów, straciłam Ciebie - napisała artystka. Jak dodała, tragedia, z którą musiała się zmierzyć, wywróciła jej świat do góry nogami.

  Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego Mariusz Szczygieł podzielił się wspomnieniami z wczesnych etapów swojej edukacji. Pisarz zdradził, że nauka w podstawówce nie należała do najprzyjemniejszych. Wyjawił również, co sądzi o dzisiejszym systemie oświaty.

  Jade Roper jest amerykańską gwiazdą reality show oraz mamą trójki dzieci. Do jednego z porodów doszło niespodziewanie, co wywołało u kobiety traumę. O swoich przeżyciach opowiedziała w jednym z wywiadów, przyznając, że cierpiała na PTSD.

  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Dzięki rodzinom zastępczym osierocone lub opuszczone dzieci mają szansę na kochający dom. Jedną z par, która sprawuje pieczę nad takimi dziećmi, są państwo Katarzyna Sobczuk-Wójciszyn i Tomasz Wójciszyn. Ile mają dzieci pod opieką oraz jak wygląda ich typowy dzień?

  Na fali doniesień dotyczących nadużyć w szkołach teatralnych, głos postanowiła zabrać Sonia Bohosiewicz. Aktorka zwróciła uwagę na to, że takie sytuacje zdarzają się w wielu miejscach i dotyczą wielu osób. Na Instagramie podzieliła się swoimi doświadczeniami z dzieciństwa.

  Iwona Węgrowska ma za sobą bolesne doświadczenie. W ubiegłym roku poroniła. Dziś wraca silniejsza i jak sama przyznaje - stara się cieszyć życiem. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, kto pomógł jej w tych trudnych chwilach oraz wystąpiła z premierowym singlem "Nic na siłę".

  Shelley Duvall zagrała w takich filmach, jak "Annie Hall", "Trzy Kobiety" czy "Lśnienie". Jednak to ten ostatni przyniósł aktorce największą popularność oraz niestety traumę. Artystka po wielu latach w szczerym wywiadzie opowiedziała o bolesnych wspomnieniach z planu filmu Stanley'a Kubricka.

  Edyta Górniak nie przestaje rozpieszczać fanów. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom artystka jest ostatnio coraz bardziej aktywna w mediach społecznościowych. Coraz regularniej prowadzi też transmisje na Instagramie, podczas których dzieli się z obserwatorami swoimi przemyśleniami.

  Katarzyna Nosowska znana z wielkiego talentu i ogromnego dystansu do własnej osoby, nie szczędzi ostatnio szczerych wyznań. Przemyślenia artystki przeczytać możemy nie tylko w dwóch książka gwiazdy, ale także w wywiadach. W jednej z rozmów wokalistka poruszyła temat traumy, którą doświadczyła w dzieciństwie. Z czym była związana?

  Szczęśliwie udało się uratować wszystkich, uwięzionych w tajlandzkiej jaskini, chłopców. Spędzili tam, odcięci od świata, 17 dni. O akcji ratunkowej oraz o tym, jak teraz należy wspomagać uratowanych, by ciężkie doświadczenia psychiczne nie wpłynęły negatywnie na ich przyszłe życie, rozmawialiśmy z Adamem Pietrzakiem, specjalistą ds. ratownictwa medycznego i Małgorzatą Kabas, psychoterapeutą.

  Rozstanie rodziców to bardzo trudne wydarzenie dla każdego dziecka, szczególnie w Święta. Co mogą zrobić rodzice, by dziecko faktycznie mogło poczuć świąteczny klimat i dobrze wspominać te wyjątkowe dni w roku? Spytaliśmy o to psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

  "Wstaję rano widzę śmierć. Idę spać widzę śmierć... to jest moja praca" - mówi pan Łukasz Macander. Na co dzień zajmuje się sprzątaniem mieszkań, w których ktoś zmarł. Nieraz zwłoki zalegały w nich nawet miesiąc. Jaka była największa trauma, z którą musiał się zmierzyć w pracy? I jak odreagowuje po dniu spędzonym w pracy?