Traumy dziedziczone to "prezent" od przodków. Kto go otrzymuje?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Traumy “odziedziczone” po rodzicach i dziadkach
Traumy “odziedziczone” po rodzicach i dziadkach
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Dziedziczenie chorób oraz cech fizycznych jest dla nas zrozumiałym procesem. Okazuje się jednak, że po przodkach możemy otrzymać również wszelkiego rodzaju traumy takie jak np. lęk przed lataniem i pływaniem bądź klaustrofobię. Czy mamy szansę się z tego uleczyć?

Traumy rodzinne - jaki jest mechanizm dziedziczenia?

Po przodkach możemy odziedziczyć nie tylko kolor oczu czy włosów, lecz także cechy osobowości, lęki i zaburzenia wykształcone na podstawie przeżytych przez nich traum. Naturalnym wydaje się, że psychologiczne konsekwencje negatywnych doświadczeń jednej osoby powinny znikać wraz z jej śmiercią, a tymczasem przechodzą one na kolejne pokolenia. Jak działa ten mechanizm?

- Do tych genów, które decydują o kolorze oczu itd., mogą dołączać się różne grupy chemiczne takie jak: grupa metylowa, acetylowa, fosforylowa i inne. Wtedy te grupy chemiczne zmieniają funkcje tych genów i te geny zaczynają działać nieprawidłowo - wyjaśnia w studiu Dzień Dobry TVN prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska, neurofizjolożka, lekarka i specjalistka zdrowia publicznego.

Ekspertka zaznacza, że z wykonanych niegdyś przez prof. Rachel Yehudę badań przeprowadzonych na potomkach osób, które przeżyły pobyt w obozach koncentracyjnych, wynika, że skutki traum dziedziczone są aż do trzeciego pokolenia. - Jakie to są skutki? To mogą być depresje, PTSD, zaburzenia, skłonność do chorób i przede wszystkim agresja oraz lęk - wymienia lekarka.

My czasem sobie nawet nie uświadamiamy, dlaczego się czegoś boimy. Dlaczego ja się boję ognia, skoro nigdy nie zostałam poparzona? (...) Te skutki są dziedziczone w ten sposób, że są właśnie przenoszone przez tzw. pamięć komórkową. Pamięć komórkowa jest badana cały czas, w jaki sposób do niej dochodzi
- dodaje prof. Jośko-Ochojska.

Przysięga lojalności przyczyną traum u dzieci

Wiedzę na temat otrzymanych od przodków lęków i zaburzeń warto zgłębić dzięki książce Sabine Lück "Dziedziczone blizny. Jak uwolnić się od traumy pokoleniowej i żyć swoim życiem?". O psychologicznym mechanizmie przejmowania traum przez dzieci opowiedziała natomiast w Dzień Dobry TVN psychoterapeutka integratywna i systemowa, wykładowczyni SWPS - Aldona Karużys.

- Zgodnie z założeniami terapii Generation Code każdy z nas, jako bardzo młoda istota, składa tzw. przysięgę lojalności wobec rodziców, która brzmi: "Dopóki cię nie uzdrowię, to nie spocznę". To się bierze z tego, że my, jako ssaki, jesteśmy bardzo zależni od naszych rodziców i tę przysięgę musimy złożyć, żeby się dostosować do grupy, która nas wychowuje - tłumaczy psychoterapeutka, sugerując, że dzieci nieświadomie przyjmują cechy opiekunów i biorą odpowiedzialność za ich negatywne doświadczenia.

Jak można pozbyć się tego pokoleniowego brzemienia? Czy pozytywne nastawienie jest w tym przypadku pomocne? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana