"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Czy 3-latek może mieć depresję?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Depresja u dzieci
Depresja u dzieci
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Emocje maleńkich istot bywają czasem bagatelizowane lub uznawane za wymuszane, przesadzone i nieadekwatne do sytuacji. Tymczasem to, co odczuwa kilkulatek, wpływa na jego stan psychiczny. - Mój synek ma 3 lata. Choruje na depresję - opowiada rozmówczyni dziendobry.tvn.pl. W jakim wieku umysł dziecka jest już na tyle ukształtowany, że można zdiagnozować tę chorobę?

Czy 3-latek może chorować na depresję?

Monika Stasiak to czytelniczka dziendobry.tvn.pl, która jest mamą 3-letniego Kacperka. Chłopiec wychowuje się w pełnej, kochającej rodzinie, w której otrzymuje dużo uwagi od rodziców. Od kilku miesięcy zatroskana mama obserwuje u syna niepokojące objawy.

- Od narodzin był bezproblemowym i zawsze uśmiechniętym maluchem. Wszystko zmieniło się, gdy skończył 2,5. roku. To nie była metamorfoza, której się spodziewałam. Nie została poprzedzona żadnym traumatycznym wydarzeniem. Kacperek z dnia na dzień stawał się coraz bardziej osowiały. Nie chciał oglądać ulubionych dotąd bajek, nie był skory do zabawy. Kiedyś przesypiał całe noce, nawet jako niemowlę, a teraz wybudza się co dwie godziny. Nie ma apetytu, mimo że przygotowuję same uwielbiane przez niego potrawy. Ten smutek i obojętność trwa już od dłuższego czasu - opowiada Monika.

Zmartwiona mama zasięgnęła opinii kilku lekarzy, którzy wykluczyli u Kacpra jakiekolwiek problemy ze zdrowiem fizycznym. Chłopiec rozwija się prawidłowo. Pierwsze podejrzenie, że 3-latek może doświadczać stanów depresyjnych, pojawiło się wraz z alarmującym wyznaniem maluszka.

Kilka dni temu powiedział: "Mamusiu, ja już nie chcę tu być". Zapytałam: "Gdzie, kochanie?". Odpowiedział: "Na tym światku". Zmroziło mnie, gdy to usłyszałam
- wspomina Monika Stasiak.

Czy to możliwe, że tak młody umysł został już owładnięty uporczywymi, negatywnymi myślami? Czy 3-latek może chorować na depresję? - Jak najbardziej - zapewnia psycholog Małgorzata Matusiak. - Na depresję kliniczną cierpi 1% dzieci przedszkolnych w wieku powyżej drugiego bądź trzeciego roku życia, 2% - w grupie dzieci od 6 do 12 lat oraz 20% w grupie adolescentów (13 lat i starsi) - dodaje ekspertka z PsychoMedic.

Specjalistka zaznacza jednak, że postawienie diagnozy u dziecka 3-letniego jest bardzo utrudnione ze względu na ograniczoną zdolność maluszka do wyrażania emocji i myśli. - Dzieci w tym wieku rozwijają się w różnym tempie, a ich umiejętności komunikacyjne są ograniczone. Ponadto, symptomy depresji u małych dzieci różnią się od tych u dorosłych i objawy mogą być wynikiem wielu innych czynników, takich jak stres, zmiany w życiu rodzinnym, problemy zdrowotne czy zaburzenia rozwojowe. Warto wspomnieć, że często charakterystyczną cechą depresji w okresie dzieciństwa jest wysoki współczynnik współzachorowalności. Najczęściej z depresją współwystępują zaburzenia lękowe. Około 30-70% dzieci spełnia równocześnie kryteria obu tych zaburzeń - wyjaśnia psycholog.

Depresja u małych dzieci - przyczyny, objawy

Psycholog Małgorzata Matusiak w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zaznaczyła, że przyczyną wystąpienia depresji klinicznej nie jest pojedynczy czynnik biologiczny czy jakieś konkretne zdarzenie zewnętrzne. - Należy brać pod uwagę procesy biochemiczne zachodzące w mózgu, czynniki genetyczne czy wpływ środowiska zewnętrznego, w którym dziecko na co dzień funkcjonuje (dom, przedszkole, inne) - uświadamia specjalistka.

Ekspertka dodała, że diagnoza depresji u małego dziecka powinna być zawsze dokonywana przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak psycholog dziecięcy lub psychiatra dziecięcy. - W takich przypadkach terapeuta będzie korzystał z obserwacji, rozmów z rodzicami oraz ewentualnie badań psychologicznych dostosowanych do wieku dziecka - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Psycholog Małgorzata Matusiak wymieniła kilka sygnałów, które mogą wskazywać na możliwość występowania problemów emocjonalnych u 3-latka:

  • nagłe i długotrwałe zmiany w zachowaniu, takie jak stałe przygnębienie, utrata zainteresowania zabawami czy unikanie kontaktu z innymi dziećmi;
  • nadmierne jedzenie lub utrata apetytu;
  • problemy z zasypianiem lub nadmierna senność;
  • brak energii do aktywności, które wcześniej sprawiały dziecku radość;
  • niska samoocena, brak pewności siebie, negatywne przekonania o sobie;
  • problemy z koncentracją, trudności w utrzymaniu uwagi, unikanie interakcji społecznych. 

Warto jednak pamiętać, że objawy depresji u dziecka nie są jednoznaczne i każdorazowo wymagają konsultacji ze specjalistą.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości