Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Akcja „Zdrowie w głowie” Fundacji TVN
Akcja „Zdrowie w głowie” Fundacji TVN
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczno-psychiatryczne w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Powstały one w ramach inicjatywy "ZDROWIE W GŁOWIE". Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł niemal 1,5 mln złotych brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.

Punkty psychologiczne Fundacji TVN

Punkty psychologiczne Fundacji TVN znajdują się na pierwszym piętrze budynku B Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy ul. Rzgowskiej 281/289 w Łodzi. Zostały one przygotowane przez fachowców, których pracę nadzorowała Dorota Szelągowska, projektantka wnętrz znana m.in. z programu TVN "Totalne remonty Szelągowskiej". Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł niemal 1 470 000 złotych brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon. Celem inicjatywy jest stworzenie w szpitalach na terenie całej Polski miejsc dla dzieci i dorosłych przeznaczonych do spotkań z psychologami, terapeutami i lekarzami psychiatrami.

Na otwarciu gabinetów obecni byli m.in.: dr hab. n. med. Iwona Maroszyńska – dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Katarzyna Kolenda-Zaleska – prezes Fundacji TVN, Dorota Szelągowska i Barbara Krystosiak – managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wszystko zaczęło się w 2020 roku, gdy podjęliśmy decyzję o budowie pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży na terenie Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Wtedy wiedzieliśmy, że jedno miejsce to za mało i tak powstała ogólnopolska akcja "ZDROWIE W GŁOWIE", której celem jest wsparcie polskiej psychiatrii. Tworzymy dedykowane miejsca do terapii dla dzieci oraz osób dorosłych. Pacjenci oraz ich rodziny będą mieli zapewnione dogodne warunki do spotkań i leczenia, a lekarze psychiatrzy i terapeuci do swojej ciężkiej pracy. Chcemy uświadamiać i pokazywać, jak ważne jest, w jakich warunkach osoby z problemami psychicznymi są diagnozowane i poddawane terapii. Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani, bezpieczni – tłumaczyła Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN. 

Psycholog Ewa Witkowska podkreślała, że wcześniej nie było warunków do przeprowadzenia kompleksowej rozmowy psychologicznej: "Mnie bardzo brakowało tego, żeby z tymi maluszkami usiąść na dywanie i nawiązać z nimi kontakt. To w tych okolicznościach nie było w ogóle możliwe".

Opieka dla dzieci i ich rodziców

Na nową przestrzeń w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi o powierzchni 120 m kw. składają się dwa gabinety psychologiczno-psychiatryczne, bawialnia oraz sala spotkań pełniąca funkcję pokoju wyciszenia, a także miejsca do spotkań rodziców z dziećmi oraz dla rodziców w kryzysie, gdzie będą mogli porozmawiać z psychologiem bez obecności dziecka. Kompleksową budowę nowych gabinetów przeprowadziła Dorota Szelągowska, która osobiście nadzorowała każdy etap projektu. Efekty jej pracy będzie można zobaczyć już 17 grudnia o godz. 11:30 na antenie TVN w odcinku specjalnym programu "Totalne remonty Szelągowskiej".

- Jestem od rana wzruszona, to jest taka sytuacja, w której się rozpływam. Za chwilę będzie wielka gala i otwarcie, a ja nadal jestem w stroju roboczym. Natomiast jest to najpiękniejszy remont w moim życiu - stwierdziła Dorota Szelągowska. I dodała: "Tutaj dramaty przeżywają nie tylko dzieci, ale też rodzice i czasami potrzebują po prostu miejsca, gdzie będą mogli zamknąć drzwi i się wypłakać".

- Jak ja tu weszłam, to po prostu oniemiałam. Są takie momenty, że się wchodzi i nagle coś wdeptuje człowieka w ziemię i ja tak miałam dzisiaj - podkreślała Katarzyna Kolenda-Zaleska. - Bo dzieci ze swoimi problemami muszą się czuć bezpiecznie i muszą mieć miejsce, w którym są otoczone miłymi rzeczami i wtedy się mogą naprawdę leczyć - dodała.

W Centrum Zdrowia Matki Polki to pacjent jest najważniejszy. - Robimy wszystko, by ratować zdrowie i życie naszych podopiecznych. Dziś mamy dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Ale nawet one nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów dzieci, które do nas trafiają. To właśnie wsparcie psychologów często decyduje o tym, czy pacjent poczuje się bezpieczny i skutecznie leczony. Dlatego jesteśmy niezwykle wdzięczni, że w ramach akcji "ZDROWIE W GŁOWIE" powstało wspaniałe i tak potrzebne miejsce w naszym szpitalu. Mam nadzieję, że w naszym centrum psychologicznym pacjenci i ich opiekunowie poczują się kimś wyjątkowym. Kimś na kim bardzo nam zależy  podkreślała dr hab. n. med. Iwona Maroszyńska – dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Partnerka ambasadora USA w Polsce zaznaczyła, że miejsce to jest teraz przestrzenią bezpieczną i komfortową. - To jest absolutna zmiana w podejściu do opieki nad pacjentami i ich rodzinami, bo w tych gabinetach nie tylko będzie odbywała się terapia, ale też trudne rozmowy z rodzinami pacjentów - mówiła nam Olga Leonowicz.

W projekt zaangażowała się także firma Amazon, która szczególnie wspiera inicjatywy społeczne odpowiadające na potrzeby i problemy dzieci. - Jednym z nich jest kryzys zdrowia psychicznego. Dlatego także w tym roku połączyliśmy siły z Fundacją TVN. W ramach projektu "ZDROWIE W GŁOWIE" przekazaliśmy milion dolarów na realizację remontów oddziałów szpitalnych. Cieszy nas, że do projektu "ZDROWIE W GŁOWIE" włączyli się też nasi pracownicy, którzy z dużym zaangażowaniem pomagają przy remontach, wykorzystując swoje pasje i talenty. Współpraca z Dorotą wyzwala w nich dodatkowe pokłady kreatywności. Możemy powiedzieć, że to prawdziwa "Ekipa z pasją"!powiedziała Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kolejne projekty wspierające zdrowie psychiczne najmłodszych

Powstanie nowych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych w Łodzi jest kontynuacją inicjatywy Fundacji TVN rozpoczętej w 2020 roku – budowy pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Otwarcie tej placówki planowane jest na 2024 rok.

To jednak dopiero początek inicjatyw realizowanych w ramach projektu "ZDROWIE W GŁOWIE". Już teraz rozpoczynają się remonty gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych w szpitalach dla dzieci i dorosłych w całej Polsce – m.in. w Krakowie, Poznaniu, Radomiu, Olsztynie, Piszu, Sokółce, Szczecinie, Gdańsku i Opolu. Stworzenie dedykowanych miejsc do terapii dla wszystkich grup wiekowych pozwoli nie tylko leczyć osoby w kryzysie, ale także zwiększy świadomość społeczną na temat znaczenia opieki psychiatrycznej.

Fundacja TVN została założona w 2001 roku. Od momentu powstania jednym z jej podstawowych celów jest pomoc państwowym instytucjom ochrony zdrowia. Polega ona przede wszystkim na remontach i budowie klinik szpitalnych oraz na zakupie sprzętu medycznego i karetek pogotowia. W ciągu 22 lat Fundacja pozyskała i przekazała na realizację celów charytatywnych ponad 350 mln złotych. Pomoc indywidualną od Fundacji otrzymało do tej pory ponad 30 tysięcy osób, w większości dzieci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: mat. prasowe

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas