pomoc psychologiczna

  Wojna w Ukrainie uderzyła z wielką brutalnością w ludność cywilną. Ostrożne szacunki ONZ mówią o 11,5 tysiąca zabitych i rannych. We wrześniu 2022 w krajach europejskich odnotowano ponad 7 mln zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Do 7 mln zbliża się również liczba osób przesiedlonych wewnętrznie. - Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby - przekazała dr Joanne Liu z Lekarzy bez Granic, która wiosną wzięła udział w pierwszej ewakuacji pociągiem medycznym. 

  W centrum handlowym Forum Gdańsk powstało specjalne miejsce dla młodzieży oferujące wsparcie psychologiczne. Jak zrodził się pomysł? Ilu osobom udało się pomóc? O unikatowym projekcie w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN opowiedziała Roksana Galewska-Wajlonis, psycholożka i terapeutka.

  W środę Warszawa uruchomiła pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn. Ma on na celu odczarowanie mitu, że "chłopaki nie płaczą".

  Studenci opracowali grę mobilną, która jest wsparciem w opiece psychiatrycznej dla dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia. Lekarze będą mogli przepisywać ją na receptę. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Waryszak, współtwórca startupu "Calmsie".

  Czy to szansa na podwyższenie jakości pomocy psychologicznej w Polsce? W jaki sposób ograniczy działania tzw. pseudo-specjalistów?

  Obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Polski. W wielu punktach oferuje się pomoc w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Sprawdź listę placówek.

  Uzależnienia behawioralne to szeroka grupa nałogów, które opierają się na niekontrolowanym nadużywaniu pewnych zachowań. Jednym z nich jest uzależnienie od hazardu. Objawy są charakterystyczne i często zauważalne przez ludzi z otoczenia osoby chorej.

  Presja, nałożona przez nas samych i ta, którą narzuca społeczeństwo, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z pomocą przychodzi "Mam nadzieję", czyli książka, która pokaże, jak odrzucić czarne myśli.

  Najmłodszych, którzy wymagają pomocy psychiatrycznej wciąż przybywa. Dlatego Fundacja TVN wraz z Centrum Zdrowia Dziecka buduje nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Do tego przedsięwzięcia dołożą cegiełkę uczniowie ostrowskiej "czwórki". - Obserwując naszych rówieśników, zauważyliśmy, że zmagają się oni ze sporą ilością poważnych problemów - zaznaczają.

  "Jeśli istnieje zagrożenie życia lub zdrowia, nastolatek ma niewiele do powiedzenia"

  Jak pomóc najmłodszym?

  Dystymia charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju. Dodatkowo towarzyszą jej zaburzenia lękowe. Jest to zaburzenie będące szczególną postacią depresji, które wymaga długotrwałego leczenia.

  Coraz więcej osób mówi o swoich problemach i decyduje się poszukać specjalistycznej pomocy. Ci, którzy nie dojrzeli lub nie chcą chodzić na terapię, mogą skorzystać z pomocy "przyjaciółki na telefon".

  Ruszyła druga edycja kampanii społecznej "Terapia to nie wstyd". Jednym z jej elementów jest terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny, który w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom zaparkował w Warszawie. O inicjatywie w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorką Anną Węgrzyn, a Rafał Szymański,  którego dziecko doświadczyło problemów psychicznych wystosował apel do rodziców.

  Psychoonkologia to nauka, która w założeniu opiera się na związku między psychiką ludzką a leczeniem chorób nowotworowych. Badania pokazują, że jeśli pacjent przez długi czas narażony jest na silny stres, to proces leczenia i powrotu do zdrowia znacznie się wydłuża. Stąd działania psychoonkologów skupiają się głównie na profilaktyce chorób nowotworowych, wsparciu pacjentów na oddziałach onkologicznych oraz szkoleniu personelu medycznego, który na co dzień pracuje z chorymi.

  Depersonalizacją nazywa się zaburzenia postrzegania samego siebie i otoczenia, w trakcie których dochodzi do swego rodzaju derealizacji. Przyczyną depersonalizacji mogą być zaburzenia psychiczne, a także choroby z innych dziedzin medycyny, na przykład neurologiczne lub internistyczne.

  Żaba w garnku z wodą, której temperatura stopniowo się podnosi, nie zauważy, że się gotuje. Podobnie jak my możemy nie zauważyć, że ktoś powoli przesuwa nasze granice. Jak sobie z tym poradzić? O tym mówił Miłosz Brzeziński, psycholog, trener rozwoju osobistego i ekspert w zakresie motywacji.

  Sportowcy coraz częściej mówią o depresji w swoim środowisku. Niestety, ta choroba może dotknąć każdego, nawet osobę, która odnosi sukcesy na skalę światową. O kulisach walki z tym wyjątkowo trudnym przeciwnikiem rozmawiamy z psycholożką sportu, Sandrą Kalinowską.

  Jeszcze niedawno lekarze na szpitalnych oddziałach dziecięcych ratowali swoich pacjentów po tym, jak dochodziło do zatrucia dopalaczami lub alkoholem. Teraz problem jest inny. Do szpitali trafiają dzieci, które mają za sobą próby samobójcze. Jak wskazuje konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dr hab. n. med. Barbara Remberk, w czasie pandemii poradnie zdrowia psychicznego są bardzo przeciążone.

  Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Huawei startują z projektem "Wsparcie psychologiczne online dla dzieci", który ma na celu udostępnienie bezpłatnie zdalnej, profesjonalnej pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej dzieciom, młodzieży i ich rodzinom - niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Psycholożka, Agnieszka Nawarenko opowiedziała o tym przedsięwzięciu.

  W ciągu całego życia spotykają nas czasem trudne i bolesne doświadczenia. Jak się po nich pozbierać? O metodach wyjścia z "Czarnej D." mówiły w Dzień Dobry TVN: coach Marzena Grochowska i pisarka Magdalena Witkiewicz. Dlaczego według naszych gości ludzie nadal się wstydzą przyznać, że korzystają z pomocy psychologa i psychiatry? Jak porażkę przekuć w sukces?

  Magda i Tomasz Wysoccy, bohaterowie kolejnego odcinka cyklu "Para do poprawy", są małżeństwem od 19 lat. Mają dwójkę dzieci. Prawie dorosłego już syna i 2-letnią córkę, która urodziła się bez przełyku. Dlaczego zwrócili się do Pauliny Biernat z prośbą o pomoc? Jakie mieli problemy w związku? Czy zastosowali się do rad Pauliny? Jak odnaleźć bliskość w związku z długim stażem?