Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczno-psychiatryczne w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Powstały one w ramach inicjatywy "ZDROWIE W GŁOWIE". Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł niemal 1,5 mln złotych brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
Anita Werner wspiera akcję "Zdrowie w głowie". W rozmowie z Oskarem Netkowskim, reporterem Dzień Dobry TVN Online opowiedziała, jaki jest cel projektu oraz dlaczego warto przekazać 1,5% podatku Fundacji TVN.
W Centrum Specjalistycznym SOS na terenie Wioski Dziecięcej w Siedlcach powstała wyjątkowa sala doświadczania świata. Korzystają z niej ukraińskie dzieci, które z uwagi na wywołaną wojną traumę wymagają pomocy psychologicznej i pedagogicznej.
Święta Bożego Narodzenia i koniec roku dla wielu osób może oznaczać zaostrzenie się kryzysu psychicznego. Jak rozmawiać z bliskim w epizodzie depresyjnym? Gdzie szukać pomocy? O tym w rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała Lucyna Kicińska, pedagożka, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPIN, koordynatorka strefy pomocy serwisu zwjr.pl.
Spowodowanie śmiertelnego wypadku niejednokrotnie pozostawia trwałe szkody psychiczne. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie szukać pomocy? Jak wesprzeć osobę, która niesłusznie się obwinia?
Wojna w Ukrainie uderzyła z wielką brutalnością w ludność cywilną. Ostrożne szacunki ONZ mówią o 11,5 tysiąca zabitych i rannych. We wrześniu 2022 w krajach europejskich odnotowano ponad 7 mln zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Do 7 mln zbliża się również liczba osób przesiedlonych wewnętrznie. - Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby - przekazała dr Joanne Liu z Lekarzy bez Granic, która wiosną wzięła udział w pierwszej ewakuacji pociągiem medycznym.
W centrum handlowym Forum Gdańsk powstało specjalne miejsce dla młodzieży oferujące wsparcie psychologiczne. Jak zrodził się pomysł? Ilu osobom udało się pomóc? O unikatowym projekcie w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN opowiedziała Roksana Galewska-Wajlonis, psycholożka i terapeutka.
Studenci opracowali grę mobilną, która jest wsparciem w opiece psychiatrycznej dla dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia. Lekarze będą mogli przepisywać ją na receptę. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Waryszak, współtwórca startupu "Calmsie".
Obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Polski. W wielu punktach oferuje się pomoc w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Sprawdź listę placówek.
Uzależnienia behawioralne to szeroka grupa nałogów, które opierają się na niekontrolowanym nadużywaniu pewnych zachowań. Jednym z nich jest uzależnienie od hazardu. Objawy są charakterystyczne i często zauważalne przez ludzi z otoczenia osoby chorej.
Presja, nałożona przez nas samych i ta, którą narzuca społeczeństwo, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z pomocą przychodzi "Mam nadzieję", czyli książka, która pokaże, jak odrzucić czarne myśli.
Najmłodszych, którzy wymagają pomocy psychiatrycznej wciąż przybywa. Dlatego Fundacja TVN wraz z Centrum Zdrowia Dziecka buduje nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Do tego przedsięwzięcia dołożą cegiełkę uczniowie ostrowskiej "czwórki". - Obserwując naszych rówieśników, zauważyliśmy, że zmagają się oni ze sporą ilością poważnych problemów - zaznaczają.
Dystymia charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju. Dodatkowo towarzyszą jej zaburzenia lękowe. Jest to zaburzenie będące szczególną postacią depresji, które wymaga długotrwałego leczenia.
Coraz więcej osób mówi o swoich problemach i decyduje się poszukać specjalistycznej pomocy. Ci, którzy nie dojrzeli lub nie chcą chodzić na terapię, mogą skorzystać z pomocy "przyjaciółki na telefon".
Ruszyła druga edycja kampanii społecznej "Terapia to nie wstyd". Jednym z jej elementów jest terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny, który w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom zaparkował w Warszawie. O inicjatywie w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorką Anną Węgrzyn, a Rafał Szymański, którego dziecko doświadczyło problemów psychicznych wystosował apel do rodziców.
Depersonalizacją nazywa się zaburzenia postrzegania samego siebie i otoczenia, w trakcie których dochodzi do swego rodzaju derealizacji. Przyczyną depersonalizacji mogą być zaburzenia psychiczne, a także choroby z innych dziedzin medycyny, na przykład neurologiczne lub internistyczne.
Żaba w garnku z wodą, której temperatura stopniowo się podnosi, nie zauważy, że się gotuje. Podobnie jak my możemy nie zauważyć, że ktoś powoli przesuwa nasze granice. Jak sobie z tym poradzić? O tym mówił Miłosz Brzeziński, psycholog, trener rozwoju osobistego i ekspert w zakresie motywacji.
Sportowcy coraz częściej mówią o depresji w swoim środowisku. Niestety, ta choroba może dotknąć każdego, nawet osobę, która odnosi sukcesy na skalę światową. O kulisach walki z tym wyjątkowo trudnym przeciwnikiem rozmawiamy z psycholożką sportu, Sandrą Kalinowską.