Desensytyzacja to inaczej „odwrażliwianie”. Proces ten ma na celu zlikwidowanie lęku przed daną sytuacją.
- Przekonałam się, że nie jestem w stanie poradzić sobie sama - zaznaczyła.
Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczno-psychiatryczne w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Powstały one w ramach inicjatywy "ZDROWIE W GŁOWIE". Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł niemal 1,5 mln złotych brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
Miesiące walk, przemocy i działań wojennych odcisnęły swe piętno na zdrowiu psychicznym mieszkanek i mieszkańców Ukrainy.
- Kiedy mama zadzwoniła do przychodni NFZ, powiedziano jej, że najbliższy wolny termin jest za półtora roku – wspomina w cyklu "Siła jest kobietą".
Anita Werner wspiera akcję "Zdrowie w głowie". W rozmowie z Oskarem Netkowskim, reporterem Dzień Dobry TVN Online opowiedziała, jaki jest cel projektu oraz dlaczego warto przekazać 1,5% podatku Fundacji TVN.
W Centrum Specjalistycznym SOS na terenie Wioski Dziecięcej w Siedlcach powstała wyjątkowa sala doświadczania świata. Korzystają z niej ukraińskie dzieci, które z uwagi na wywołaną wojną traumę wymagają pomocy psychologicznej i pedagogicznej.
Święta Bożego Narodzenia i koniec roku dla wielu osób może oznaczać zaostrzenie się kryzysu psychicznego. Jak rozmawiać z bliskim w epizodzie depresyjnym? Gdzie szukać pomocy? O tym w rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała Lucyna Kicińska, pedagożka, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPIN, koordynatorka strefy pomocy serwisu zwjr.pl.
Nie dla wszystkich święta oznaczają radosny czas. Jak je przetrwać?
Nie dla wszystkich święta oznaczają radosny czas. Jak je przetrwać?
"Każdy sprzedany obiad, deser czy napój zamienia się w realną pomoc".
Bulwersujące wideo trafiło do sieci.
Spowodowanie śmiertelnego wypadku niejednokrotnie pozostawia trwałe szkody psychiczne. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie szukać pomocy? Jak wesprzeć osobę, która niesłusznie się obwinia?
Wojna w Ukrainie uderzyła z wielką brutalnością w ludność cywilną. Ostrożne szacunki ONZ mówią o 11,5 tysiąca zabitych i rannych. We wrześniu 2022 w krajach europejskich odnotowano ponad 7 mln zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Do 7 mln zbliża się również liczba osób przesiedlonych wewnętrznie. - Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby - przekazała dr Joanne Liu z Lekarzy bez Granic, która wiosną wzięła udział w pierwszej ewakuacji pociągiem medycznym.
W centrum handlowym Forum Gdańsk powstało specjalne miejsce dla młodzieży oferujące wsparcie psychologiczne. Jak zrodził się pomysł? Ilu osobom udało się pomóc? O unikatowym projekcie w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN opowiedziała Roksana Galewska-Wajlonis, psycholożka i terapeutka.
W środę Warszawa uruchomiła pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn. Ma on na celu odczarowanie mitu, że "chłopaki nie płaczą".
Studenci opracowali grę mobilną, która jest wsparciem w opiece psychiatrycznej dla dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia. Lekarze będą mogli przepisywać ją na receptę. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Waryszak, współtwórca startupu "Calmsie".
Czy to szansa na podwyższenie jakości pomocy psychologicznej w Polsce? W jaki sposób ograniczy działania tzw. pseudo-specjalistów?
Obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Polski. W wielu punktach oferuje się pomoc w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Sprawdź listę placówek.
Uzależnienia behawioralne to szeroka grupa nałogów, które opierają się na niekontrolowanym nadużywaniu pewnych zachowań. Jednym z nich jest uzależnienie od hazardu. Objawy są charakterystyczne i często zauważalne przez ludzi z otoczenia osoby chorej.
Presja, nałożona przez nas samych i ta, którą narzuca społeczeństwo, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z pomocą przychodzi "Mam nadzieję", czyli książka, która pokaże, jak odrzucić czarne myśli.
Najmłodszych, którzy wymagają pomocy psychiatrycznej wciąż przybywa. Dlatego Fundacja TVN wraz z Centrum Zdrowia Dziecka buduje nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Do tego przedsięwzięcia dołożą cegiełkę uczniowie ostrowskiej "czwórki". - Obserwując naszych rówieśników, zauważyliśmy, że zmagają się oni ze sporą ilością poważnych problemów - zaznaczają.
"Jeśli istnieje zagrożenie życia lub zdrowia, nastolatek ma niewiele do powiedzenia"
Jak pomóc najmłodszym?
Dystymia charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju. Dodatkowo towarzyszą jej zaburzenia lękowe. Jest to zaburzenie będące szczególną postacią depresji, które wymaga długotrwałego leczenia.
Coraz więcej osób mówi o swoich problemach i decyduje się poszukać specjalistycznej pomocy. Ci, którzy nie dojrzeli lub nie chcą chodzić na terapię, mogą skorzystać z pomocy "przyjaciółki na telefon".
Ruszyła druga edycja kampanii społecznej "Terapia to nie wstyd". Jednym z jej elementów jest terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny, który w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom zaparkował w Warszawie. O inicjatywie w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorką Anną Węgrzyn, a Rafał Szymański, którego dziecko doświadczyło problemów psychicznych wystosował apel do rodziców.
Depersonalizacją nazywa się zaburzenia postrzegania samego siebie i otoczenia, w trakcie których dochodzi do swego rodzaju derealizacji. Przyczyną depersonalizacji mogą być zaburzenia psychiczne, a także choroby z innych dziedzin medycyny, na przykład neurologiczne lub internistyczne.
Żaba w garnku z wodą, której temperatura stopniowo się podnosi, nie zauważy, że się gotuje. Podobnie jak my możemy nie zauważyć, że ktoś powoli przesuwa nasze granice. Jak sobie z tym poradzić? O tym mówił Miłosz Brzeziński, psycholog, trener rozwoju osobistego i ekspert w zakresie motywacji.
Sportowcy coraz częściej mówią o depresji w swoim środowisku. Niestety, ta choroba może dotknąć każdego, nawet osobę, która odnosi sukcesy na skalę światową. O kulisach walki z tym wyjątkowo trudnym przeciwnikiem rozmawiamy z psycholożką sportu, Sandrą Kalinowską.