Dramatyczne relacje z wojny w Ukrainie. "Przejechali przez wioskę czołgami"

Budynek po uderzeniu rakietowym w Dnieprze
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Inwazja rosyjska trwa. Miesiące walk, przemocy i działań wojennych odcisnęły swe piętno na zdrowiu psychicznym mieszkanek i mieszkańców Ukrainy. - Kładziesz się i myślisz: "Kto wie, co stanie się rano". Nie wiesz, czy się obudzisz, czy nie. Zwłaszcza jeśli jesteś sam - mówi Anatolij Andrijewski, 74-latek ze wsi Myrolubiwka w obwodzie chersońskim.

Wojna w Ukrainie – strach, trauma, izolacja

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Od tego czasu nasze sąsiadki i sąsiedzi doświadczają strachu, traumy, izolacji i wykazują objawy lęku, depresji, stresu.

- 25 [lutego] wypadały moje urodziny. To były prawie moje urodziny, kiedy wybuchła wojna. Ukrywaliśmy się w piwnicach. Oni [rosyjskie siły zbrojne] przejechali przez wioskę czołgami i pojazdami opancerzonymi – wspomina Anatolij Andrijewski, 74-latek ze wsi Myrolubiwka w obwodzie chersońskim.

- Oczywiście, to było przerażające. Kładziesz się i myślisz: "Kto wie, co stanie się rano". Nie wiesz, czy się obudzisz, czy nie. Zwłaszcza jeśli jesteś sam. Dobrze jest mieć kogoś, z kim można porozmawiać, ale ja byłem sam... – dodaje.

Anatoliy Andrievsky
Anatoliy Andrievsky
Źródło: MSF

74-latek dowiedział się o psycholożkach i psychologach Lekarzy bez Granic działających na terytorium Ukrainy i zaczął się zastanawiać nad skorzystaniem z ich pomocy. Sęk w tym, że jedną z głównych przeszkód zwrócenia się o wsparcie jest stygmatyzacja i stereotypy związane z zaburzeniami zdrowia psychicznego, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

- Mężczyźni również czują się bezsilni, bezradni, co oczywiście wpływa na ich zdrowie psychiczne. Należy zająć się ich emocjami, ponieważ wpływają one zarówno na nich samych, jak i na ich rodziny - ocenia Tetiana Baranets, psycholożka Lekarzy bez Granic.

Chociaż poradnictwo Lekarzy bez Granic jest dostępne dla każdego, większość pacjentów to kobiety.

Traumy przesiedlonych – dzieci ofiarami wojny

Z dala od linii frontu, w mieście Kropywnycki, ci, którzy uciekli przed walkami, mierzą się z traumą, strachem i niepokojem. Głównie kobiety z dziećmi - przesiedlone rodziny - przystosowują się do nowego życia. Wśród nich jest 8-letni Vanya, który mieszka z matką w ośrodku dla osób wewnętrznie przesiedlonych w obwodzie kirowohradzkim. W sierpniu 2022 roku jego rodzina została ewakuowana z obwodu donieckiego.

- Mój najmłodszy syn Vanya był bardzo niespokojny w nocy, bał się zasnąć. Po rozmowie z psychologiem było mu łatwiej - przyznaje Olena Beda, mama chłopca.

Specjalistka pomaga chłopcu dzielić się emocjami i wyrażać je za pomocą zabawek. - Pracujemy z dziećmi na podstawie ich indywidualnych potrzeb: bawimy się, rysujemy, pomagamy im przezwyciężyć strach i negatywne emocje związane z tym, czego doświadczyły - wyjaśnia Svitlana Alekseenko, psycholożka Lekarzy bez Granic.

Grupowa sesja dla dzieci
Grupowa sesja dla dzieci
Źródło: MSF

Wiele dzieci, które były wewnętrznie przesiedlone z powodu wojny, tęskni za swoim dawnym życiem - domem, przyjaciółmi, nauczycielami.

Pomoc dla osób, które doświadczyły tortur lub złego traktowania

Osoby, które doświadczyły przemocy i traumy, często czują się wykluczone ze swojej społeczności i mogą stać się odizolowane.

- Przemoc psychiczna może być większym wyzwaniem niż przemoc fizyczna - podkreśla 52-letni Andryi Verbich, torturowany podczas przetrzymywania przez rosyjskie siły zbrojne. - Ciągła ekspozycja na głośną propagandę w celi utrudnia komunikację i przytłacza umysł, sprawia, że czujesz się, jakbyś tracił zmysły – dodaje.

W regionie Kijowa Lekarze bez Granic zapewniają kompleksową opiekę w zakresie zdrowia psychicznego osobom, które doświadczyły tortur lub złego traktowania. Dzięki sesjom grupowym i indywidualnym pacjenci mogą dzielić się swoimi emocjami z innymi osobami, które miały podobne doświadczenia.

Psychologowie MSF prowadzą grupowe i indywidualne sesje
Psychologowie MSF prowadzą grupowe i indywidualne sesje
Źródło: MSF

Ataki rakietowe na Ukrainę

Ataki rakietowe nadal zagrażają życiu cywilów i powodują ofiary śmiertelne nawet z dala od linii frontu. Fizyczne zagrożenie związane z nimi wywiera wpływ na ludzi w całym kraju. Dla osób, które doświadczyły ataków rakietowych, pierwsza pomoc psychologiczna jest niezbędna. Pomaga radzić sobie wywołanym przez nie szokiem, atakami paniki, zaburzeniami apetytu i snu oraz apatią i wycofaniem z codziennych czynności.

Budynek po uderzeniu rakietowym w Dnieprze
Budynek po uderzeniu rakietowym w Dnieprze
Źródło: MSF

Zespoły Lekarzy bez Granic szczególnie często udzielały pomocy psychologicznej ludności dotkniętej atakami rakietowymi w regionach przyfrontowych, takich jak Zaporoże, Dniepr, Donieck i Chersoń. Gdy zespoły kliniki mobilnej przybywają na miejsce po ataku, pierwszą rzeczą, jaką robią, jest identyfikacja osób dotkniętych skutkami psychicznymi. Otrzymanie szybkiego i odpowiedniego wsparcia może skrócić czas powrotu do zdrowia po traumatycznym wydarzeniu.

- Najważniejsze jest, aby pomóc osobie wyrazić swoje emocje, nawiązać z nią kontakt i sprawić, aby cię widziała, słyszała i rozumiała, gdzie się znajduje - tłumaczy Inna Potapenko, psycholożka Lekarzy bez Granic. - Zawsze zwracamy uwagę na tych, którzy siedzą w milczeniu, ponieważ jasne jest, że jest to stan braku reakcji, z którego należy tę osobę wyprowadzić – dodaje.

Zdrowie psychiczne dużym wyzwaniem dla ukraińskiej służby zdrowia

Wojna ma druzgocący wpływ na zdrowie psychiczne. Choć wiele osób jest w stanie przystosować się do nowych warunków, im więcej osób jest narażonych na różne traumatyczne wydarzenia, tym bardziej wzrasta ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym również u osób bardziej odpornych.

Brak psychologów i stygmatyzacja związana ze zdrowiem psychicznym oraz brutalna rzeczywistość toczących się walk utrudniają ludziom otrzymanie opieki na czas. Bez terminowego i odpowiedniego wsparcia psychologicznego problemy mogą przekształcić się w długotrwałe zaburzenia stresu pourazowego, lęki i depresje oraz mieć znaczący wpływ na jakość życia ludzi.

Dlatego specjalistki i specjaliści Lekarzy bez Granic edukują w Ukrainie pacjentów i całą społeczność na temat korzyści płynących z pomocy psychologicznej. Tylko od początku 2023 roku udzielili ponad 8 000 konsultacji w zakresie zdrowia psychicznego (pierwszej pomocy psychologicznej, poradnictwa i kompleksowej opieki psychologicznej) w siedmiu różnych regionach Ukrainy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości