W wieku 32 lat znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet w Ukrainie. Maria Berlińska to weteranka wojenna i wolontariuszka, instruktorka pilotów dronów oraz twórczyni centrum wsparcia wywiadu powietrznego. Porusza temat problemów osób LGBT w szeregach ukraińskiej armii, a dzięki jej projektowi "Niewidzialny batalion" ukraińskie żołnierki otrzymały równe z mężczyznami prawa. Historię tej bohaterki przedstawiła w Dzień Dobry Wakacje Bianka Zalewska.
Niezwykła rola kobiety w ukraińskiej armii
Maria Berlińska zdobyła mnóstwo nagród, m.in. Euromaidan SOS Awards, TOP 30 poniżej trzydziestki, a w 2020 roku uznano ją za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet w Ukrainie. Aktualnie gości w Polsce, ponieważ została zaproszona przez wolontariuszy na duże forum poświęcone ukraińsko-polskiej przyjaźni i współpracy z Polakami. Okazję te wykorzystała reporterka Bianka Zalewska, która porozmawiała z młodą weteranką wojenną o zadaniach, które na co dzień podejmuje we współpracy z armią.
- Uważam, że moją główną rolą jest pozostać człowiekiem i przekazywać ludziom to, co ludzkie. Rozpoznanie lotnicze i technologie wojskowe są teraz dla mnie ważne, bo ratują życie. Na chwilę obecną przeszkoliliśmy 16 tysięcy żołnierzy, ale chcemy przeszkolić 25 tysięcy osób, które będą potrafiły obsługiwać drony, radia, starlinki, tablety, oprogramowania itp. Drony pozwalają zobaczyć, skąd strzelają do nas Rosjanie. Trudno powiedzieć, kiedy rakiety uderzą w budynki mieszkalne. Podnosimy drony i widzimy termowizyjnymi kamerami, gdzie leżą ludzie. Wyciągami dzieci spod gruzów. Jesteśmy wolontariuszami, jest nas ponad 100 osób - wyjaśniła Maria.
Maria Berlińska - opowieść o młodej weterance wojennej
Rozmówczyni Bianki Zalewskiej wyznała, że jej przygoda z armią zaczęła się dużo wcześniej niż wojna w Ukrainie. Jako mała dziewczynka była zabierana przez ojca na protesty "Ukraina bez Kuczmy". Później brała udział w manifestacjach na Majdanie.
- Byłam studentką kijowskiej akademii. Na Majdanie zginęli moi pierwsi przyjaciele, potem zaczęła się wojna - Rosja najechała Krym, potem Donbas. W 2014 roku jako ochotniczka pojechałam na front. Wtedy zaczęłam używać dronów w wojnie. Potem od 2014 do 2017 roku równolegle byłam na wojnie i w Kijowie. Organizowaliśmy ośrodek szkolenia wsparcia rozpoznania lotniczego, uczyliśmy armię latać - komentuje młoda weteranka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy planowała powiększyć rodzinę, dowiedziała się, że ma raka: "Zdecydowałam się usunąć i macicę, i jajniki"
- Jagienka miała już nigdy nie oddychać samodzielnie. "Każdy dzień, miesiąc, rok wspólnie spędzony jest dla mnie cudem"
- Traumatyczne wspomnienia Polki trzykrotnie roniącej: "Moje dziecko zostało spalone z odpadem medycznym"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN