Lekarze bez Granic w Ukrainie: "Nasilenie, skala i tempo wojny wywołały ogromne cierpienie i potrzeby"

Ewakuacje są prowadzone za pomocą specjalnie przygotowanego pociągu medycznego
Ewakuacje są prowadzone za pomocą specjalnie przygotowanego pociągu medycznego
Źródło: Andrii Ovod
Wojna w Ukrainie uderzyła z wielką brutalnością w ludność cywilną. Ostrożne szacunki ONZ mówią o 11,5 tysiąca zabitych i rannych. We wrześniu 2022 w krajach europejskich odnotowano ponad 7 mln zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Do 7 mln zbliża się również liczba osób przesiedlonych wewnętrznie. - Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby - przekazała dr Joanne Liu z Lekarzy bez Granic, która wiosną wzięła udział w pierwszej ewakuacji pociągiem medycznym. 

Wojna najbardziej uderza w cywilów

Sytuacja i potrzeby osób, których dotknęły działania wojenne, są bardzo różne. Na obszarach przyfrontowych, w ostrzeliwanych miastach i na terenach objętych działaniami zbrojnymi, najpilniejsza jest bezpośrednia pomoc lekarska dla ofiar przemocy wojskowej. Prócz pomocy medycznej potrzebne jest zapewnienie możliwie bezpiecznego schronienia, czystej wody i jedzenia, artykułów higienicznych, a także przedmiotów pierwszej potrzeby.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Pomocy medycznej potrzebują również ludzie, których wojna dotknęła w sposób mniej bezpośredni, ale równie dotkliwy. Wybuch wojny wcale nie oznacza, że ludzie przestają chorować na cukrzycę, nadciśnienie czy inne przewlekłe lub nagłe choroby. Chorzy mają za to bardzo utrudniony dostęp do opieki medycznej lub leków.

Oksana Parafeniuk/MSF
Oleksandr Vovkogon bada pacjenta chorego na gruźlicę
Oksana Parafeniuk/MSF
Źródło: Zhytomyr TB photographs/MSF

Lekarze bez Granic zwracają uwagę na ogromne potrzeby związane ze zdrowiem psychicznym. Pomocy psychologicznej szczególnie potrzebują osoby przesiedlone, zmuszone uciekać przed wojną ze swoich domów. Na skutek dramatycznych przeżyć - zagrożenia życia, ukrywania się w trudnych warunkach, a także ciągłej niepewności o przyszłość - mierzą się ze stresem, napadami paniki, depresją czy zaburzeniami snu.

- Z emocjonalnej perspektywy obecna sytuacja dla wielu ludzi jest skomplikowana - mówiła Lina Villa, kierowniczka ds. działań w obszarze zdrowia psychicznego. - Wiedzą, że ich domy zostały zniszczone, że nie odzyskają swojego dawnego życia - dodała.

Irpień: Ewakuacja
Irpień: Ewakuacja
Źródło: Jean-Pierre Amigo

Filozofia pomagania

Lekarze bez Granic są w Ukrainie od samego początku wojny. Wszystkie działania humanitarne podejmowane są na podstawie własnego rozpoznania potrzeb, w porozumieniu i współpracy z lokalnymi partnerami - władzami, miejscowymi organizacjami społecznymi, sieciami wolontariuszy oraz ukraińską opieką medyczną.

W przeciwieństwie do wielu konfliktów zbrojnych na świecie wybuch wojny w Ukrainie nie załamał ukraińskiego systemu opieki zdrowia. Personel medyczny w większości został na miejscu, szpitale i przychodnie pozostały otwarte i przyjmują pacjentów. Nie oznacza to jednak, że pomoc nie jest potrzebna. Działania wojenne odcięły wiele szpitali od dostaw leków i materiałów medycznych. Pojawiły się też problemy, na jakie system ochrony zdrowia z czasów pokoju nie jest zwykle przygotowany, takie jak: masowe urazy wojenne, działanie w warunkach wojennych, utrudniony dostęp do placówek opieki zdrowotnej czy wpływ wojny na zdrowie psychiczne ludności. Do sprostania tym wyzwaniom konieczne są specyficzne umiejętności i zasoby, które Lekarze bez Granic starają się zapewnić.

Irpień: Lalka porzucona podczas ewakuacji
Irpień: Lalka porzucona podczas ewakuacji
Źródło: Jean-Pierre Amigo/MSF

Pomoc materialna

Od początku wojny Lekarze bez Granic dostarczyli już ponad 800 ton pomocy humanitarnej. Są to leki, sprzęt i materiały medyczne, ale i artykuły pierwszej potrzeby oraz rzeczy wpływające na stan zdrowia ludzi. W charkowskim metrze były to np. kuchenki mikrofalowe dające szansę na zjedzenie ciepłego posiłku ludziom, którzy przez całe tygodnie nie wychodzili na zewnątrz z obawy przed ostrzałem. 

Pomoc szpitalom

Jednym z pierwszych działań Lekarzy bez Granic było wsparcie dla szpitali, w szczególności tych blisko frontu. Prócz dostarczania sprzętu i leków oraz bezpośredniego zaangażowania w leczenie pacjentów Lekarze bez Granic prowadzą szkolenia dla lokalnego personelu. Uczą wojennej chirurgii urazowej, szybkiej selekcji rannych i działania w sytuacji szybkiego przyjmowania dużej liczby poszkodowanych w krótkim czasie. 

Aby zapewnić ciągłość działania szpitali przyfrontowych, niektóre z nich Lekarze bez Granic wyposażali w agregaty prądotwórcze, panele fotowoltaiczne czy systemy zapewniające wodę. Dzięki temu mogą działać autonomicznie i nieprzerwanie nawet przez tydzień, w przypadku odcięcia dostaw prądu czy wody.

Zobacz wideo: Orzeł Karskiego dla obrońców Ukrainy

Orzeł Karskiego dla obrońców Ukrainy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ewakuacje medyczne

Lekarze bez Granic – reagując na potrzeby zgłaszane przez szpitale – prowadzą również tzw. ewakuacje medyczne. Transportując pacjentów ze szpitali na terenach przyfrontowych odciążają je w działaniu, umożliwiają zapewnienie wolnych łóżek dla spodziewanych rannych. Pacjentom zaś umożliwiają otrzymanie lepszej, specjalistycznej opieki w bezpieczniejszych miejscach w centrum i w zachodniej części kraju.

Ewakuacje są prowadzone za pomocą specjalnie przygotowanego pociągu medycznego
Ewakuacje są prowadzone za pomocą specjalnie przygotowanego pociągu medycznego
Źródło: Andrii Ovod

Od początku ewakuacje są prowadzone za pomocą specjalnie przygotowanego pociągu medycznego. W tym celu składy kolei ukraińskich zostały odpowiednio przystosowane i wyposażone w aparaturę pozwalającą na transport osób nawet w ciężkim stanie. Nad zdrowiem transportowanych pacjentów czuwa personel medyczny Lekarzy bez Granic. W ten sposób ze wschodu kraju ewakuowano już około 1500 osób. Dodatkowo ponad 400 osób przewiozły karetki ewakuacyjne Lekarzy bez Granic, dowożące pacjentów do pociągu lub innych lokalizacji.

Dotrzeć do pacjentów

Kliniki mobilne są kolejnym ze specjalistycznych działań Lekarzy bez Granic skierowanym do ludności dotkniętej konfliktem. W rejonach działań militarnych i na terenach przyfrontowych ośrodki zdrowia często przestają działać lub ich odwiedzenie jest zbyt niebezpieczne. Szczególnie dotyka to ludzi, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą uciekać, osób najsłabszych, starszych i chorych. Ludzie ci są dosłownie uwięzieni – w swoich domach, w piwnicach czy schronach.

Kliniki mobilne – zespoły złożone z lekarzy i psychologów – starają się docierać do mniejszych miejscowości i wsi. Odwiedzać pacjentów w miejscu ich pobytu. Prowadzą konsultacje medyczne i psychologiczne, dostarczają leki. Jeśli to konieczne, pomagają dostać się do szpitala.

Kliniki mobilne były obecne również w charkowskim metrze, gdzie zespoły przemieszczały się od stacji do stacji tunelami nieczynnej wówczas kolejki. W najgorszym okresie ostrzału miasta na jednej stacji nocowało ok. 200-300 osób. Niektóre z nich pozostawały pod ziemią przez kilka tygodni. 

Mobilna klinika w charkowskim metrze
Mobilna klinika w charkowskim metrze
Źródło: Mohammad Ghannam/MSF

Obrażenia fizyczne i psychiczne

Wraz z trwaniem wojny przybywa osób rannych z fizycznymi obrażeniami na skutek przemocy wojskowej, ostrzałów i bombardowań. Brak pomocy, w szczególności odpowiedniej rehabilitacji, zagraża ich zdrowiu, sprawności i zdolności poruszania się. Od końca lipca 2022 roku Lekarze bez Granic – we współpracy z lokalnymi szpitalami – prowadzą dwa oddziały rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne (w Kijowie i w Winnicy, na 300 i 60 łóżek). Pomagają wrócić do zdrowia i sprawności pacjentom, jednocześnie szkoląc lokalny personel w rehabilitacji obrażeń wojennych.

Prócz obrażeń fizycznych wojna zostawia rany na psychice ludzi. To kolejne zjawisko, na którego skalę systemy opieki zdrowotnej zwykle nie są przygotowane. Z pomocą psychologiczną docierają do potrzebujących wspomniane kliniki mobilne mające w swym składzie psychologów. Pomoc taką Lekarze bez Granic świadczą również osobom przesiedlonym. W schroniskach i punktach recepcyjnych prowadzą indywidualne konsultacje oraz grupowe sesje terapeutyczne. W końcu – w myśl filozofii pomagania – szkolą lokalny personel. Między innymi pracowników ministerialnych infolinii dla osób wewnętrznie przesiedlonych oraz znajdujących się na terenach, nad którymi ukraińska administracja nie ma obecnie kontroli. 

Lekarze bez Granic - jak wesprzeć działania?

Zachęcamy do wspierania działań Lekarzy bez Granic

Działalność Lekarzy bez Granic finansowana jest prawie w całości z darowizn prywatnych. Pozwala to reagować natychmiast i efektywnie pomagać najbardziej potrzebującym, kierując się w działaniu etyką lekarską oraz zasadami niezależności, neutralności i bezstronności.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: Materiały prasowe/Lekarze bez Granic

Źródło zdjęcia głównego: Andrii Ovod

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"