Rzeczniczka PAH: "Aż 303 miliony osób potrzebuje pomocy humanitarnej. To rekord"

Źródło: PAH
Helena Krajewska z PAH o znaczeniu pomocy humanitarnej
Helena Krajewska z PAH o znaczeniu pomocy humanitarnej
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji Helena Krajewska, rzeczniczka PAH, podziękowała wszystkim zaangażowanym oraz opowiedziała o działaniach na rzecz Ukrainy. - Każda forma pomocy jest równie ważna - podkreśliła.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (DPH). Jak będzie świętowała PAH?

Helena Krajewska, rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH): To najważniejszy dzień w roku dla PAH i innych organizacji humanitarnych na całym świecie. 19 sierpnia jest tak naprawdę słodko-gorzki, bo z jednej strony chcemy przypomnieć, jak wiele osób nadal potrzebuje pomocy humanitarnej – w tym roku aż 303 miliony, to rekord – a jednocześnie uświadomić, jak wiele można zrobić, jeśli pracuje się razem. Jeśli widzi się człowieka w osobie przeżywającej najtrudniejsze chwile w swoim życiu i chce się mu pomóc, ograniczyć cierpienie. Z tej okazji w piątek 19 sierpnia od 11:00 do 19:00 organizujemy event w Warszawie, na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, podczas którego będziemy m.in. malować wspólnie z przechodniami niezwykły obraz, który następnie zlicytujemy na rzecz działań humanitarnych. Oprócz tego będziemy zachęcać do udziału w wernisażu wystawy stworzonej razem z Domem Spotkań z Historią "Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban", którą będzie można oglądać od 19:00, także 19 sierpnia, na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Wyprodukowaliśmy także spoty telewizyjne, które już teraz można oglądać w wybranych kinach, telewizji i Internecie. Przedstawiają one trzy historie osób, którym pomogliśmy, w Ukrainie, Polsce i Sudanie Południowym.

Tego dnia serdecznie zapraszamy do zostania Klubowiczem lub Klubowiczką PAH, aby co miesiąc przeznaczać pewną kwotę na działania pomocowe PAH. Ta decyzja może być dla wielu osób niezauważalna, ale dla nas będzie bardzo ważna, bo dzięki temu możemy odpowiadać natychmiast na kryzysy na całym świecie i wspierać osoby w kryzysach przedłużających się, o których zapomina świat. My nie zapominamy – jesteśmy na miejscu, przekazujemy im wsparcie. Ta pomoc jest nie tylko w naszych, ale i w Państwa rękach.

PAH pomaga Ukrainie

PAH od początku wojny angażuje się w pomoc Ukrainie. Na jakich działaniach przede wszystkim się skupia? 

W samej Ukrainie skupiamy się na pomocy natychmiastowej, ratującej zdrowie i życie - dostarczamy wodę, paczki żywnościowe i higieniczne, wspieramy odbudowę, remont domów zniszczonych przez naloty, zaopatrujemy ośrodki zdrowia w środki dezynfekujące. Prowadzimy też pomoc psychospołeczną, zwłaszcza dla osób starszych. W tym celu uruchomiliśmy np. mobilne zespoły w obwodzie kijowskim. W tym momencie jesteśmy tuż przed otwarciem ośmiu centrów w obwodzie kijowskim i dniepropietrowskim, które będą świadczyć szeroką pomoc. Do tego w samym obwodzie lwowskim zrealizowaliśmy dwie tury pomocy finansowej dla osób wewnętrznie przemieszczonych z innych części kraju. Takich działań jest bardzo wiele – same transporty humanitarne dotarły do ponad 230 tys. osób. Od lutego prowadziliśmy również działania pomocowe na granicy polsko-ukraińskiej i w ośrodkach recepcyjnych, przekazując żywność, napoje, ciepłe koce, oferując schronienie w ogrzewanych namiotach, ale także tłumaczenia i informację o możliwościach uzyskania pomocy.

Pomoc humanitarna
Pomoc humanitarna
Źródło: PAH

W Polsce przeszliśmy teraz z pomocy natychmiastowej do pomocy długofalowej. W pięciu miastach działają nasze punkty wydające karty SODEXO, na których zapisane są środki na utrzymanie. Współpracujemy też z wieloma NGO-sami, finansując i koordynując z nimi działania, w tym ze Stowarzyszeniem Mudita, które prowadzi dwa punkty pomocowe dla osób z niepełnosprawnościami. W planach jest wsparcie w integracji, nauce j. polskiego, szukaniu pracy, zakwaterowania. A od września rusza, poprzez 39 organizacji lokalnych z całej Polski, program pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży uchodźczych. Przed nami jeszcze wiele pracy!

Polacy ochoczo ruszyli z pomocą Ukrainie. Jednak po prawie 6 miesiącach niektórzy są już zmęczeni nieustannie trwającą wojną. Jak zmotywować się do dalszego wspierania?

Przede wszystkim nie wstydźmy się tego, że czujemy się zmęczeni, wyczerpani – to sytuacja skrajna, w której wielu z nas pokazało się od jak najlepszej strony. Według nowych sondaży aż 80% Polek i Polaków w jakimś stopniu zaangażowało się w pomaganie uchodźcom z Ukrainy lub w samej Ukrainie. Działali jako wolontariusze na przejściach granicznych, w ośrodkach recepcyjnych, przyjmując do domów osoby w potrzebie, wpłacając na organizacje humanitarne. To coś wielkiego i powinniśmy być z siebie dumni. Myślę, że wiele osób nie tyle, co przestało pomagać, co sprofesjonalizowało swoją pomoc, np. wykorzystując swoje umiejętności i wykształcenie. O wiele potrzebniejsza jest teraz pomoc w postaci tłumaczeń, konsultacji psychologicznych czy prawnych niż na samej granicy polsko-ukraińskiej. Z kolei w ośrodkach recepcyjnych potrzeb przybywa, także dlatego, że wiele z nich się zamyka. Wiemy na przykład, że punkty recepcyjne Mudity wciąż potrzebują wolontariuszy. Warto więc odpocząć chwilę, zebrać siły i przemyśleć, w jaki sposób możemy się zaangażować, aby pomagać efektywnie i długofalowo. Można także zebrać się w grupy znajomych, krewnych, współpracowników i zorganizować coś wspólnie – koncert, wystawę, licytację, charytatywną kolację albo bieg. Każda forma pomocy jest równie ważna.

A jakie obecnie są najpilniejsze potrzeby osób z Ukrainy?

Dla osób, które przyjechały do Polski już kilka miesięcy temu, najważniejsze jest teraz stałe zakwaterowanie, umieszczenie dzieci w szkołach, zdobycie pracy i nauka języka. To absolutne podstawy, by jakoś ustabilizować tę niecodzienną codzienność. Oprócz tego w wielu przypadkach niezbędne jest wsparcie psychologiczne, by przepracować traumę i stres pourazowy. Niektórzy potrzebują też pomocy medycznej lub prawnej. Dla tych, którzy dopiero przyjeżdżają lub przyjadą, ważne jest to pierwsze wsparcie – w szukaniu tymczasowego schronienia, zdobyciu produktów żywnościowych i higienicznych, ubrań, otrzymaniu pomocy finansowej, chociaż na pierwsze, te najtrudniejsze miesiące. Bardzo ważne w tym wszystkim są lokalne organizacje, bo to one najlepiej znają miejscowy kontekst, możliwości wsparcia. Mogą wspomóc integrowanie osób uchodźczych z mieszkańcami.

Pomoc humanitarna
Pomoc humanitarna
Źródło: Roman Baluk/PAH

PAH w liczbach

PAH regularnie organizuje transporty z pomocą do Ukrainy dla osób wewnętrznie przesiedlonych oraz tych, które nie mogły opuścić swoich domów. Do tej pory udało się (stan na 10 sierpnia):

 • 99 846 - przekazać paczek żywnościowych,
  • 44 974 - przekazać paczek higienicznych,
   • 232 811 - osoby, do których dotarli z pomocą.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Dominika Czerniszewska

    Źródło: PAH

    Źródło zdjęcia głównego: PAH

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Koreanka nauczyła się j. polskiego m.in. dzięki oglądaniu Dzień Dobry TVN

    Koreanka nauczyła się j. polskiego m.in. dzięki oglądaniu Dzień Dobry TVN

    Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

    Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

    Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

    Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

    Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

    Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

    "Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
    Materiał promocyjny

    "Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

    Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

    Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

    Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
    Materiał promocyjny

    Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

    Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

    Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

    Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
    Materiał promocyjny

    Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

    Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

    Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

    13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

    13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

    Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
    Materiał promocyjny

    Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

    "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
    Materiał promocyjny

    "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

    Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

    Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

    Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

    Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

    Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

    Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

    Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

    Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

    Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

    Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

    Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

    Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

    Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

    Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

    Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

    Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

    "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

    "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

    Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

    Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

    "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

    "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

    Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

    Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

    Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

    Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

    Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

    Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

    Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

    Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

    E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
    Materiał promocyjny

    E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

    Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

    Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

    Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

    Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

    Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

    Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

    In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

    In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

    Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

    Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

    Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

    Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

    Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

    Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

    Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

    Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego