Rzeczniczka PAH: "Aż 303 miliony osób potrzebuje pomocy humanitarnej. To rekord"

Źródło: PAH
Helena Krajewska z PAH o znaczeniu pomocy humanitarnej
Helena Krajewska z PAH o znaczeniu pomocy humanitarnej
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji Helena Krajewska, rzeczniczka PAH, podziękowała wszystkim zaangażowanym oraz opowiedziała o działaniach na rzecz Ukrainy. - Każda forma pomocy jest równie ważna - podkreśliła.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (DPH). Jak będzie świętowała PAH?

Helena Krajewska, rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH): To najważniejszy dzień w roku dla PAH i innych organizacji humanitarnych na całym świecie. 19 sierpnia jest tak naprawdę słodko-gorzki, bo z jednej strony chcemy przypomnieć, jak wiele osób nadal potrzebuje pomocy humanitarnej – w tym roku aż 303 miliony, to rekord – a jednocześnie uświadomić, jak wiele można zrobić, jeśli pracuje się razem. Jeśli widzi się człowieka w osobie przeżywającej najtrudniejsze chwile w swoim życiu i chce się mu pomóc, ograniczyć cierpienie. Z tej okazji w piątek 19 sierpnia od 11:00 do 19:00 organizujemy event w Warszawie, na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, podczas którego będziemy m.in. malować wspólnie z przechodniami niezwykły obraz, który następnie zlicytujemy na rzecz działań humanitarnych. Oprócz tego będziemy zachęcać do udziału w wernisażu wystawy stworzonej razem z Domem Spotkań z Historią "Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban", którą będzie można oglądać od 19:00, także 19 sierpnia, na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Wyprodukowaliśmy także spoty telewizyjne, które już teraz można oglądać w wybranych kinach, telewizji i Internecie. Przedstawiają one trzy historie osób, którym pomogliśmy, w Ukrainie, Polsce i Sudanie Południowym.

Tego dnia serdecznie zapraszamy do zostania Klubowiczem lub Klubowiczką PAH, aby co miesiąc przeznaczać pewną kwotę na działania pomocowe PAH. Ta decyzja może być dla wielu osób niezauważalna, ale dla nas będzie bardzo ważna, bo dzięki temu możemy odpowiadać natychmiast na kryzysy na całym świecie i wspierać osoby w kryzysach przedłużających się, o których zapomina świat. My nie zapominamy – jesteśmy na miejscu, przekazujemy im wsparcie. Ta pomoc jest nie tylko w naszych, ale i w Państwa rękach.

PAH pomaga Ukrainie

PAH od początku wojny angażuje się w pomoc Ukrainie. Na jakich działaniach przede wszystkim się skupia? 

W samej Ukrainie skupiamy się na pomocy natychmiastowej, ratującej zdrowie i życie - dostarczamy wodę, paczki żywnościowe i higieniczne, wspieramy odbudowę, remont domów zniszczonych przez naloty, zaopatrujemy ośrodki zdrowia w środki dezynfekujące. Prowadzimy też pomoc psychospołeczną, zwłaszcza dla osób starszych. W tym celu uruchomiliśmy np. mobilne zespoły w obwodzie kijowskim. W tym momencie jesteśmy tuż przed otwarciem ośmiu centrów w obwodzie kijowskim i dniepropietrowskim, które będą świadczyć szeroką pomoc. Do tego w samym obwodzie lwowskim zrealizowaliśmy dwie tury pomocy finansowej dla osób wewnętrznie przemieszczonych z innych części kraju. Takich działań jest bardzo wiele – same transporty humanitarne dotarły do ponad 230 tys. osób. Od lutego prowadziliśmy również działania pomocowe na granicy polsko-ukraińskiej i w ośrodkach recepcyjnych, przekazując żywność, napoje, ciepłe koce, oferując schronienie w ogrzewanych namiotach, ale także tłumaczenia i informację o możliwościach uzyskania pomocy.

Pomoc humanitarna
Pomoc humanitarna
Źródło: PAH

W Polsce przeszliśmy teraz z pomocy natychmiastowej do pomocy długofalowej. W pięciu miastach działają nasze punkty wydające karty SODEXO, na których zapisane są środki na utrzymanie. Współpracujemy też z wieloma NGO-sami, finansując i koordynując z nimi działania, w tym ze Stowarzyszeniem Mudita, które prowadzi dwa punkty pomocowe dla osób z niepełnosprawnościami. W planach jest wsparcie w integracji, nauce j. polskiego, szukaniu pracy, zakwaterowania. A od września rusza, poprzez 39 organizacji lokalnych z całej Polski, program pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży uchodźczych. Przed nami jeszcze wiele pracy!

Polacy ochoczo ruszyli z pomocą Ukrainie. Jednak po prawie 6 miesiącach niektórzy są już zmęczeni nieustannie trwającą wojną. Jak zmotywować się do dalszego wspierania?

Przede wszystkim nie wstydźmy się tego, że czujemy się zmęczeni, wyczerpani – to sytuacja skrajna, w której wielu z nas pokazało się od jak najlepszej strony. Według nowych sondaży aż 80% Polek i Polaków w jakimś stopniu zaangażowało się w pomaganie uchodźcom z Ukrainy lub w samej Ukrainie. Działali jako wolontariusze na przejściach granicznych, w ośrodkach recepcyjnych, przyjmując do domów osoby w potrzebie, wpłacając na organizacje humanitarne. To coś wielkiego i powinniśmy być z siebie dumni. Myślę, że wiele osób nie tyle, co przestało pomagać, co sprofesjonalizowało swoją pomoc, np. wykorzystując swoje umiejętności i wykształcenie. O wiele potrzebniejsza jest teraz pomoc w postaci tłumaczeń, konsultacji psychologicznych czy prawnych niż na samej granicy polsko-ukraińskiej. Z kolei w ośrodkach recepcyjnych potrzeb przybywa, także dlatego, że wiele z nich się zamyka. Wiemy na przykład, że punkty recepcyjne Mudity wciąż potrzebują wolontariuszy. Warto więc odpocząć chwilę, zebrać siły i przemyśleć, w jaki sposób możemy się zaangażować, aby pomagać efektywnie i długofalowo. Można także zebrać się w grupy znajomych, krewnych, współpracowników i zorganizować coś wspólnie – koncert, wystawę, licytację, charytatywną kolację albo bieg. Każda forma pomocy jest równie ważna.

A jakie obecnie są najpilniejsze potrzeby osób z Ukrainy?

Dla osób, które przyjechały do Polski już kilka miesięcy temu, najważniejsze jest teraz stałe zakwaterowanie, umieszczenie dzieci w szkołach, zdobycie pracy i nauka języka. To absolutne podstawy, by jakoś ustabilizować tę niecodzienną codzienność. Oprócz tego w wielu przypadkach niezbędne jest wsparcie psychologiczne, by przepracować traumę i stres pourazowy. Niektórzy potrzebują też pomocy medycznej lub prawnej. Dla tych, którzy dopiero przyjeżdżają lub przyjadą, ważne jest to pierwsze wsparcie – w szukaniu tymczasowego schronienia, zdobyciu produktów żywnościowych i higienicznych, ubrań, otrzymaniu pomocy finansowej, chociaż na pierwsze, te najtrudniejsze miesiące. Bardzo ważne w tym wszystkim są lokalne organizacje, bo to one najlepiej znają miejscowy kontekst, możliwości wsparcia. Mogą wspomóc integrowanie osób uchodźczych z mieszkańcami.

Pomoc humanitarna
Pomoc humanitarna
Źródło: Roman Baluk/PAH

PAH w liczbach

PAH regularnie organizuje transporty z pomocą do Ukrainy dla osób wewnętrznie przesiedlonych oraz tych, które nie mogły opuścić swoich domów. Do tej pory udało się (stan na 10 sierpnia):

 • 99 846 - przekazać paczek żywnościowych,
  • 44 974 - przekazać paczek higienicznych,
   • 232 811 - osoby, do których dotarli z pomocą.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Dominika Czerniszewska

    Źródło: PAH

    Źródło zdjęcia głównego: PAH

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

    Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

    Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

    Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

    Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
    Materiał promocyjny

    Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

    Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
    Materiał promocyjny

    Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

    Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

    Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

    Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

    Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

    "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

    "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

    Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
    Materiał promocyjny

    Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

    Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
    Materiał promocyjny

    Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

    "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
    Materiał promocyjny

    "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

    Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
    Materiał promocyjny

    Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

    "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

    "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

    Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

    Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

    14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

    14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

    88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
    Materiał promocyjny

    88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

    Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
    Materiał promocyjny

    Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

    Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

    Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

    "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

    "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

    Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

    Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

    Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
    Materiał promocyjny

    Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

    Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

    Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

    Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

    Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

    Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
    Materiał promocyjny

    Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

    Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

    Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

    Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
    Materiał promocyjny

    Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

    Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
    Materiał promocyjny

    Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

    Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

    Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

    Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
    Materiał promocyjny

    Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

    "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

    "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

    Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
    Materiał promocyjny

    Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

    Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

    Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

    18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

    18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

    Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

    Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

    Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

    Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

    "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

    "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

    Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

    Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

    Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

    Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

    Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

    Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

    Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

    Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

    Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

    Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

    Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

    Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

    Jak reagować na masturbację małych dzieci?

    Jak reagować na masturbację małych dzieci?

    Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

    Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

    Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

    Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

    Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

    Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

    Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

    Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

    Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

    Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

    Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

    Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

    Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

    Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

    Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

    Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

    Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

    Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

    Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

    Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

    Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

    Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

    Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

    Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

    Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

    Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

    Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

    Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

    Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

    Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"