Rzeczniczka PAH: "Aż 303 miliony osób potrzebuje pomocy humanitarnej. To rekord"

Źródło: PAH
Helena Krajewska z PAH o znaczeniu pomocy humanitarnej
Helena Krajewska z PAH o znaczeniu pomocy humanitarnej
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji Helena Krajewska, rzeczniczka PAH, podziękowała wszystkim zaangażowanym oraz opowiedziała o działaniach na rzecz Ukrainy. - Każda forma pomocy jest równie ważna - podkreśliła.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (DPH). Jak będzie świętowała PAH?

Helena Krajewska, rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH): To najważniejszy dzień w roku dla PAH i innych organizacji humanitarnych na całym świecie. 19 sierpnia jest tak naprawdę słodko-gorzki, bo z jednej strony chcemy przypomnieć, jak wiele osób nadal potrzebuje pomocy humanitarnej – w tym roku aż 303 miliony, to rekord – a jednocześnie uświadomić, jak wiele można zrobić, jeśli pracuje się razem. Jeśli widzi się człowieka w osobie przeżywającej najtrudniejsze chwile w swoim życiu i chce się mu pomóc, ograniczyć cierpienie. Z tej okazji w piątek 19 sierpnia od 11:00 do 19:00 organizujemy event w Warszawie, na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, podczas którego będziemy m.in. malować wspólnie z przechodniami niezwykły obraz, który następnie zlicytujemy na rzecz działań humanitarnych. Oprócz tego będziemy zachęcać do udziału w wernisażu wystawy stworzonej razem z Domem Spotkań z Historią "Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban", którą będzie można oglądać od 19:00, także 19 sierpnia, na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Wyprodukowaliśmy także spoty telewizyjne, które już teraz można oglądać w wybranych kinach, telewizji i Internecie. Przedstawiają one trzy historie osób, którym pomogliśmy, w Ukrainie, Polsce i Sudanie Południowym.

Tego dnia serdecznie zapraszamy do zostania Klubowiczem lub Klubowiczką PAH, aby co miesiąc przeznaczać pewną kwotę na działania pomocowe PAH. Ta decyzja może być dla wielu osób niezauważalna, ale dla nas będzie bardzo ważna, bo dzięki temu możemy odpowiadać natychmiast na kryzysy na całym świecie i wspierać osoby w kryzysach przedłużających się, o których zapomina świat. My nie zapominamy – jesteśmy na miejscu, przekazujemy im wsparcie. Ta pomoc jest nie tylko w naszych, ale i w Państwa rękach.

PAH pomaga Ukrainie

PAH od początku wojny angażuje się w pomoc Ukrainie. Na jakich działaniach przede wszystkim się skupia? 

W samej Ukrainie skupiamy się na pomocy natychmiastowej, ratującej zdrowie i życie - dostarczamy wodę, paczki żywnościowe i higieniczne, wspieramy odbudowę, remont domów zniszczonych przez naloty, zaopatrujemy ośrodki zdrowia w środki dezynfekujące. Prowadzimy też pomoc psychospołeczną, zwłaszcza dla osób starszych. W tym celu uruchomiliśmy np. mobilne zespoły w obwodzie kijowskim. W tym momencie jesteśmy tuż przed otwarciem ośmiu centrów w obwodzie kijowskim i dniepropietrowskim, które będą świadczyć szeroką pomoc. Do tego w samym obwodzie lwowskim zrealizowaliśmy dwie tury pomocy finansowej dla osób wewnętrznie przemieszczonych z innych części kraju. Takich działań jest bardzo wiele – same transporty humanitarne dotarły do ponad 230 tys. osób. Od lutego prowadziliśmy również działania pomocowe na granicy polsko-ukraińskiej i w ośrodkach recepcyjnych, przekazując żywność, napoje, ciepłe koce, oferując schronienie w ogrzewanych namiotach, ale także tłumaczenia i informację o możliwościach uzyskania pomocy.

Pomoc humanitarna
Pomoc humanitarna
Źródło: PAH

W Polsce przeszliśmy teraz z pomocy natychmiastowej do pomocy długofalowej. W pięciu miastach działają nasze punkty wydające karty SODEXO, na których zapisane są środki na utrzymanie. Współpracujemy też z wieloma NGO-sami, finansując i koordynując z nimi działania, w tym ze Stowarzyszeniem Mudita, które prowadzi dwa punkty pomocowe dla osób z niepełnosprawnościami. W planach jest wsparcie w integracji, nauce j. polskiego, szukaniu pracy, zakwaterowania. A od września rusza, poprzez 39 organizacji lokalnych z całej Polski, program pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży uchodźczych. Przed nami jeszcze wiele pracy!

Polacy ochoczo ruszyli z pomocą Ukrainie. Jednak po prawie 6 miesiącach niektórzy są już zmęczeni nieustannie trwającą wojną. Jak zmotywować się do dalszego wspierania?

Przede wszystkim nie wstydźmy się tego, że czujemy się zmęczeni, wyczerpani – to sytuacja skrajna, w której wielu z nas pokazało się od jak najlepszej strony. Według nowych sondaży aż 80% Polek i Polaków w jakimś stopniu zaangażowało się w pomaganie uchodźcom z Ukrainy lub w samej Ukrainie. Działali jako wolontariusze na przejściach granicznych, w ośrodkach recepcyjnych, przyjmując do domów osoby w potrzebie, wpłacając na organizacje humanitarne. To coś wielkiego i powinniśmy być z siebie dumni. Myślę, że wiele osób nie tyle, co przestało pomagać, co sprofesjonalizowało swoją pomoc, np. wykorzystując swoje umiejętności i wykształcenie. O wiele potrzebniejsza jest teraz pomoc w postaci tłumaczeń, konsultacji psychologicznych czy prawnych niż na samej granicy polsko-ukraińskiej. Z kolei w ośrodkach recepcyjnych potrzeb przybywa, także dlatego, że wiele z nich się zamyka. Wiemy na przykład, że punkty recepcyjne Mudity wciąż potrzebują wolontariuszy. Warto więc odpocząć chwilę, zebrać siły i przemyśleć, w jaki sposób możemy się zaangażować, aby pomagać efektywnie i długofalowo. Można także zebrać się w grupy znajomych, krewnych, współpracowników i zorganizować coś wspólnie – koncert, wystawę, licytację, charytatywną kolację albo bieg. Każda forma pomocy jest równie ważna.

A jakie obecnie są najpilniejsze potrzeby osób z Ukrainy?

Dla osób, które przyjechały do Polski już kilka miesięcy temu, najważniejsze jest teraz stałe zakwaterowanie, umieszczenie dzieci w szkołach, zdobycie pracy i nauka języka. To absolutne podstawy, by jakoś ustabilizować tę niecodzienną codzienność. Oprócz tego w wielu przypadkach niezbędne jest wsparcie psychologiczne, by przepracować traumę i stres pourazowy. Niektórzy potrzebują też pomocy medycznej lub prawnej. Dla tych, którzy dopiero przyjeżdżają lub przyjadą, ważne jest to pierwsze wsparcie – w szukaniu tymczasowego schronienia, zdobyciu produktów żywnościowych i higienicznych, ubrań, otrzymaniu pomocy finansowej, chociaż na pierwsze, te najtrudniejsze miesiące. Bardzo ważne w tym wszystkim są lokalne organizacje, bo to one najlepiej znają miejscowy kontekst, możliwości wsparcia. Mogą wspomóc integrowanie osób uchodźczych z mieszkańcami.

Pomoc humanitarna
Pomoc humanitarna
Źródło: Roman Baluk/PAH

PAH w liczbach

PAH regularnie organizuje transporty z pomocą do Ukrainy dla osób wewnętrznie przesiedlonych oraz tych, które nie mogły opuścić swoich domów. Do tej pory udało się (stan na 10 sierpnia):

 • 99 846 - przekazać paczek żywnościowych,
  • 44 974 - przekazać paczek higienicznych,
   • 232 811 - osoby, do których dotarli z pomocą.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Dominika Czerniszewska

    Źródło: PAH

    Źródło zdjęcia głównego: PAH

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

    Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

    Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

    Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

    "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

    "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

    "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

    "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

    Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

    Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

    Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

    Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

    Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

    Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

    Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

    Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

    Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

    Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

    Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

    Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

    Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
    Materiał promocyjny

    Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

    Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

    Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

    Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
    Materiał promocyjny

    Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

    W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
    Materiał promocyjny

    W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

    Kiełek czeka na adopcję

    Kiełek czeka na adopcję

    Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
    Materiał promocyjny

    Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

    Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

    Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

    Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

    Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

    Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

    Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

    Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

    Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

    Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

    Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

    Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
    Materiał promocyjny

    Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

    Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

    Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

    Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

    Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

    Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
    Materiał promocyjny

    Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

    Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

    Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

    Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
    Materiał promocyjny

    Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

    Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

    Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

    Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
    Materiał promocyjny

    Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

    Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

    Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

    Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

    Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

    Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

    Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

    Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
    Materiał promocyjny

    Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

    Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

    Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

    Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

    Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

    "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

    "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

    Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

    Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

    Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

    Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

    Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

    Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

    "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

    "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

    Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

    Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

    E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
    Materiał promocyjny

    E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

    To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

    To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

    Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

    Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

    Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

    Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

    Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

    Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

    Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

    Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

    Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

    Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

    Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

    Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

    "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

    "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

    Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

    Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

    Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

    Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

    "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

    "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas