TVN Grupa Discovery i PAH pomagają ukraińskim uchodźcom
Od momentu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, granicę Polski z objętym wojną krajem przekroczyło ponad milion osób. Szacuje się, że już ponad 2 miliony osób przekroczyło granice Ukrainy z krajami sąsiednimi, a kolejny milion został przesiedlony wewnątrz kraju. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych co najmniej 12 milionów osób potrzebuje pomocy humanitarnej w Ukrainie. Zorganizowana i długofalowa pomoc jest konieczna, aby zaspokoić podstawowe potrzeby ofiar tej wojny.
Wojna w Ukrainie
- Media w sytuacji wojny mają do spełnienia bardzo ważną i odpowiedzialną rolę – musimy nie tylko przeciwdziałać potężnej broni, jaką jest dezinformacja, ale także edukować i angażować społeczeństwo do pomocy wszystkim potrzebującym. Robimy to od początku konfliktu w Ukrainie, a teraz jako TVN Grupa Discovery chcemy także uświadamiać, że wsparcie okazywane uchodźcom i osobom cierpiącym z powodu wojny w Ukrainie musi mieć charakter profesjonalny i długofalowy. Dlatego też podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu szerokiej współpracy z Polską Akcją Humanitarną, która ma 30-letnie doświadczenie w niesieniu pomocy humanitarnej osobom dotkniętym skutkami konfliktów zbrojnych. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji pożytku publicznego w Polsce, w pełni transparentna w działaniu, której bliskie są wartości humanitaryzmu i niezależności. Polska Akcja Humanitarna już od samego początku wojny w 2014 roku prowadzi stałą misję w Ukrainie. Głęboko wierzymy, że intensywne działania pomocowe Polskiej Akcji Humanitarnej – oparte na ogromnej wiedzy całego zespołu pracowników i zaangażowaniu wolontariuszy – będą kluczowe dla poprawy bytu uchodźców z Ukrainy - podkreśla Dorota Żurkowska, członek zarządu TVN Grupa Discovery.
TVN Grupa Discovery i PAH łączą siły
Widzowie kanałów TVN Grupa Discovery będą regularnie informowani o tym, jak mogą włączyć się w pomoc i wspierać Polską Akcję Humanitarną – nie tylko jednorazowymi, ale także cyklicznymi wpłatami. Pośród specjalistów wielu organizacji pomocowych, eksperci z PAH będą regularnie informować nt. bieżących potrzeb i zmieniającej się sytuacji humanitarnej. Widzowie dowiedzą się o możliwościach wsparcia PAH na platformach online za pośrednictwem bannerów na stronach internetowych wielu stacji, portalu tvn24.pl oraz akcji "Razem z Ukrainą", a także dzięki specjalnym, cyklicznie transmitowanym na antenach ogłoszeniom społecznym. Specjaliści Polskiej Akcji Humanitarnej będą edukować na temat niesienia pomocy i potrzeb także podczas webinarów dla pracowników Grupy.
- Sytuacja w Ukrainie jest bardzo dynamiczna – na bieżąco monitorujemy potrzeby na miejscu. Dzięki współpracy z TVN Grupa Discovery informacje o naszych działaniach i sposobach na przekazanie datku dla PAH dotrą do jeszcze większej grupy odbiorców. Możliwości niesienia pomocy humanitarnej zawsze zależą od wsparcia darczyńców – za pieniądze ze zbiórki dostarczać będziemy m.in. pomoc w konwojach do Ukrainy, zaopatrzymy nasze punkty interwencyjne na granicy, a także sfinansujemy wsparcie psychologiczne dla osób, które musiały uciekać ze swoich domów. Zespoły PAH są w tej chwili terenie i intensywnie pracują - powiedział Rafał Grzelewski, szef zespołu Komunikacji i Fundraisingu Polskiej Akcji Humanitarnej.
W związku z wojną TVN Grupa Discovery podjęła działania obejmujące szeroką gamę aktywności skierowanych do jej zespołu. Pracownicy i menadżerowie przygotowywani są w ramach dedykowanych spotkań z psychologiem do wspierania siebie i innych w sytuacjach trudnych emocjonalnie, a także szkoleni w tematyce traumy oraz komunikacji opartej na empatii. Odbywają się spotkania z ekspertami ds. wschodnich. Grupa korzysta także z wiedzy i doświadczenia specjalistów własnych, mających dostęp do informacji z frontu, którzy rozmawiają z pracownikami na temat weryfikowania informacji i działań dezinformacyjnych.
Zobacz także:
- Ołena Zełenska z ważnym apelem do mediów. "Ta wojna toczy się przeciwko ludności cywilnej"
- Matka z dwójką dzieci wydostała się z piekła wojny. "Mariupol znajduje się 1300 km od Polski"
- Studenci z wrocławskiej ASP pomagają ukraińskim żołnierzom. "Mam nadzieję, że to komuś uratuje życie"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Izabela Dorf
Źródło: TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN