Fake newsy związane z wojną w Ukrainie zalewają Internet - gazowy black-out, koniec gotówki, ataki w Przemyślu. W co nie wierzyć?

Osoby piszące na telefonach
Fake newsy zalewają Internet - w co nie wierzyć?
Źródło: FilippoBacci/Getty Images
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę mówi się również o rozpoczęciu wojny w internecie. Polega ona na rozsyłaniu fake newsów, sianiu paniki i dezorientacji. W jakie fałszywe informacje nie należy wierzyć? Które newsy są nieprawdziwe?

Każdą informację udostępnianą w sieci, która dotyczy wojny w Ukrainie, należy weryfikować, sprawdzać jej źródło. Zwłaszcza wtedy, jeśli chcemy przekazać ją dalej.

Fake news - black out gazowy. Czy zabraknie gazu?

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę pojawiło się ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także całej Europy. Część osób wróży czarne scenariusze z gazowym "blackoutem", a inni uspokajają, że w Polsce i Europie są tez inne źródła, a nie tylko te z Rosji.

Ukraina

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Tysiące uchodźców na granicy
Tysiące uchodźców na granicy
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

W przypadku gazu pochodzącego od Rosji, to pokrywa on zapotrzebowanie Polski w około 50%. Ponadto, w Polsce odbywa się wydobycie tego surowca, jest działający terminal LNG, w których przeładowuje się i regazyfikuje gaz ziemny, w Polsce znajdują się też interkonektory do innych państw, jak Niemcy, Litwa czy Słowacja. Ponadto, w oparciu o kontrakt z Gazpromem gaz jest normalnie przesyłany przez terytorium Ukrainy.

Fake news - limit wypłaty gotówki i zawieszone działanie blik

W sieci pojawiły się informacje, że wprowadzony zostanie dzienny limit wypłaty gotówki. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaprzecza i zapewnia, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Jak informuje, polski sektor bankowy działa bez zakłóceń oraz realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów. 

Jednocześnie urząd prosi o zwracanie uwagi na ryzyko zwiększonej aktywności cyberprzestępców w sieci, w związku z wojną w Ukrainie.

Także informacje na temat tego, aby płatności BLIK zostały zablokowane bądź zwieszone nie są prawdziwe. Poinformowała o tym firma na swoim koncie na Twitterze.

Braki paliwa - fake news czy prawda?

Wiele osób uwierzyło również w informację, jakoby miało zabraknąć benzyny i ropy naftowej. Jak zapewnia Prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego nie ma powodów do zmartwień, ponieważ w bazach zapasy starczą na 3 miesiące. Wiele osób może być wystraszonych widokiem innych, którzy tankują wiele kanistrów, należy jednak pamiętać, że w tym czasie rozpoczynają się również prace na roli i wiele osób musi uzupełnić zapasy paliwa do maszyn rolniczych. 

Podwyższony stopień promieniowania w Czarnobylu - czy trzeba kupować płyn Lugola?

W ostatnich dniach pojawiły się fake newsy, w których straszy się, że może dojść do ponownego skażenia radioaktywnego, spowodowanego prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Czarnobyla w Ukrainie. Faktycznie odnotowano wzrost promieniowania w rejonie elektrowni, co wywołało jeszcze większy lęk i skłoniło wiele osób do wykupowania na zapas płynu Lugola, który przyjmowano po katastrofie w Czarnobylu, aby uchronić tarczycę przed wchłonięciem radioaktywnego izotopu jodu.

Przyczyną wzrostu promieniowania jest prawdopodobnie przejście przez obszar napromieniowany ciężkiego sprzętu wojskowego, który wzruszył wierzchnią, napromieniowaną warstwę ziemi, przez co doszło do wzrostu radioaktywności w tym regionie.

Państwowa Agencja Atomistyki wydała oświadczenie w związku z paniką i wykupowaniem środków aptecznych: "W związku z najnowszymi doniesieniami medialnymi na temat przekroczenia poziomów kontrolnych mocy dawki promieniowania gamma w punktach pomiarowych w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, PAA informuje, że na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie odnotowała żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego".

Aktualne informacje na temat promieniowania można sprawdzić na oficjalnej stronie gov.pl.

Fake newsy - niebezpieczne sytuacje na granicy Polsko-Ukraińskiej i w Przemyślu

W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się doniesienia o licznych przestępstwach, które miały mieć miejsce w Przemyślu oraz powiatach przygranicznych. Nie jest to jednak prawda i policja dementuje te informacje. Policja z Rzeszowa potwierdziła, że wieczorem w Przemyślu doszło do incydentu, jednak został on szybko zneutralizowany. Nie doszło do bezpośredniego ataku na żadnego z uchodźców, ani mieszkańców regionu. Więcej o sytuacji w Przemyślu przeczytasz tutaj: Podkarpacka policja dementuje fałszywe wiadomości. "Nie ulegajmy dezinformacji"

W związku ze wzmożonym ruchem w okolicach przygranicznych na tym terenie rozsiewanych jest wiele fałszywych informacji: o pobiciach, przemocy słownej, a nawet o nożownikach. Służby robią co w ich mocy, aby zapobiegać dezinformacji. Zwracana jest również uwaga, aby sprawdzać zwłaszcza te informacje, które zaczynają się od słów: "na własne oczy widziałem", "znajomy, który tam mieszka mi mówił", itd.

Pieniądze znikną z kont za sprawą Anonymous - nieprawdziwe informacje czy prawda?

W sieci pojawiły się informacje, że grupa hakerów Anonymous będzie usuwała wszystkie pieniądze z rosyjskich banków. W związku z tą informacją, sama grupa wypowiedziała się na ten temat na swoim koncie na Twitterze, w dodatku wiadomość jest po polsku. Fake news o tym, jakoby hakerzy mieli ukraść wszystkie pieniądze z banków rosyjskich został już usunięty, jednak zasiał niemałą panikę.

W związku z usunięciem nieprawdziwej informacji, Anonymous na swoje konto dodał zdjęcie, które potwierdzało, że taka informacja wyciekła do sieci. Grupa zapewniła także, że taka operacja nie będzie miała miejsca, a ich działania są za darmo i nie wyłudzają od nikogo pieniędzy.

Fake newsy - uśpienie wszystkich zwierząt ze schronisk w Kijowie

2 marca w Internecie pojawiła się informacja, że mer Kijowa podjął decyzję o uśpieniu wszystkich zwierząt ze schronisk na terenie miasta. Przyczyną takiej decyzji miała być obecna sytuacja w Ukrainie i ryzyko, że zwierzęta poumierają z głodu. Informacja ta nie jest prawdziwa. Na granicy pracuje wiele organizacji pomocowych, w tym na rzecz zwierząt. Na swoim profilu, mer Kijowa, Vitaliy Klychko, ostrzega przed dezinformacją sianą przez wroga.

Fake news o Ukraińcach zajmujących zbyt wiele miejsc w szpitalach

Nieprawdziwa informacja o tym, że w polskich szpitalach zaczyna brakować miejsc, ponieważ zajęli je Ukraińcy jest kolejną w serii fake newsów próbujących zaszkodzić bardzo dobrym obecnie relacjom polsko - ukraińskim. Wzbudzanie w Polakach niepokoju związanego z wojną i napływem uchodźców ma na celu osłabić świetnie działający system niesienia pomocy i zwyczajnie skłócić oba narody. Nie jest prawdą, że Polacy muszą ustępować teraz Ukraińcom u lekarzy, czy na SOR-ach, a takie właśnie informacje zaczęły się ostatnio pojawiać. Fake newsowi zaprzecza nawet Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: bizblog/business insider/interia/Jakub Wierch

Źródło zdjęcia głównego: FilippoBacci/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego