Nie daj się oszukać wirtualnej rzeczywistości – jak żyć wśród fake newsów?
Wciąż mamy nieodparte wrażenie, że internet jest na naszych usługach. Wszystko mamy pod kontrolą. To my przeglądamy posty pojawiające się na naszych profilach w mediach społecznościowych. To my decydujemy, co udostępnić, a czego nie. Często komentujemy medialne wydarzenia i nie boimy się dzielić własnymi opiniami. Bierzemy czynny udział w dystrybuowaniu wielu treści i jesteśmy pewni, że wiemy, co robimy.
Internetowe trolle uśmierciły Krzysztofa Ibisza. Fani przerażeni. "Boże jedyny"
Krzysztof Ibisz miał wypadek samochodowy, którego nie przeżył - taką informację mogli znaleźć w internecie fani prezentera. Przerażeni zaczęli komentować podaną wiadomość. Na szczęście news okazał się fałszywy. Co się za nim kryło?
Magda Szpecht, reżyserka teatralna i dziennikarka, całkowicie zmieniła bieg swojej kariery, wkraczając do świata internetu. Dziś zajmuje się tropieniem dezinformacji. W rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak opowiedziała nie tylko o działalności w sieci, ale zdradziła również, jak rozpoznać trolla i wychwycić fałszywe informacje.
Ta grupa wiekowa nie rozumie mechanizmów fake newsów. Duże zaskoczenie
Z raportu przygotowanego przez fundację Digital Poland wynika, że aż 86 proc. Polaków spotkało się z pojęciem dezinformacji. Badacze zauważyli jednak niebezpieczną zależność. Jedna z grup wiekowych jest szczególnie podatna na fałszywe informacje.
Tajne laboratoria w Ukrainie i "specjalna operacja" Putina - teoria spiskowa o inwazji Rosji
Celem ataku Rosji na Ukrainę jest likwidacja sieci tajnych laboratoriów wytwarzających broń biologiczną - to nagłaśniana teraz w Internecie teoria spiskowa, która powiela prorosyjską narrację. To fałsz. USA zaprzeczyły, że w Ukrainie są amerykańskie laboratoria wojskowe.
Po tym jak media społecznościowe obiegły informacje o zwiększonej liczbie przestępstw na terenach przygranicznych, sprawę skomentowała Podkarpacka Policja. Głos zabrała również Komenda Główna Policji, apelując o spokój nierozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości. - Bardzo ważny jest jednak również spokój społeczny i nieuleganie obcej dezinformacji która ma wywołać właśnie nieobliczalne zachowania i eskalację - napisano na oficjalnym profilu Polskiej Policji.
Walka z dezinformacją. Jak rozpoznać fake newsa i gdzie weryfikować doniesienia?
W obliczu wojny w Ukrainie mierzymy się z ogromną ilością fake newsów, które zalewają internet. To celowe działanie, mające na celu szerzyć dezinformację.
Fake newsy związane z wojną w Ukrainie zalewają Internet - gazowy black-out, koniec gotówki, ataki w Przemyślu. Czy można w nie wierzyć?
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę mówi się również o rozpoczęciu wojny w internecie. Polega ona na rozsyłaniu fake newsów, sianiu paniki i dezorientacji. W jakie fałszywe informacje nie należy wierzyć? Które newsy są nieprawdziwe?
Najpopularniejsze fake newsy 2021. Oto informacje, które okazały się wierutnym kłamstwem
Fake newsy rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych sześć razy szybciej niż prawdziwe wiadomości. W minionym roku także nie brakowało w sieci bzdur na ważne tematy. Które były najbardziej popularne, a tym samym najbardziej szkodliwe?
Większość fake newsów na temat szczepionek pochodzi od zaledwie 12 osób. Ich treści docierają aż do 59 milionów ludzi
Influencerzy i osoby popularne w mediach społecznościowych wywierają ogromny wpływ na internautów. Ich działalność może być jednak niezwykle szkodliwa, gdy rozpowszechniają niepotwierdzone naukowo informacje. Tak właśnie jest w kwestii większości newsów dotyczących szczepionek i koronawirusa.
Fałszywy alarm o zagrożeniu radiologicznym. "Sytuacja pozostaje w normie"
W mediach społecznościowych krąży informacja, że na składowisku odpadów radioaktywnych na Litwie doszło do wycieku. Czy faktycznie do środowiska przekazały się niebezpieczne substancje? Do sprawy odniosła się Państwowa Agencja Atomistyki.
Tom Cruise założył konto na TikToku? "To najbardziej profesjonalny deepfake w historii Internetu"
Tom Cruise należy do grona najpopularniejszych aktorów na świecie. Gdy kilka dni temu media obiegła informacja, że założył konto na TikToku, jego filmiki szybko zyskały ponad 11 mln wyświetleń. Potem okazało się, że podszywał się pod niego inny aktor. Jak to możliwe?
Dezinformacja i fake newsy. "Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy Facebook usunął 6 miliardów fałszywych kont"
Plaga fake newsów bezlitośnie od lat zalewa Internet. W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele błędnych przekonań dotyczących koronawirusa. Niestety sukcesywnie przybierają one na sile, szerząc wśród społeczeństwa błędne informacje. Jak zatrzymać tę falę i jak jej przeciwdziałać? O to zapytaliśmy eksperta ds. nowych technologii Macieja Kaweckiego.
Opowieść o nieistniejącym bohaterze udowodniła, że Polacy są podatni na fake newsy. Ekspert: "U nas nie ma edukacji"
Polacy ochoczo i często bez sprawdzenia źródła przekazują sobie fake newsy. Udowodnili to rzeszowscy licealiści, którzy stworzyli legendę nieistniejącego żołnierza AK, a następnie udostępnili ją w sieci. Wiadomość szybko dotarła do kilku tysięcy osób. Dlaczego nasze społeczeństwo jest podatne na nieprawdziwe informacje? Jak to zmienić?
Największe media społecznościowe usunęły wideo opublikowane przez Donalda Trumpa. Jest wytłumaczenie
Na kontach społecznościowych Donalda Trumpa pojawiło się wideo z występu prezydenta USA w porannym programie "Fox and Friends". W klipie gospodarz Białego Domu oznajmił, że może "prawie definitywnie stwierdzić", że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Facebook, YouTube i Twitter usunęły filmik, tłumacząc, że łamie on zasady dotyczące szerzenia fałszywych informacji na temat Covid-19.
Prezydent USA Donald Trump często oskarża media o tworzenie tzw. fake newsów. Czy rzeczywiście produkują je tylko dziennikarze? Czym fake news różni się od kłamstwa? Na jakie ostatnie decyzje polityczne miały wpływ? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z medioznawcą Wiesławem Godzicem i dziennikarzem Piotrem Kraśko.