Czy trzeba się bać sztucznej inteligencji? "Te zagrożenia są tu i teraz"

Co warto wiedzieć o sztucznej inteligencji?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o deepfake'ach
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o deepfake'ach
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w nasze życie. Potrafi tworzyć teksty, wideo, a nawet naśladować czyjś głos. Czy jesteśmy w stanie odróżnić to, co stworzył człowiek, od tego, co wygenerowała nowoczesna technologia? Jakie zagrożenia mogą stać za takimi umiejętnościami AI? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University.

Sztuczna inteligencja. Co już wiemy o jej możliwościach?

Od zeszłego roku sztuczna inteligencja z technologii, o której dużo się dyskutuje, stała się czymś powszechnie używanym. - Jestem świadoma, że jest wiele osób, które cały czas z niej nie korzysta, ale w generacji Z czy generacji Alfa, [...], ta technologia jest naprawdę już bardzo popularna. Od ubiegłego roku. Dlaczego? Z pomocą takich narzędzi jak chatGPT, ona po prostu weszła do naszego świata, bo się stała bardzo łatwa w wykorzystaniu. Zamiast programować, uczyć się programowania można ze sztuczną inteligencją po prostu porozmawiać. Wchodzę na stronę, mówię chcę obrazek taki i taki, chcę esej na taki i taki temat, chcę żebyś rozwiązała mi zadanie z matmy i po prostu ta odpowiedź się natychmiast pojawia. Ten fakt, że ona jest tak prosta w wykorzystaniu, zachęcił strasznie dużo osób na świecie, żeby z niej korzystać - powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University.

Te możliwości wykorzystywane są w szkodliwy sposób. Swego czasu sporo mówiło się filmach dla dorosłych wygenerowanych przez AI, w których "grała" popularna wokalistka. Co więcej, sztuczną inteligencję wykorzystano również do stworzenia głosu prezydenta Joe Bidena. Polityk miał rzekomo dzwonić do swoich wyborców i zachęcać ich do tego, aby nie głosowali na niego w nadchodzących wyborach. - Nie ma jeszcze jednoznacznych regulacji, które zakazują tego rodzaju wykorzystań. Ta sztuczna inteligencja tak się trochę w cieniu rozwijała. Nikt nie zauważył, że trzeba tutaj ostrych takich rozstrzygnięć, że np. robienie deepfaków ludzi albo ich głosów jest absolutnie zakazane - tłumaczyła specjalistka.

Czy trzeba się bać sztucznej inteligencji?

- Myślę, że każdy rozsądny człowiek musi się trochę obawiać, ponieważ potencjał tej technologii jest ogromny, [...], moim problemem jest bardziej to, że wiele osób obawia się sztucznej inteligencji, która zyska świadomość albo opowiada takie bardziej futurystyczne historie, o tym, cóż ta sztuczna inteligencja z nami zrobi, podczas gdy te zagrożenia są tu i teraz, są w deepfakach, manipulacji, dezinformacji, mamy rok wyborów w USA. To jest coś, czym powinniśmy się przejmować - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości