Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w nasze życie. Potrafi tworzyć teksty, wideo, a nawet naśladować czyjś głos. Czy jesteśmy w stanie odróżnić to, co stworzył człowiek, od tego, co wygenerowała nowoczesna technologia? Jakie zagrożenia mogą stać za takimi umiejętnościami AI? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University.
Sztuczna inteligencja. Co już wiemy o jej możliwościach?
Od zeszłego roku sztuczna inteligencja z technologii, o której dużo się dyskutuje, stała się czymś powszechnie używanym. - Jestem świadoma, że jest wiele osób, które cały czas z niej nie korzysta, ale w generacji Z czy generacji Alfa, [...], ta technologia jest naprawdę już bardzo popularna. Od ubiegłego roku. Dlaczego? Z pomocą takich narzędzi jak chatGPT, ona po prostu weszła do naszego świata, bo się stała bardzo łatwa w wykorzystaniu. Zamiast programować, uczyć się programowania można ze sztuczną inteligencją po prostu porozmawiać. Wchodzę na stronę, mówię chcę obrazek taki i taki, chcę esej na taki i taki temat, chcę żebyś rozwiązała mi zadanie z matmy i po prostu ta odpowiedź się natychmiast pojawia. Ten fakt, że ona jest tak prosta w wykorzystaniu, zachęcił strasznie dużo osób na świecie, żeby z niej korzystać - powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University.
Te możliwości wykorzystywane są w szkodliwy sposób. Swego czasu sporo mówiło się filmach dla dorosłych wygenerowanych przez AI, w których "grała" popularna wokalistka. Co więcej, sztuczną inteligencję wykorzystano również do stworzenia głosu prezydenta Joe Bidena. Polityk miał rzekomo dzwonić do swoich wyborców i zachęcać ich do tego, aby nie głosowali na niego w nadchodzących wyborach. - Nie ma jeszcze jednoznacznych regulacji, które zakazują tego rodzaju wykorzystań. Ta sztuczna inteligencja tak się trochę w cieniu rozwijała. Nikt nie zauważył, że trzeba tutaj ostrych takich rozstrzygnięć, że np. robienie deepfaków ludzi albo ich głosów jest absolutnie zakazane - tłumaczyła specjalistka.
Czy trzeba się bać sztucznej inteligencji?
- Myślę, że każdy rozsądny człowiek musi się trochę obawiać, ponieważ potencjał tej technologii jest ogromny, [...], moim problemem jest bardziej to, że wiele osób obawia się sztucznej inteligencji, która zyska świadomość albo opowiada takie bardziej futurystyczne historie, o tym, cóż ta sztuczna inteligencja z nami zrobi, podczas gdy te zagrożenia są tu i teraz, są w deepfakach, manipulacji, dezinformacji, mamy rok wyborów w USA. To jest coś, czym powinniśmy się przejmować - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co to jest Pegasus? Jak działa i kiedy może dojść do zainfekowania telefonu?
- Czym jest trollowanie? Jakie są zamiary trolla internetowego i jak się przed nim bronić?
- Sonda New Horizons przekazała sensacyjne dane. Badacze nie spodziewali się takiego odkrycia
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News