sztuczna inteligencja

  sztuczna inteligencja

  Ulepszenie chatbotów, które dzięki sztucznej inteligencji będą mogły sprawiać wrażenie prawdziwej, zaangażowanej emocjonalnie osoby. Taki pomysł zgłosił do urzędu Patentowego jeden z gigantów technologicznych. Profil rozmówcy ma powstać na podstawie danych, jakie zostawiamy w sieci. Niewykluczone, że chatboty będą w stanie imitować zmarłych. Pomysł brzmi futurystycznie i kontrowersyjnie, ale tak właśnie może wyglądać nasza przyszłość, o której rozmawialiśmy z Pawłem Ellerikiem, specjalistą ds. nowych technologii.

  Kiedyś zależało nam jedynie na utrwalaniu rzeczywistości, a dziś pragniemy ją dodatkowo upiększać. Teraz także stało się to niemalże dziecinnie proste, bowiem filtry dostępne są nawet w mediach społecznościowych. Niewielu z nas jednak wie, że wiele z nich wykorzystuje algorytmy Sztucznej Inteligencji, a to ma swoje konsekwencje. Jakie? Zdradził ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Sztuczna inteligencja jest zjawiskiem fascynującym i zarazem przerażającym. Naukowcy, którzy ją tworzą decydują o przyszłości świata. Sztuczna inteligencja ma potencjał rozwiązywania najtrudniejszych problemów. Jest nam potrzebna przede wszystkim w medycynie. Podobno dzięki niej nasze życie się wydłuży. Coraz więcej mówi się też o automatyzacji pracy. Panuje również mit, że sztuczna inteligencja może doprowadzić do ludzkiej zagłady. O co dokładnie chodzi? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Aleksandrą Przegalińską i Kubą Klawiterem.

  Gościem Dzień Dobry TVN był Tanmay Bakshi. Nastolatek ma 14 lat, natomiast programuje już od 9 lat. Pasją do programowania zaraził go ojciec. Pierwszy program, który napisał, pomagał mu uczyć się tabliczki mnożenia. Dziś Tanmay Bakshi występuje przed prezesami największych firm. Jego kanał na You Tube śledzi ok. 300 tys. osób. Chłopak interesuje się głównie sztuczną inteligencją. Czym ona właściwie jest? I dlaczego jest tak ważna w dzisiejszym świecie?

  Czym są algorytmy, jak działają i w jaki sposób wykorzystujemy je w codziennym życiu? Jak to się dzieje, że programy są w stanie przewidzieć nasze wybory lub zaproponować muzykę albo film, który nam się spodoba? O sztucznej inteligencji, z którą mamy do czynienia na co dzień, rozmawialiśmy z Aleksandrą Przegalińską - badaczką nowych technologii z MIT w Bostonie.

  Parę lat temu historie o maszynach mądrzejszych od człowieka można było znaleźć tylko w scenariuszach filmów Sciencie Fiction. Dziś sztuczna inteligencja podpowiada nam, co kupić w sklepie internetowym, pomaga dojechać do celu w możliwie najkrótszym czasie i pracuje jako tłumacz. Czy maszyny zastąpią ludzi? Czy możliwe jest, że przejmą panowanie nad światem? w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dr. Jakuba Bochińskiego - naukowca z Centrum Nauki Kopernik oraz dziennikarza naukowego Jana Stradowskiego.

  Anna Senkara spotkała się z Sophią, która została twarzą cyklu programowego "Być człowiekiem" w BBC Earth. Co robot myśli o ludziach, czym się interesuje i ... jakie ma plany na przyszłość? O przyszłości sztucznej inteligencji opowiedziała nam w studiu Dzień Dobry TVN Aleksandra Przegalińska - badaczka nowych technologi z MIT w Bostonie. Czym właściwie jest sztuczna inteligencja. Czy może okazać się niebezpieczna?

  Odpowiednio zaprogramowany komputer więcej o Tobie wie niż najbliżsi przyjaciele. Marcin Sawicki rozmawiał z doktorem Michałem Kosińskim, który zajmuje się właśnie takimi komputerami. Okazuje się, że kilka hojnie rozdanych like'ów wystarczy, by komputer mógł ocenić naszą osobowość. Ekstrawertyk czy introwertyk? Sangwinik, melancholik, choleryk czy flegmatyk? To wszystko potem współczesny HAL 9000 przekłada na ekonomię. Jak? Zobaczcie!