Czy sztuczna inteligencja mówi o nas prawdę? Eksperyment: "Pierwsze zdanie mnie zabolało"

Czy sztuczna inteligencja mówi prawdę?
Czy sztuczna inteligencja prawdę ci powie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
- Po raz pierwszy w historii ludzkości możemy rozmawiać z maszynami. Sztuczna inteligencja dostępna jest w komputerach, w telefonach i nic dziwnego, że część z nas zaczęła traktować ją jak lustro i zadawać jej pytania: "Powiedz, co o mnie sądzisz". Czy to jest w ogóle dobry pomysł? - zastanawia się reporter Marcin Sawicki, który zabrał widzów Dzień Dobry TVN na wystawę "Człowiek w dialogu z technologią".

Czy sztuczna inteligencja mówi o nas prawdę?

Sztuczna inteligencja została wykorzystana na wystawie, która była częścią festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity. Dzięki specjalnie utworzonym instalacjom chętne osoby mogły skonfrontować się z maszyną i dowiedzieć, co na ich temat sądzi. Na czym konkretnie polegał eksperyment?

- To jest doświadczenie, w którym AI, skanując mnie najpierw, wyrabia sobie opinię na mój temat, po czym ją prezentuje czasami w dość ironiczny sposób - komentuje Ireneusz, uczestnik eksperymentu, który poddał się ocenie AI.

- To tak naprawdę jest, powiedzmy szczerze, bardziej zabawa. Akurat zdarzyło się tak, że dostałem SMS, na którego pilnie musiałem odpowiedzieć, więc przez cały czas, kiedy AI mnie skanowało, patrzyłem w telefon i miałem dziwną minę, ponieważ zastanawiałem się, co mam napisać w tym SMS-ie. I AI uznało, że jestem smutnym człowiekiem w kryzysie wieku średniego, który jest w sposób dziwny zafiksowany na swoim telefonie, i zarekomendowało mi więcej czasu z rodziną - opowiada rozbawiony mężczyzna.

- Pierwsze zdanie zabolało mnie troszkę, bo AI oceniło mnie na starszą, niż jestem. Później było dużo zdań, które pasowały do mnie. Ciekawy eksperyment. Ale pierwsze zdanie było... Na początku się obraziłam na maszynę - żartuje natomiast Milena, kolejna zwiedzająca.

Jak AI wpływa na podświadomość człowieka?

Wystawa, którą widzom Dzień Dobry TVN przybliżył Marcin Sawicki, nosi dość intuicyjną nazwę "Człowiek w dialogu z technologią". Ma ona ponoć mocno wpływać na odczucia osób zwiedzających i wchodzących w interakcję ze sztuczną inteligencją.

- Z rozmów z uczestnikami wiem, że długo myślą potem o tej instalacji. Nawet jedna osoba powiedziała, że wracając metrem do domu, zobaczyła swoje odbicie w szybie metra i zobaczyła właśnie tam starą kobietę, która pojawiła się na tych ekranach AI - komentuje kuratorka wystawy Anna Szylar.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości