Ogłaszamy start naboru w ramach działania "Promocja marki innowacyjnych MŚP" w związku z udziałem Polski w Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace, Kansai w Japonii.
Czy innowacja znajdzie zastosowanie w praktyce?
Internauci komentują: "Żenada".
Nowe technologie niosą ze sobą zmiany, które ułatwiają nam codzienność, jednak osiągnięcia technologi mają również swoją mroczną stronę, jakimi są deepfake'i. Czym jest to zjawisko wyjaśnili w Dzień Dobry TVN - dziennikarz Marcin Sawicki oraz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa - Piotr Konieczny.
Z logotypu Twittera zniknie charakterystyczny błękitny ptak.
Drukowanie dużych ilości dokumentów czy wielostronicowych umów może nadszarpnąć budżet. Mimo iż druk w kolorze czarno-białym jest najtańszy niż w kolorze, to częste kupowanie nowych kartridży już tanie nie jest. Warto zatem dowiedzieć się, jak samodzielnie napełnić kartridż w drukarce i jak go w razie potrzeby wymienić.
W tym roku obchodzimy 15-lecie akcji "Dziewczyny na Politechniki". Z tej okazji dziennikarka serwisu dziendobry.tvn.pl Daria Pacańska spotkała się z Bianką Siwińską, organizatorką PERSPEKTYWY Woman in tech Summit.
"Nie zastępuje człowieka, tylko go wyręcza"
Smartfony od dawna zaczęły być nieodzownym elementem naszej codzienności. Opłacamy nimi rachunki, robimy przelewy, mamy w nich wszystkie ważne informacje. Co zrobić, gdy ten jeden z najbardziej osobistych przedmiotów, kryjących wiele wrażliwych danych, zgubimy bądź trafi w niepowołane ręce? Dr Maciej Kawecki powiedział w Dzień Dobry TVN o pierwszych koniecznych krokach.
Perspektywy Women in Tech Summit 2022 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie dla kobiet w technologiach. Event potrwa od 7 do 8 czerwca, ale już 6 w kilkunastu lokalizacjach w Warszawie będą witane jego uczestniczki.
Dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii wyjaśnia, w jaki sposób możemy się chronić przed atakiem hakera.
Polaków dotyka nowa forma oszustwa w sieci, co ma związek z wojną rosyjsko-ukraińską. Jak chronić się przed wyłudzeniem loginów i haseł do naszych kont w mediach społecznościowych?
Rosnąca liczba mieszkańców miast wymusza lepsze zorganizowanie przestrzeni miejskiej. Służy temu m.in. zwiększenie zasięgu sieci komórkowych oraz Internetu w miejscach publicznych, inteligentne sterowanie ruchem ulicznym, a także monitorowanie ruchu samochodowego i wykorzystania przestrzeni parkingowych. O systemach Inteligentnych Miast opowiedział Maciej Staszak - Ekspert Emitel, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży, Emitel S.A., który podczas czatu z widzami rozwiewał również Wasze wątpliwości.
Pandemia ograniczyła kontakty między ludźmi. Niektóre ze znajomości zawartych podczas izolacji będą kontynuowane, gdy wszystko wróci już do normy. Nadal będziemy uczyć się czy pracować z osobami, z którymi nie udało się spotkać więcej niż kilka razy lub wcale. Dr Konrad Maj, psycholog społeczny, Kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych "HumanTech" na SWPS, radzi, jak pielęgnować relacje, gdy nie możemy ich w pełni rozwijać, i jak przygotować grunt do bezpośrednich kontaktów.
Znacie ten stan, kiedy znajomi czy rodzina obrażają się, gdy nie odbieracie od nich telefonu albo nie odpisujecie na sms? Bywają dni, w których nie mamy ochoty z nikim się kontaktować bądź po prostu brakuje nam na to czasu. Co robić w takiej sytuacji - zignorować powiadomienia czy odebrać i powiedzieć wprost, że nie mamy siły na rozmowę? O tym opowiadali nam Jakub Bączek, trener mentalny oraz Filip Puzyr, standuper.
Choć może to wyglądać jak scenariusz filmów science fiction, to na ulice polskich miast już niedługo wyjadą autonomiczne pojazdy elektryczne. To oznacza, że do ich sterowania nie będzie potrzebny człowiek, a komputer. W pierwszej kolejności pojazdy z przyszłości mają się pojawić na Dolnym Śląsku.
Media społecznościowe i to, co znajdujemy w sieci, wielu z nas może wpędzić w kompleksy. W związku z tym powstał pewien algorytm, który ma wybierać dla nas zdjęcia i treści, które nie będą wywoływać naszego gorszego samopoczucia. Na czym to polega i jak ma działać? W Dzień Dobry TVN wytłumaczył to dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Deep fake to technika obróbki audiowizualnej, która polega na łączeniu obrazów i dźwięków przy użyciu sztucznej inteligencji. Znajduje się ona na granicy między dezinformacją a prawdą. Jak w pozytywny sposób może zostać wykorzystana? W jaki sposób może dość do oszustw z wykorzystaniem tej technologii?
Postęp technologiczny dotyczy wszystkich aspektów naszego życia, a co za tym idzie nie omija także Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak Jurek Owsiak wspomina pierwszy finał WOŚP i jak przez 26 lat zmieniła się technologia: "Dostąpiliśmy takiego kroku jak na Księżycu. To jest coś nieprawdopodobnego jak daleko jesteśmy, jak to się różni od pierwszego finału gdzie był jeden telefon, jeden faks (...) po pieniądzach chodziliśmy ponieważ one były wysypywane z plecaków".
W dzisiejszych czasach dzieci coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Czasami, aż za bardzo. Jak rodzice powinni na to reagować? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog dziecięca Aleksandra Piotrowska, która zwróciła uwagę, że skrajności w wychowaniu nie są dobrym rozwiązaniem, a więc nie poleca radykalnego odcięcia dziecka od technologii. Co zrobić, by dziecko nie uzależniło się od telefonu? Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z telefonu?
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski aż 90 proc. ankietowanych nauczycieli zadeklarowało, że na lekcjach korzysta z technologii cyfrowych, natomiast połowa uczniów twierdzi, że w ich szkole na lekcjach nie są one stosowane. A jak jest według gości Dzień Dobry TVN: nauczycielki roku 2017 Marty Florkiewicz-Borkowskiej, eksperta z Instytutu Badań Edukacyjnych prof. Krzysztofa Biedrzyckiego oraz dziennikarza i nauczyciela historii Jana Wróbla? Co uczniom i nauczycielom dają nowoczesne technologie?
Według technologii opracowanej w Zduńskiej Woli zostało wybudowanych wiele domów na całym świecie. Nawet król Maroko skorzystał z niej podczas budowy swojego pałacu. Zobaczcie, kto stworzył tę technologię i na czym polega jej innowacyjność.
W Dzień Dobry TVN bawiliśmy się w przewidywanie przyszłości. Ale nie za pomocą tarota, tylko nauki. Jakie więc zmiany w klimacie, technologiach i medycynie czekają na nas za 20, 50, 100 lat? Zapytaliśmy o to: geografa i prezentera pogody Tomasza Zubilewicza, fizyka Andrzeja Dragana i redaktora naukowego Jana Stradowskiego. Trzeba przyznać, że nie do końca to wszystko będzie wyglądało kolorowo.
Do Chęcin przyjechał amerykański astronauta Harrison Schmitt - ostatni jak dotąd człowiek, który postawił stopę na Księżycu. Co go sprowadziło do Polski? Czy pamięta każdą minutę lotu na Księżyc? Czy są już technologie, które pozwolą ludziom na osiedlenie się na Marsie? Z astronautą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Przestrzeń miejska to, dla osoby niewidomej, prawdziwy tor przeszkód. Schodki, ławka w parku, wysoki krawężnik... rzeczy, na które widzący nie zwracają uwagi, stają się dla nich prawdziwym utrapieniem. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej postanowili wyjść naprzeciw tym problemom - stworzyli "Mówiące Mapy" czyli system wspomagający poruszanie się niewidomych w terenie miejskim. O możliwościach tej aplikacji opowiedział nam, dziennikarz naukowy, Karol Wójcicki.