Kasia i Mateusz, czyli robot dostarcza jedzenie. "Nie zastępuje człowieka, tylko go wyręcza"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Innowacyjny projekt: jedzenie dostarczy robot!
Innowacyjny projekt: jedzenie dostarczy robot!
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Kiedyś wizja robota dostarczającego nam ulubioną pizzę była jedynie futurystycznym wyobrażeniem. Dziś staje się rzeczywistością, nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Przykładem użycia takiego innowacyjnego rozwiązania są roboty Kasia i Mateusz, które powstały w Lublinie. W Dzień Dobry TVN opowiedział o nich ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

Czy roboty zastąpią nas w pracy?

Kasia i Mateusz, bo tak nazywają się maszyny, z powodzeniem dostarczają jedzenie do klientów, poruszając się po chodnikach i ścieżkach rowerowych.

- Jak dla mnie są dowodem teorii doliny niesamowitości. W rozwoju technologii wskazuje ona granicę, kiedy pozwalamy sobie jako ludzkość na rozwój robotyki, tą granicą jest konkurencja względem nas - tłumaczył w studiu Dzień Dobry TVN ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

- Boimy się robotów, które są humanoidalne, przez co mamy obawy, że mogą nas zastąpić. Ten robot z Lublina jest uśmiechnięty, pomocny. Nie zastępuje, tylko wyręcza. Biorąc pod uwagę jego kształt, kolor czy wygląd, budzi pozytywne, a nie negatywne uczucia - dodał nasz gość.

Roboty w życiu codziennym

Jak tłumaczy dr Maciej Kawecki, społeczeństwo zakochało się w sztucznej inteligencji, która ma formę najbliżej nam czynności, czyli dialogu. - Chat GPT pokazał nam czego oczekujemy od technologii, my szukamy w niej lustrzanego odbicia siebie samych - zaznaczył.

- Ma formę dialogu, konwersacji, najbliższej nam czynności i to dlatego świat tak bardzo zakochał się w tym konstrukcie - zauważył ekspert.

Kto powinien obawiać się utraty pracy spowodowanej rozwojem sztucznej inteligencji?

- Nie tyle obawiać, ile uświadomić sobie, że jego zawód się zmieni. Jeżeli nie zacznie traktować tego typu mechanizmów jak narzędzi, to rzeczywiście może w najbliższym czasie stracić pracę. To są m.in. graficy, programiści, analitycy danych, to są wszyscy, który tworzą teksty [...] - wskazywał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana