Czy TikTok jest odpowiednim miejscem dla dzieci? "Udaje się wprowadzić zmiany"

20230315-DDTVN-206
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niebezpieczeństwa w sieci
Niebezpieczeństwa w sieci
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Rozwój technologii przynosi wiele korzyści, lecz i zagrożeń. Na niebezpieczeństwa szczególnie narażeni są najmłodsi użytkownicy Internetu. Jak chronić nasze pociechy? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN ekspert ds. nowych technologii dr Maciej Kawecki.

TikTok a bezpieczeństwo dzieci

W jaki sposób można chronić nieletnich przed nieodpowiednimi treściami? Francja zakaże dzieciom korzystania z mediów społecznościowych. Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało nowe prawo o ustanowieniu cyfrowej dojrzałości i przeciwdziałaniu nienawiści w sieci. Nowe przepisy sprawią, że dzieci poniżej 13. roku życia nie będą mogły założyć konta np. na Facebooku, Instagramie czy TikToku, a młodzież do 15. roku życia będzie musiała uzyskać zgodę rodziców.

- Wreszcie apelami, dyskusjami, naciskami społecznymi udaje się wprowadzić zmiany w mediach społecznościowych - podkreślił dr Maciej Kawecki w Dzień Dobry TVN.

Okazuje się, że użytkownicy z innych krajów, w tym z Polski, także będą musieli dostosować się do pewnych ograniczeń.

- Polscy użytkownicy do 18. roku życia po 60 minutach korzystania z TikToka będą widzieli informacje, że jest to niezdrowe i będą musieli wprowadzić dodatkowy kod weryfikacyjny. Po kolejnych 40 dostaną informację, że minęło 100 minut i trzeba będzie wejść na link edukacyjny, który pokazuje wpływ tego negatywnego działania - tłumaczył ekspert ds. nowych technologii.

Jak ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem w Internecie?

Choć pewne ograniczenia trudno jest wyegzekwować w codziennym życiu, to zdaniem specjalisty, działania zabezpieczające pokazują, że presja wywierana przez społeczeństwo ma znaczenie. Nieustanne edukowanie dzieci na temat zagrożeń jest również bardzo istotne.

W jaki sposób rodzice mogą ochronić swoje pociechy przed niebezpieczeństwem czyhającym chociażby na TikToku?

- Pamiętajmy o tym, choć ja nie jestem tego zwolennikiem, że istnieje mechanizm łączenia kont, kontroli rodzicielskiej (np. na TikToku), w takim zakresie, że rodzic otrzymuje kod weryfikacyjny, czyli to on mówi dziecku, że minęło jego 60 minut, ale dla mnie jest to forma naruszenia prywatności - stwierdził Maciej Kawecki.

- Należy zachęcać do tego, żeby korzystać z telefonu w sposób zdrowy, prowadzić lekcje, zajęcia angażujące telefon komórkowy. [...] Uczeń wykorzystuje telefon nie po to, żeby scrollować TikToka, ale po to, żeby uczestniczyć w tej lekcji - podsumował nasz gość.

Więcej na ten temat w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości