Agresja u dzieci i młodzieży: "Frustracja codzienna narasta"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Śmiertelne pobicie 16-letniego Eryka wstrząsnęło całą Polską. Skąd się bierze przemoc wśród rówieśników? Jak jej zapobiec? Na jakie sygnały rodzice powinni zwrócić uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Martą Bąkowską, specjalistką Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży.

Jak zapobiec agresywnym zachowaniom dziecka?

Sytuacja, w której dziecko stosuje przemoc wobec rówieśników, niestety nie należy do rzadkości.

- Z psychologicznego punktu widzenia to pokazuje, jak bardzo uważni powinniśmy być na dzieci. Dużo mówimy teraz o uważności. To jest bardzo ładne słowo, ale przełożenie tego w praktykę w tym tempie życia [...] umyka - mówiła Marta Bąkowska w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, choć człowiek w wieku 17 lat może wyglądać jak dorosły, to nie oznacza, że jest dojrzały emocjonalnie. - On ciągle potrzebuje dorosłego przewodnika. Zwłaszcza w regulacji napięcia, pobudzenia, kiedy ta frustracja codzienna narasta. Zwłaszcza to dziecko, które od najmłodszych lat ma predyspozycje do zachowań agresywnych i trudności do radzenia sobie z emocjami takimi jak agresja, wściekłość, gniew - przyznała specjalistka Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży.

Dlatego szczególnie uczuleni powinni być rodzicie dzieci z "trudnym" temperamentem. - One więcej wymagają od rodziców - więcej siły, więcej cierpliwości, więcej uwagi. To są dzieci, które [...] prowokują rodziców do wybuchania złością czy silnego reagowania, a to powoduje, że to dziecko nie uczy się uspokajać, radzić sobie z tymi impulsami - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Natomiast badania pokazują, że nawet najtrudniejszy temperament w rękach spokojnych rodziców ma szansę złagodnieć.

Skąd się bierze przemoc wśród dzieci?

Zdaniem Marty Bąkowskiej w dzisiejszym świecie nie możemy szukać przyczyn jedynie w rodzinie.

- Powinniśmy myśleć o tym, jak rodzice modelują i rozwiązują konflikty, ale współcześnie jest dużo agresji i przemocy wokół nas. Dzieci uczą się o wojnie. Widzą, że dorośli, inteligentni ludzie rozwiązują konflikty poprzez przemoc, wojnę. Taki model świata tworzymy dzieciom i młodzieży. Dodajmy do tego gry, ociekające brutalnością filmy [...]. To są młodzi ludzie, którzy bardzo chłoną - zaznaczyła specjalistka.

Jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy? Gdzie szukać pomocy? Posłuchaj całej rozmowy z Martą Bąkowską w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości