Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepraszać za nawet najmniejsze, mało istotne błędy? Było Ci głupio, gdy musiałeś przypominać innym o swoich granicach fizycznych i psychicznych? Czułeś, że zawiodłeś siebie i innych, bo okazywałeś wszystkie, również te mniej dla drugiej strony wygodne emocje? Koniecznie przeczytaj ten tekst.
U sportowców za fasadą tężyzny fizycznej stoi równie ważna siła i kondycja psychiczna, które mają ogromny wpływ na realizację celów, osiąganie sukcesów sportowych oraz na radzenie sobie z presją.
Życie niekiedy przypomina nam film, czasami komedię, niekiedy dramat. Pełno w nim dobrych i złych bohaterów, którzy potrafią wprowadzić nieoczekiwane zwroty akcji. Ale czy odkrywanie głównej roli we własnej produkcji to dobra droga?
Zakończenie związku jest bardzo trudne, szczególnie że relacje miłosne są pełne głębokich emocji. Dlaczego tak trudno jest nam odejść od kogoś, kto sprawia nam ból? Z jakimi myślami musimy się mierzyć i jak sobie z nimi radzić? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
O to zapytaliśmy nasze bohaterki oraz doktora Mateusza Grzesiaka, psychologa i wykładowcę Akademii WSB.
Na pytania widzów odpowiadała Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii "Zobacz Człowieka".
Na czym polega ten typ budowania relacji i co oznacza dla drugiej połówki? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Celowe milczenie może odcisnąć ogromne piętno na psychice.
Relacja córka-ojciec bywa piękna, lecz i bolesna. Jak być dobrym tatą i czy można się tego nauczyć?
Jak odblokować własne "ja" i nauczyć się przeżywać emocje?
Co stoi za jego decyzją?
Emofilia nie jest chorobą ani nawet zaburzeniem, ma jednak wpływ na nasze miłosne życie.
Zabieg praktykowany był już w czasach prehistorycznych.
Każda zmiana jest trudna, ponieważ wiąże się w mniejszym lub większym stopniu z poczuciem straty.
"Miejmy to na uwadze".
Fundacja UNAWEZA weszła w skład Zespołu do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi tworzonego przez Ministerstwo Edukacji.
Dzieci biegające po plaży na golasa to częsty widok nad morzem lub jeziorem. Dla niektórych rodziców jest on normą, a dla innych nie do przyjęcia ze względu chociażby na estetykę. Jak rozsądnie podejść do tego tematu? Kiedy dziecko zaczyna odczuwać wstyd? I w końcu, jak mają się do tego plażowe zasady savoir-vivre? Zapytaliśmy o to specjalistów.
Część rodziców stara się ten okres wypełnić swoim pociechom po brzegi. Czy to dobrze?
Psycholog tłumaczy, że z czego to wynika.
Zdarza ci się powiedzieć do dziecka: "jesteś dużym chłopcem, a tak płaczesz", "taka ładna dziewczynka, a znów masz pobrudzone ubranie"? Takie komentarze sprawiają, że nieświadomie zawstydzasz swoją pociechę.
To zjawisko w życiu uczuciowym nie jest niczym nowym. Teraz stało się jednak modne i zyskało nawet konkretną nazwę. Psychologowie apelują jednak, że trend ten zakrawa o patologię. Toliamoria to coś więcej niż skok w bok. Funkcjonowanie latami w takiej relacji niszczy psychikę parterów i doprowadza do rozpadu wielu związków. Na czym polega? O tym opowiedział doktor Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Dlaczego tak trudno nam przepraszać? Czym są "nie-przeprosiny" i jak na nie reagować? O tym w serwisie Dzień Dobry TVN opowiedziała psychoterapeutka behawioralno-poznawcza Monika Machnicka.
Zakończenie roku szkolnego coraz bliżej. Wielu uczniów podlicza już średnią, by sprawdzić, czy na ich świadectwach znajdzie się czerwony pasek. Temat okazuje się być kontrowersyjny. Aby nikt nie czuł się wykluczony, padł pomysł, żeby na każdym ze świadectw znajdował się pasek - miałyby one być w różnych kolorach. Psycholożka komentuje.
Oglądanie bajek to doświadczenie większości maluchów. Influencer Jakob Kosel, psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska oraz aktorka Maria Konarowska opowiedzieli o swoich wspomnieniach związanych z "Dobranockami". Czy współcześnie powinniśmy włączać kreskówki naszym pociechom?
Zwierzęta dla wielu z nas są prawdziwymi przyjaciółmi. To dzięki nim budzimy się i zasypiamy z uśmiechem.
"Mam nadzieję, że już nie cierpi".
Zmiana nazwiska po ślubie to decyzja, przed którą staje wiele kobiet. Choć tradycja ta ma głębokie korzenie, współcześnie coraz więcej osób zastanawia się nad jej konsekwencjami. Dla wielu z nich przyjęcie nazwiska współmałżonka, wiąże się z poczuciem utraty części własnej tożsamości. Najlepiej o tym przekonała się Kasia, dla której zaakceptowanie nowego nazwiska stanowiło nie lada wyzwanie. Czy rezygnacja z nazwiska, które towarzyszyło nam przez całe życie, jest aktem miłości i jedności, czy raczej kompromisem, który może prowadzić do osobistych dylematów i poczucia zagubienia? O tym Anna Gondecka z Dzień Dobry TVN Online porozmawiała z psycholożką Zuzanną Butryn.
Jak nie paść jego ofiarą? Co zrobić, gdy w tym opisie dostrzegamy swoje zachowania? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą, Moniką Machnicką.
Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu i pomóc mu poradzić sobie z nową sytuacją?
Co zrobić, gdy zachowanie rodzicielki odbija się na życiu dorosłego dziecka?