- W sieci pojawił się filmik, na którym dziecko znęca się nad kotem, a matka to nagrywała. Koty, tak jak inne zwierzęta, mają zdolność odczuwania emocji i cierpienia.
- Właściwe reagowanie rodziców na takie sytuacje jest kluczowe, aby dziecko nie traktowało zwierząt i ludzi w sposób instrumentalny.
- Felinoterapia to terapia z udziałem kota, która wspiera łagodzenie napięcia, ciśnienia krwi i uspokajanie tętna.
Dziecko znęcało się nad kotem
Filmik, na którym dziecko maltretowało kota, wstrząsnęło siecią. Roześmiana matka nagrywała zdarzenie, nie reagując. Takie zachowanie może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zwierzęcia, ale dla innych istot oraz ludzi w przyszłości.
- Reakcja rodziców, która nie jest stawianiem granic, tylko śmiech, a nie korekta sprawia, że dzieci zaczynają traktować zwierzęta w sposób instrumentalny. Może w przyszłości traktować tak samo ludzi. To, jak my dorośli traktujemy ludzi i zwierzęta uczy, jak mamy traktować inne istoty - podkreśliła Małgorzata Bajko, psycholożka.
Felinoterapia, czyli jak koty pomagają ludziom
Choć często mówi się, że koty chodzą własnymi ścieżkami, dla wielu ludzi są niezastąpionymi towarzyszami codziennego życia. Ich obecność nie tylko daje poczucie bliskości i spokoju, ale coraz częściej mówi się także o ich pozytywnym wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Koty potrafią łagodzić stres, obniżać ciśnienie krwi, a ich mruczenie działa kojąco niczym naturalna terapia.
- Felinoterapia to zajęcia z udziałem kota. Koty wspierają takie procesy jak łagodzenie napięcia, uspokojenie tętna, ciśnienia krwi. Obecność zwierząt, w tym kotów, bardzo uspokaja i oddziałuje na organizm. Więc emocje się uspokajają i człowiek nie odczuwa presji - tłumaczyła Agata Badach ze stowarzyszenia "Zwierzęta ludziom".
- Koty kochają ludzi. Wyczuwają u ludzi choroby, nie tylko te fizyczne. Co więcej, odczuwają wszystkie te same emocje co my - zaznaczyła.
Zobacz także:
- Dzieci uratowały przerażonego kota. Zrobiły to w bardzo kreatywny sposób
- Jak na człowieka wpływa spanie z psem? Czy warto spać z pupilem?
- Zajęła się z dobroci serca bezdomnymi psami, dowiedziała się, że musi płacić. "10 tys. zł miesięcznie"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: B. Zalewska, A. Myśliwiec