Zooterapia zwraca uwagę na wieloaspektowe korzyści, jakie zwierzęta wywierają na ludzi. Już samo posiadanie zwierzaka domowego i opieka nad nim dobroczynnie wpływa na rozwój i kondycję psychoruchową i emocjonalną właściciela i odwiedzających gości. Dlatego zooterapia może stanowić uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji pacjenta.
Koty to niezwykłe zwierzęta. Przyzwyczajone do wolności i niezależności niechętnie podporządkowują się człowiekowi. Mogą z nim jednak nawiązywać silną więź emocjonalną, co doskonale potwierdza felinoterapia. W przeciwieństwie do dogoterapii – jej reguły i zakres ustalane są przede wszystkim przez kota. To on decyduje, ile, co i komu przekaże od siebie.
Liczne badania udowodniły, że regularny kontakt z psem pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także na poprawę jakości życia. Dogoterapia stosowana jest u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, objawami lęku, a także u osób ze zdiagnozowaną depresją. Jakie korzyści płyną z obcowania z czworonogami? O tym rozmawialiśmy z Kasią Moś, wokalistką i opiekunką 19 zwierząt oraz Magdaleną Nawarecką-Piątek, prezes Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
Mówi się, że kot chodzi własnymi drogami, a tymczasem okazuje się, że da się go wychować. Dobrze wiedzą o tym goście Dzień Dobry TVN: Beata Szutko-Goworek - wolontariuszka Fundacja Razem Łatwiej i hodowczyni kotów oraz Dominika - córka Pani Beaty. Jak wychować kota? Czy każdego można przysposobić do zabawy z dzieckiem? Co wyróżnia koty, które mogą brać udział w felinoterapii?