Na czym polega i jakie są rodzaje zooterapii?

Czym jest zooterapia?
Czym jest zooterapia?
Źródło: Kosobu/Getty Images
Zooterapia zwraca uwagę na wieloaspektowe korzyści, jakie zwierzęta wywierają na ludzi. Już samo posiadanie zwierzaka domowego i opieka nad nim dobroczynnie wpływa na rozwój oraz kondycję psychoruchową i emocjonalną właściciela, a także odwiedzających gości. Dlatego zooterapia może stanowić uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji pacjenta.

Zooterapia wykorzystywana jest do pracy z osobami w każdym wieku i niezależnie od stanu zdrowia, jednak najbardziej polecana jest do wsparcia rozwoju fizycznego, poznawczego i społecznego osobom niepełnosprawnym.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Czym jest zooterapia?

Zooterapia, zwana też animaloterapią, to rodzaj postępowania terapeutycznego z udziałem zwierząt, czyli sposób leczenia i oddziaływania na pacjenta poprzez obecność i kontakt ze zwierzęciem.

Zooterapia jest wykorzystywana w ramach zajęć rehabilitacyjnych i edukacyjnych dzieci, dorosłych i osób starszych. Leczenie w przebiegu zooterapii odbywa się w sposób naturalny, bez presji. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem jest dobrowolny i nie stanowi warunku skuteczności terapii, a tempo zacieśniania kontaktu ze zwierzakiem zależy od pacjenta.

Zooterapia ukierunkowana jest na osiągnięcie celu terapeutycznego. Rodzaj zwierzęcia i forma zajęć ściśle uwarunkowane są od kondycji psychofizycznej i indywidualnych potrzeb pacjenta. Z tego względu wyróżnia się kilka rodzajów i form prowadzenia zooterapii.

Rodzaje zooterapii

Zooterapia dzieli się na 3 główne kategorie pracy człowieka ze zwierzęciem, a każdy z nich charakteryzuje się inną metodyką i charakterem prowadzenia zajęć. AAA (Animal Assisted Activities), czyli zajęcia z udziałem zwierząt. Zooterapia tego typu polega na swobodnej i spontanicznej zabawie terapeutycznej, motywującej do aktywności ruchowej i bodźcowania sensorycznego. Czas trwania zooterapii AAA nie ma wyznaczonych ram, a opiekunowie czy zooterapeuci nie prowadzą dokumentacji z przebiegu terapii. AAT (Animal Assisted Therapy), czyli terapia z udziałem zwierząt ukierunkowana jest na konkretne działania, zmierzające do wywołania określonych reakcji i efektów terapeutycznych. Zooterapia tego typu podlega dokumentacji, planowaniu i ewaluacji. AAE (Animal Assisted Education), czyli edukacja z udziałem zwierząt. Zooterapia tego typu jest elementem uzupełniającym pozostałe formy pracy.

Dziedziny zooterapii

Największą popularność w zakresie zooterapii zyskała:

  • dogoterapia, inaczej kynoterapia, czyli terapia z udziałem psa, aktywnego motywatora terapeutycznego, odpowiednio przygotowanego do pracy z ludźmi czworonoga z uosobieniem społecznym. Kontakt z psem działa pobudzająco, poprzez zabawę rozwijane są zdolności motoryczne, a reakcje i odpowiedzi psa na bodźce stymulują umiejętności komunikacyjne pacjenta;
  • hipoterapia, czyli zajęcia z udziałem konia i jazdą konną. Fizjoterapia na koniu przywraca i utrzymuje sprawność fizyczną poprzez gimnastykę leczniczą, nieświadome korygowanie postawy, normalizację napięcia mięśniowego, kształtowanie równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej, czucia powierzchniowego i głębokiego oraz poczucia rytmu. W aspekcie psychoterapeutycznym hipoterapia usprawnia intelektualnie. Zooterapia tego typu dodatkowo umożliwia aktywność sportową niepełnosprawnym pacjentom i spełnia potrzebę aktywnego spędzania czasu wolnego;
  • felinoterapia, tzn. oddziaływanie terapeutyczne z udziałem kota. Felinoterapia działa uspokajająco na emocje, psychikę i fizjologię człowieka, np. obniżając ciśnienie krwi i cholesterolu, a także działając przeciwbólowo. Właściwości fizyczne sierści kota neutralizują dolegliwości bólowe pacjenta, a terapeutyczne koty nie muszą odbywać tresury. Do zooterapii angażuje się koty z odpowiednią osobowością do pracy z ludźmi;
  • delfinoterapia, czyli terapia z delfinami, wspólnym pływaniem i zajęciami w wodzie. Wodne ssaki ciekawe są każdej anomalii ludzkiego organizmu, jak protezy czy zniekształcone kończyny i wysyłają w ich stronę ultradźwięki, które sprzyjają zmniejszaniu dolegliwości bólowych i napięcia mięśniowego. Dodatkowo środowisko wodne i ćwiczenia ruchowe wzmacniają efekty terapeutyczne. Zooterapia tego typu odradzana jest osobom agresywnym, w stanie zaburzeń nerwicowych i świadomości.

Do mniej popularnych dziedzin zooterapii zalicza się również tzw. pet therapy, czyli aktywna terapia i zajęcia edukacyjne z udziałem m.in. królików, chomików, świnek morskich, osłów, kucyków, ptaków oraz gadów i płazów hodowlanych.

Dla kogo jest zooterapia?

Zooterapia jest skuteczną formą terapii wszelkich schorzeń somatycznych i psychicznych osób w każdym wieku bez względu na stan zdrowia. Zooterapia wskazana jest szczególnie w przypadku rekonwalescencji osób niepełnosprawnych ze sprzężeniem, zaburzonych psychicznie i emocjonalnie, neurologicznie oraz całościowo pacjentów. Ponadto zooterapia zalecana jest osobom osamotnionym i pragnącym nawiązać bądź utrzymać kontakt z przyrodą. Głównymi celami zooterapii są m.in.: rozwój funkcji poznawczych, motoryki dużej i małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej, zmniejszenie napięcia i stresu oraz poprawa pamięci i wrażliwości.

Przeciwwskazania do zooterapii

Pomimo że zooterapia wydaje się być przyjazną formą terapii, istnieją również przeciwwskazania do jej stosowania, m.in.: alergia na sierść, otwarte rany, słaba odporność, podatność na infekcje, lęki, agresja i chęć współzawodnictwa z innymi pacjentami o uwagę zwierząt.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości