Zooterapia zwraca uwagę na wieloaspektowe korzyści, jakie zwierzęta wywierają na ludzi. Już samo posiadanie zwierzaka domowego i opieka nad nim dobroczynnie wpływa na rozwój i kondycję psychoruchową i emocjonalną właściciela i odwiedzających gości. Dlatego zooterapia może stanowić uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji pacjenta.
Dogoterapia – czym jest, dla kogo jest wskazana i jakich efektów się spodziewać?
Historia relacji człowieka z psem sięga ok. 20 000 lat. To nie tylko zwierzę towarzyszące, ale także wykorzystywane w celach praktycznych, np. w ratownictwie, pasterstwie, sporcie i przy ciągnięciu zaprzęgów. Dogoterapia to jedna z form współpracy międzygatunkowej. Skuteczna przy różnych schorzeniach i grupach wiekowych.
Obecność zwierząt zmniejsza poziom stresu. Kasia Moś: "Dzięki nim podniosłam się z ogromnej traumy"
Liczne badania udowodniły, że regularny kontakt z psem pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także na poprawę jakości życia. Dogoterapia stosowana jest u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, objawami lęku, a także u osób ze zdiagnozowaną depresją. Jakie korzyści płyną z obcowania z czworonogami? O tym rozmawialiśmy z Kasią Moś, wokalistką i opiekunką 19 zwierząt oraz Magdaleną Nawarecką-Piątek, prezes Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
Masaż relaksacyjny dla psów. Nie, to nie jest fanaberia
Masaż relaksacyjny dla psów może wydawać się fanaberią, ale dla zestresowanych lub pracujących psów jest naprawdę pożyteczny. Jak się go wykonuje? Jak długo powinien trwać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN trenerkę szkolenia psów, dogoterapeutkę Katarzynę Nowicką. Dowiedzieliśmy się również od niej, na czym polega masaż TTouch. Naszemu gościowi towarzyszyła w studiu śliczna Fibi :)
W jednym z tabloidów ukazał się wywiad z Katarzyną Herman, w którym miała powiedzieć, że zaadoptowała psa, aby stosować dogoterapię ze względu na stres związany z pracą. Okazuje się, że nigdy takiego wywiadu nie udzielała. Często zdarza jej się, że gazety i portale plotkarskie publikują nieprawdziwe informacje na temat jej życia? Aktorkę spytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
W jednym z najcięższych więzień w Polsce - w zakładzie karnym w Wołowie - skazani poddawani są psiej resocjalizacji. Zobaczcie, jak na nich wpływa kontakt z psami i jak wyglądają zajęcia.
Agnieszka Szulim, Natalia Siwiec, Dawid Woliński, Majka Jeżowska, Maciej Dowbor, Kasia Klich, Ada Fijał, Anna Popek, Marcin Kwaśny, Daria Widawska, Ola Kisio, Olga Bończyk, Izabela Janachowska - to gwizady, które zaprojektowały obroże dla psów. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na dogoterpię dzieci. Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Izabela Janachowska oraz Daria Widawska.