Pieniądze zamiast prezentu to błąd? Psycholożka ma dobrą radę dla rodziców

Autor:
Aleksandra
Głowińska
rodzic, dziecko, pieniądze, mężczyzna

Prezent dla dziecka na mikołajki, upominek pod choinkę lub na urodziny często stanowi wyzwanie nie tylko dla członków rodziny, ale także dla samych rodziców. Wtedy, zamiast poszukać odpowiedniego podarunku, wkładamy do koperty gotówkę, by dziecko samo wybrało cel, na który przeznaczy środki. Czy pieniądze w ramach prezentu to dobry pomysł? Na to pytanie odpowiada psycholożka, Sylwia Królikowska.

Każdy z nas niejednokrotnie zachodził w głowę, co kupić w prezencie młodemu członkowi rodziny. I nie ma w tym nic złego. Moda się zmienia, potrzeby dzieci również. Ale czy wkładanie gotówki do koperty dla 6-latka to dobry pomysł?

Pieniądze zamiast prezentu? Ekspert radzi

W rozmowie z dziendobry.tvn.pl psycholożka Sylwia Królikowska usłyszawszy pytanie, od razu zaznaczyła, że sprawa nie jest jednoznaczna. "To zależy" - tłumaczy.

- Od tego, czego chcemy nauczyć nasze dziecko. Jeśli chcemy nauczyć je gospodarowania pieniędzmi, a ono ma jakiś ambitny cel, np. chce sobie kupić rower albo jakąś fajną, ale drogą zabawkę, to my, dając pieniądze na prezent - pomagamy mu ten cel osiągnąć. Dzieci często chcą wszystko tu i teraz. Ta metoda dodatkowo uczy cierpliwości i tego, że na dobre rzeczy czasem warto poczekać. Czyli, my ci nie kupimy tej rzeczy, bo jest za droga. To nie jest tak, że będziemy spełniać twoje wszystkie zachcianki, ale pomożemy ci te rzeczy zdobyć. Wtedy jest to dobry pomysł - wyjaśnia.

Można dziecko częściowo wesprzeć brakującą kwotą, ale zachęcić je również do dodatkowego zaangażowania. - Zbliżają się mikołajki, idą święta. Dziecko może powiedzieć rodzinie, że zbiera na coś, co jest dla niego ważne i poprosić, by zamiast prezentów rzeczowych, bliscy dołożyli się do celu. Do drogich prezentów, szczególnie kiedy mamy starsze dziecko, można również dołączyć aktywności. Czyli część potrzebnych pieniędzy dostaniesz w ramach świątecznego prezentu, a na brakującą część możesz zapracować, np. wykonując jakieś prace - dodaje ekspertka.

Jak modnie i tanio ubrać dzieciaki
Jak modnie i tanio ubrać dzieciaki Źródło: Dzień Dobry TVN

Gotówka jako prezent - czy to dobry pomysł?

A co w sytuacji, jeśli nasze dziecko na nic nie zbiera? Czy wręczanie wówczas gotówki to dobry pomysł? Psycholog tu odpowiada bez zastanowienia.

- Nie szłabym w pieniądze, jeśli to nie jest uzgodnione z rodzicami. Fajnie, kiedy dziecko dostaje prawdziwy prezent, bo to pokazuje, że my się nim naprawdę interesujemy. Wiemy, co lubi, co je kręci i aktywnie słuchamy o jego potrzebach - mówi psycholożka Sylwia Królikowska i jednocześnie dodaje, że zawsze najlepiej w sprawie prezentu dla dziecka skontaktować się z jego rodzicami.

- Oni podpowiedzą nam, czy ich pociecha na coś zbiera. Jeśli aktualnie nie ma celu, zapytajmy, z czego by się ucieszył, czym się interesuje, jeśli sami nie znamy go na tyle, by to wiedzieć.

Zobacz też:

Autor:Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan/Getty Images

Pozostałe wiadomości