Parenting

"Mazaki do pisania po wannie są absolutnym hitem". Jak jeszcze przekonać dziecko do kąpieli?

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Ratunku, moje dziecko nie znosi kąpieli

Kąpiel to podstawa pielęgnacji małego dziecka. Niestety nie wszystkie maluchy chcą się kąpać. Co zrobić, aby przekonać malca do tego, aby nie bał się wody i chciał wejść do wanienki? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kingą Kołodziejak-Gul, blogerką i mamą.

Jak przekonać dziecko do kąpieli?

Dzieci są różne i nie wszystkie lubią wodę i kąpiele. Jak przekonać malucha do tego, że siedzenie w wanience i mycie to nic strasznego? - Trzeba je wspierać i zachęcać. Na początku warto się zaopatrzyć w odpowiednią wanienkę. Niektóre posiadają zabezpieczenia, które sprawiają, że maluch się nie zsuwa i widzi, co się wokół niego dzieje - mówiła w Dzień Dobry TVN Kinga Kołodziejak-Gul, blogerka i mama.

W przypadku starszych dzieci pomocne będą różnego rodzaju zabawki. - Absolutnym hitem są mazaki, którymi można rysować po wannie oraz puzzle, które przyklejają się do płytek lub prysznica. Dobrym rozwiązaniem będą także wszystkie zabawki, które pozwalają dziecku przelewać wodę - radziła nasza rozmówczyni.

Kąpiel dziecka. Co sprawia rodzicom najwięcej kłopotów?

Każdy rodzic wie, że mycie dziecku włosów to niełatwe zadanie. Na szczęście są gadżety, które mogą to ułatwić. - Na rynku można znaleźć specjalny daszek. Po włożeniu go na głowę dziecka mamy pewność, że szampon nie przedostanie się do oczu. Spłukanie kosmetyku z takim daszkiem jest też dużo łatwiejsze - podkreślała blogerka. Jej zdaniem kąpiel powinna być dla małego dziecka zabawą. - Warto podczas mycia wciągać malucha w jakąś opowieść, bajkę, w której będzie mógł uczestniczyć - tłumaczyła.

Co zrobić, gdy dziecko, które lubiło się kąpać, nagle nie chce wejść do wanny? - Może to być spowodowane jakimś przykrym doświadczeniem, np. tym, że kosmetyk dostał się do oczka dziecka i je podrażnił. Wydaje się mi się, że niechęć do kąpieli to również pewien etap w rozwoju dziecka - stwierdziła Kinga Kołodziejak-Gul.

Po jakie inne metody warto jeszcze sięgnąć, aby dziecko nie bało się wody i chciało się kąpać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości