Jak ochłodzić się w upały? Sprawdź nasze sposoby na gorące dni

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pomysł na pyszny obiad w upalny dzień
Pomysł na pyszny obiad w upalny dzień
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato
Termometry w ostatnich dniach pokazują wartości, które skutecznie zniechęcają nas do wychodzenia z domu. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Co zrobić, aby ulżyć sobie przy trwającej fali upałów?

Jak schłodzić się w upał w domu?

Wysokie temperatury mogą spowodować udar cieplny i inne problemy zdrowotne, nawet jeśli nie przebywamy na słońcu. Dlatego warto zadbać o swój komfort termiczny. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku dzieci i seniorów. Także osoby pracujące zdalnie, a nieposiadające klimatyzacji, szukają sposobów na ochłodzenie się.

Co mogą zrobić? Dobrym pomysłem jest zastosowanie trzech podstawowych zasad - zasłaniania okien, zamykania okien i wietrzenia pomieszczeń w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz spada. Im chłodniejsze pomieszczenie, tym i nam będzie chłodniej. O sposobach na ochłodzenie mieszkania pisaliśmy tutaj: Jak ochłodzić mieszkanie w upały bez klimatyzacji?

Ponadto można zastosować kilka trików, które obniżą naszą temperaturę i będziemy mniej cierpieć z powodu upału.

Zimny prysznic w upalny dzień

Schłodzenie się w ciągu dnia chłodną lub zimną wodą da uczucie orzeźwienia. Także, jeśli nie wytrzemy się do końca, wilgotna skóra będzie lepiej oddawała ciepło.

Picie ciepłych napoi w upał

Latem najchętniej sięgamy po zimne napoje, jednak to może być duży błąd. Lepiej jest pić te o temperaturze pokojowej i lekko ciepłe. Ważne jest, aby się dobrze nawadniać. Dzięki temu organizm nie zatrzymuje wody i swobodnie się poci, a to prowadzi do właściwej termoregulacji. Więcej o tym, co pić w upały przeczytasz tutaj: Czy warto pić zimne napoje w upał? Dietetyk wyjaśnia: "To jest taki błędny odruch"

Bawełniana i oddychająca odzież w upalne dni

Odzież wykonana z bawełny, lnu i innych naturalnych włóknin znacznie lepiej pozwala ciału "oddychać". Dzięki temu ma się uczucie świeżości i chłodu. Chociaż jedwabne i satynowe materiały kuszą latem ze względu na wrażenie chłodu, kiedy je dotykamy, to znacznie gorzej oddają one ciepło.

Termofor na upały

Termofor kojarzy nam się przede wszystkim z zimą. Jednak idealnie sprawdzi się również latem, ponieważ materiał, z którego jest stworzony, świetnie utrzymuje temperaturę przez długie godziny. Napełniony zimną, wręcz lodowatą wodą może przynosić ulgę, np. po włożeniu go do łóżka przed snem lub położeniu przed wentylatorem. Drugie zastosowanie umożliwia jednoczesne chłodzenie powietrza w pokoju. Ważne jednak, aby nie kłaść zimnego termoforu na ciele, a przede wszystkim nie pozostawiać go na długo. Takie działanie może doprowadzić do przewiania.

Mokre materiały w upalne dni

Kiedy doskwiera nam silny upał dobrym sposobem jest zwilżenie ubrań. Można je zamoczyć i dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody lub spryskać ze zraszacza, np. do roślin (jeżeli nie znajdują się w nim nawozy). Można także zwilżyć ściereczkę i taką położyć na głowie. W ten sposób znacznie obniżymy uczucie dyskomfortu spowodowane wysokimi temperaturami.

Jak schłodzić się w upał w pracy?

W pracy jednak nie wypada moczyć ubrań, ani tym bardziej siedzieć z wilgotną ściereczką na głowie. Zwłaszcza, jeśli obsługujemy klientów. Co w takiej sytuacji można zrobić, aby się nieco ochłodzić?

Kompresy chłodzące na upały

W aptece można kupić kompresy chłodzące, zimą można ich używać odwrotnie, ponieważ można je zarówno podgrzewać, jak i mrozić. Takie nieduże kompresy można schować do kieszeni i co jakiś czas trzymać je w dłoniach. W ten sposób obniżymy nieco temperaturę ciała chociaż miejscowo, a to da uczucie chłodu.

Lód i wiatrak

Nie we wszystkich miejscach pracy dostępne są klimatyzatory, ale w większości można spotkać chociaż wiatraki. Przed nim dobrze jest ustawić pojemnik z lodem. Jeśli nie mamy zamrażarki w firmie, to taki lód można kupić w większości sklepów. Postawiony przed wiatrakiem będzie się topić, a podmuchy powietrza będą znacznie chłodniejsze. W tej sytuacji warto porozmawiać z kierownictwem, czy zgodzi się na takie rozwiązanie, ponieważ wilgoć może powodować uszkodzenia, np. sprzętu elektronicznego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: oneclearvision/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości