Zwierzęta

Jak ochłodzić kota w upały? Sprawdzone i bezpieczne sposoby

Zwierzęta

Fot. Waitforlight / Getty images

Wysoka temperatura ma wpływ nie tylko na ludzi, lecz także na zwierzęta. Koty uwielbiają grzać się na słońcu, jednak zbyt długie i za częste upały mogą odbić się negatywnie na jego zdrowiu i samopoczuciu. Jak przygotować się na lato i jak schłodzić kota w upalne dni?

Utrzymujące się przez dłuższy czas upały są dla zwierząt niezwykle trudne do zniesienia. Koty uwielbiają słońce, jednak zbyt duża ekspozycja zwierzęcia na nie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych (odwodnienie, poparzenie słoneczne czy udar to tylko niektóre z nich), a w przypadku braku odpowiedniej reakcji opiekuna, może nawet skończyć się tragicznie. Jeśli chcesz zapewnić swojemu kotu bezpieczne i komfortowe warunki w mieszkaniu lub w ogrodzie, skorzystaj z poniższych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak ochłodzić kota w upały.

Jak schłodzić kota w upalne dni?

Zadbaj o dostęp do zimnej, świeżej wody

Wychodząc z domu rano, zadbaj o to, aby przez resztę dnia twój kot miał dostęp do świeżej, chłodnej wody. Możesz przygotować kilka misek i wrzucić do nich kostki lodu, dzięki którym niska temperatura wody utrzyma się na dłużej.

Jeśli twój kot to zwierzę wychodzące, pod żadnym pozorem nie pozostawiaj go samemu sobie, zwłaszcza jeśli nie będzie cię w domu cały dzień. O ile zwierzak samodzielnie poradzi sobie ze znalezieniem zacienionego miejsca do odpoczynku, znacznie trudniej będzie znaleźć mu dostępne źródło wody.

Przed wyjściem do pracy czy na zakupy zostaw na zewnątrz kilka misek z zimną wodą – postaw je w zacienionych miejscach pod drzwiami, na tarasie i w miejscu, w którym twój kot najczęściej odpoczywa podczas upałów. Miski wystawione poza domem są również dobrą pomocą dla bezdomnych zwierząt, o które nie ma się kto zatroszczyć. Jeśli widzisz, że okoliczna przybłęda z nich korzysta, nie próbuj jej odganiać, po prostu poczekaj, aż skończy pić, umyj naczynie i ponownie napełnij je zimną wodą. Woda to najlepszy sposób, żeby ochłodzić kota w upalne dni.

Przenieś legowisko kota w chłodniejsze miejsce

Nawet jeśli twój zwierzak uwielbia spać na kaloryferze, na pewno doceni zmianę miejsca legowiska na chłodniejsze. Możesz przenieść je do zacienionego miejsca w pokoju, położyć je na niższej półce lub wynieść do zupełnie innego pomieszczenia (nawet jeśli kot wcześniej nie miał do niego wstępu, warto zrobić dla niego wyjątek, aby schłodzić go podczas upałów).

Zdecyduj się na strzyżenie sierści

Koty o długiej, kołtuniącej się sierści można zabrać na strzyżenie do zwierzęcego fryzjera lub lekarza weterynarii. Nigdy nie pozwalaj jednak całkowicie ogolić sierści kota, wystarczy, że delikatnie skrócisz ją na tułowiu i w okolicy ogona.

Kup wentylator

To dobrze wydane pieniądze. Wentylator pozwoli bowiem przetrwać upały nie tylko ludziom, lecz także kotom. Niektóre zwierzęta mogą bać się hałasu, jeśli jednak włączysz urządzenie na najmniejszą moc, czworonogi powinny się do niego szybko przyzwyczaić. Zimne powietrze pozwoli ochłodzić kota w upalne dni, pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać pupila samego z włączonym wentylatorem, żeby nie zrobił sobie krzywdy.

Jak koty znoszą upały? Problemy zdrowotne wywołane upałem

Jak wiadomo, wszystkie koty uwielbiają ciepło. Zimą śpią na kaloryferach, latem wylegują się na parapecie lub na trawie. Jednak przy zbyt długo utrzymującej się wysokiej temperaturze nawet one starają się znaleźć odrobinę cienia, w którym mogłyby odpocząć. Upalne dni i ostre słońce mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych, za które odpowiedzialne jest przegrzanie. Na co narażone są pupile i jak temu zapobiegać?

  • Udar cieplny. Aby zapobiec udarom, zaleca się niewypuszczanie zwierząt na dwór lub przygotowanie dla nich takiego miejsca w ogrodzie, w którym będą mogły się schłodzić w upalne dni. Jeśli obserwujesz u kota takie objawy, jak: dyszenie, przyspieszone bicie serca, wysoka temperatura ciała oraz apatia, owiń go wilgotnym ręcznikiem i natychmiast zabierz do weterynarza.
  • Poparzenie słoneczne. To problem, który dotyczy głównie ras bez sierści i kotów o białym umaszczeniu (zwłaszcza tych, które wychodzą na dwór lub dużą część dnia spędzają na balkonie w pełnym słońcu). Żeby uchronić pupila przed poparzeniem, warto zaopatrzyć się w odpowiednie kremy z filtrem o składzie bezpiecznym dla zwierząt.
  • Odwodnienie. Koty pobierają wodę z pożywienia, dlatego często nie piją jej zbyt dużo z miski, w trakcie upałów jednak może doprowadzić to do tragicznych skutków. Jeśli twój pupil niechętnie sięga po zwykłą, świeżą wodę, spróbuj rozcieńczać nieco jego mokrą karmę lub przygotować dla niego bulion (i podać mu go po odpowiednim schłodzeniu). Niektórzy zalecają również moczenie wodą noska oraz łapek kota.

Masaż lodem i jego zalety. Jak go wykonać? Jak używać przyrządu do masażu lodem?

Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Udar słoneczny. Jak rozpoznać jego objawy? Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości