Zwierzęta

Jak przygotować psa lub kota do pobytu w hotelu? "Najważniejszą sprawą jest kwestia aklimatyzacji"

Zwierzęta

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Izabela Kaczyńska
Psie i kocie wakacje w hotelu
Psie i kocie wakacje w hoteluDzień Dobry TVN
wideo 2/29

Każdy opiekun domowego zwierzaka w sezonie letnim staje przed tym samym dylematem. Co zrobić ze swoim pupilem w czasie urlopu? Jeśli nie można go zabrać ze sobą, warto pomyśleć o psim lub kocim hotelu. Jak do takiego pobytu przygotować psa lub kota?

Psie i kocie wakacje w hotelu

Planując swoje wakacje, wybieramy hotel sprawdzając jego położenie, dostępne na miejscu udogodnienia i możliwość pobytu z naszym czworonożnym przyjacielem. Niestety nie zawsze wszystko da się pogodzić i musimy naszego pupila zostawić pod czyjąś opieką. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pozostaje nam wyszukać równie przyjazny pensjonat, jak dla nas samych, ale dla naszego psa lub kota. W końcu odpoczynek należy się każdemu. Jakie kryteria powinien spełniać dobry hotel dla zwierząt?

- Oprócz tak zwanej wiedzy książkowej, trzeba jeszcze brać pod uwagę indywidualne aspekty. Każde zwierzę mimo wszystko jest inne. Po pierwsze trzeba dać kotom odpowiednią przestrzeń, która spełni ich kocie potrzeby. W moim przypadku to są drabinki, półki podsufitowe. Kot dostaje swój osobny pokoik. Druga rzecz jest taka, że oczywiście każdy z pokoi musi mieć to "okno na świat". Oczywiście kot powinien przyjechać ze swoimi zabawkami i karmą, która jest do tej pory używana - o pobycie kotów w swoim pensjonacie opowiada Magdalena Knapik - behawiorystka i technik weterynarii.

Pies w hotelu, jak we własnym domu

Psi hotel nie musi kojarzyć się tylko z kojcami i boksami, gdzie zamknięty pies tęskni w samotności za beztrosko wypoczywającym właścicielem. Na popularności zyskują miejsca, gdzie psy na czas urlopu swoich właścicieli, stają się praktycznie członkami rodziny, śpią na kanapie i oglądają telewizję.

- Najważniejszą sprawą jest kwestia aklimatyzacji. Kwestia wyrobienia sobie relacji z psem. Nie robimy tak, że odbieramy telefon, przyjmujemy rezerwację, tylko wcześniej musimy się spotkać wielokrotnie, żebyśmy byli pewni, że taki psiak, który trafia do naszego domu, jest spokojny, szczęśliwy, zadowolony i zrelaksowany - mówi Katarzyna Władka, właścicielka domowego hotelu dla psów. - Nie każdym psiakiem jesteśmy w stanie się zająć, bo funkcjonując jako jedna, wielka rodzina, my musimy selekcjonować gości w taki sposób, żeby każdy się tutaj czuł ze sobą komfortowo - dodaje.

Więź, która łączy człowieka z psem, jest bardzo silna. Dlatego wyjeżdżając na urlop bez niego, tęsknimy i chcielibyśmy wiedzieć co u niego słychać pod naszą nieobecność. Zdają sobie z tego sprawę osoby prowadzące psie hotele i mają sposób na nasze tęsknoty.

- Mieliśmy zaplanowaną dalszą podróż z całą rodziną i szukaliśmy jakiegoś hotelu dla niej, a nie każdy hotel przyjmuje tej rasy psy. Na początku było zapoznanie dosłownie jak w przedszkolu. My byliśmy w stałym kontakcie i z Kasią i z Krzyśkiem. Cały czas wysyłali nam zdjęcia. Przywiązała się do nich w sumie, tak jak do drugich rodziców - opowiada o swoich doświadczeniach Ewa Szafraniec, która korzysta z psiego hotelu od 8 lat.

Jak przygotować zwierzę do pobytu w hotelu?

Istnieje bardzo ważna zasada co do tego, jak przygotować psa lub kota do pobytu w hotelu. Opowiedział o tym gość programu Dzień Dobry Wakacje, behawiorysta Radosław Ekwiński.

- Po pierwsze, do wyjazdu i urlopu przygotowujemy się przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Omijajmy hotele, które nie chcą nas wcześniej zaprosić na pół godziny, razem z psem, hotele, które nie chcą nam pokazać miejsc, w których nasz pies będzie spędzał czas z innymi psami. To znaczy, że coś jest nie tak (...). Po drugie cieszmy się, jeżeli ktoś proponuje nam jednodobowy pobyt zapoznawczy, żeby i pies, kiedy przyjedzie już do hotelu, czuł się trochę pewniej - tłumaczy specjalista i właściciel hotelu dla psów.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie najzabawniejsze sytuacje z pobytu psów w hotelach przydarzyły się właścicielom tych miejsc i jak bardzo oni sami przywiązują się do swoich gości, koniecznie obejrzyj wideo.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości