upał

  upał

  W całej Polsce zrobiło się zdecydowanie chłodniej, a miejscami pada deszcz. Pod koniec tygodnia zrobi się nieco cieplej. Czy możemy spodziewać się powrotu upałów, z którymi niedawno mieliśmy do czynienia? Poznaj autorską prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

  Sobota będzie kolejnym dniem z wysokimi temperaturami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem pierwszego i drugiego stopnia dla południowo-wschodniej części kraju.

  W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 24 st. C na zachodzie do 32 st. C na wschodzie. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na wybrzeżu umiarkowany, a w czasie burz porywisty. Na wschodzie Polski możliwa trąba powietrzna.

  W środę w całym kraju upał, termometry w centrum wskażą 30 st. C, a na Śląsku 32 st. C. Na północnym wschodzie i zachodzie Polski przelotny deszcz, tam też możliwe burze. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty.

  Dobrze schłodzony napój to doskonały sposób na orzeźwienie i lepsze samopoczucie w upalne dni. Chłodzić można całe butelki, ale obecność lodu w szklance z napojem dłużej utrzymuje jego niską temperaturę. Poza tym często powoduje, że nasze picie po prostu lepiej wygląda. Jak zapewnić sobie lód w domu bez jego kupowania i używania specjalnych gadżetów?

  Gorące powietrze, po krótkiej przerwie, znowu zacznie napływać do naszego kraju. W całej Polsce będzie upalnie, termometry wskażą ponad 30 st. C, a miejscami nawet 35 st. C. Sprawdź prognozę pogody na najbliższy tydzień.

  We wtorek na niebie dominować będzie słońce. Większe zachmurzenie pojawi się jedynie na południu Polski oraz okresami na zachodzie i Suwalszczyźnie. Nie ma wątpliwości co do tego, że czeka nas powrót upałów - na południowym zachodzie termometry pokażą nawet 31 st. C. Czy powinniśmy spodziewać się burz?

  Od kilku dni miłośnicy wysokich temperatur zdecydowanie nie mogą narzekać na pogodę w kraju. Poza burzami, które pojawiają się w niektórych częściach kraju, pogoda jest iście tropikalna. Warto jednak pamiętać, że - szczególnie w zamkniętych, zostawionych na słońcu samochodach - upał staje się niebezpieczny nie tylko dla ludzi czy zwierząt. Sprawdź, jakich przedmiotów nie powinno się zostawiać w aucie w gorące dni.

  Kiedy żar leje się z nieba, samochód stojący na słońcu staje się śmiertelną pułapką dla pozostawionych w nim dzieci i zwierząt. Ratownik medyczny Ariel Szczotok i reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger postanowili sprawdzić, jak szybko nagrzewa się auto w pełnym słońcu. Wynik był szokujący! Jak reagować, kiedy widzimy w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę?

  Jak zrobić frappe, czyli kawę mrożoną? Przepis na frappe wcale nie jest skomplikowany, dlatego z powodzeniem możemy ją przygotować także w domu. Do przygotowania tego przysmaku wystarczy kawa rozpuszczalna, mleko i lód. Frappe narodziła się w Grecji i jest najpopularniejszym napojem tego typu na świecie. Często podawana jako deser, z dodatkiem bitej śmietany i lodów, a także sosów i polew.

  Wysoka temperatura ma wpływ nie tylko na ludzi, lecz także na zwierzęta. Koty uwielbiają grzać się na słońcu, jednak zbyt długie i za częste upały mogą odbić się negatywnie na jego zdrowiu i samopoczuciu. Jak przygotować się na lato i jak schłodzić kota w upalne dni?

  Niedziela zapowiada się słonecznie, tylko na samym wschodzie Polski po południu możliwy jest przelotny deszcz i burze, którym może towarzyszyć grad. Będzie gorąco: na termometrach zobaczymy od 28 st. C na Suwalszczyźnie do 35 st. C na Ziemi Lubuskiej.

  Od kilku dni w wielu miejscach Polski temperatura przekracza 30 stopni C. Warto więc przypomnieć, że odpowiednie nawodnienie latem jest kluczowe dla naszego organizmu. Kiedy jest gorąco, szybciej się pocimy, a co za tym idzie, pozbywamy się wody oraz cennych substancji mineralnych. Co zatem pić, by bezpiecznie przetrwać upalny czas? Poznaj przepisy na orzeźwiające napoje.

  Zgodnie z prognozami, ostatnie dni w Polsce stają się coraz cieplejsze. Miniony, drugi czerwcowy weekend należał do wyjątkowo chłodnych. Przypominał większość majowych dni. Od poniedziałku pogoda zaczęła się poprawiać, a zgodnie z zapowiedziami synoptyków, w środę temperatura była już znacznie wyższa. Najwyższa, spodziewana również w nocy jest w czwartek 17 czerwca 2021 r. Kiedy będzie pierwsza tropikalna noc w Polsce?

  Odwodnienie organizmu to stan chorobowy spowodowany zbyt małą ilością płynów w diecie. Największe ryzyko odwodnienia występuje u niemowląt, które nie są w stanie zasygnalizować pragnienia, i u osób starszych. Przyczyną odwodnienia może być np. upał, wypicie zbyt dużej ilości alkoholu czy przedawkowanie tabletek na odwodnienie.

  Temperatury rosną, a wraz z nimi zwiększa się nasze zapotrzebowanie na płyny. Sęk w tym, że napój napojowi nierówny i nie każdy z nich ugasi pragnienie. Podpowiadamy więc, jak szybko i skutecznie nawodnić organizm.