upały

  upały

  Przez południową Europę przetacza się fala upałów. Temperatura przekroczyła tam 40 st. C. Tamtejsze media podają, że za taką pogodą odpowiedzialny jest "Lucyfer". Czym jest i czy może dotrzeć też do Polski? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomaszem Wasilewski, prezenterem pogody TVN Meteo.

  W środę na zachodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie małe i umiarkowane, wzrastające do dużego. Miejscami burze z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie grad. Nadal bardzo gorąco: na termometrach od 30 do 35 st. C, nieco chłodniej tylko nad morzem i w górach - od 24 do 28 st. C.

  We wtorek na zachodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, w pozostałej części kraju okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Będzie upalnie - od 28 st. na północnym zachodzie do 32 st. na południu, nieco chłodniej tylko nad morzem i w rejonach podgórskich - od 25 do 28 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty.

  Upały dały już o sobie znać. Na dworze gorąco, w domu duszno, a w samochodzie bez klimatyzacji ciężko wytrzymać nawet kilka minut. W takich dniach ważny jest nie tylko krem z filtrem i przewiewna odzież, ale także odpowiednie nawodnienie. Bez tego nasz organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Co i jak dużo pić w upalne dni? Jak rozpoznać pierwsze objawy odwodnienia?

  Kilka dni upałów mocno dały się wszystkim we znaki. Żar płynący z nieba doskwiera nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Jak donosi IMGW, wszystko zacznie się zmieniać w nadchodzących godzinach. Przed nami burzowa noc, która niektórym regionom przyniesie deszcz i ochłodzenie. Na jaką pogodę możemy liczyć we wtorek, 22 czerwca?

  Lato rozpoczęło się w najlepsze. Słońce i upały z jednej strony cieszą, z drugiej stają się problemem, zwłaszcza, gdy odbierają nam chęć do jedzenia. Regularne spożywanie posiłków jest przecież istotne zarówno dla naszego zdrowia, jak i sylwetki. Co zatem jeść na śniadanie, aby nasza dieta była zbilansowana i lekka?

  Zapowiada się gorąca końcówka lata. W najbliższych dniach temperatura miejscami może wzrosnąć w Polsce aż do 31 stopni C. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem. Sprawdź, gdzie może on być groźny dla zdrowia.

  Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego w Honolulu prognozują, że zaleje nas fala upałów. Doszli do wniosku, że nawet, jeśli ograniczymy emisję gazów cieplarnianych, to i tak pod koniec tego stulecia zabójcze upały będą zagrażać aż 48 proc. ludzkości. Które części świata są najbardziej narażone na falę upałów? Czy Polska też jest zagrożona? Jak bardzo zmieni się klimat w Polsce? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy prof. Szymona Malinowskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Do Ciekocinka, gdzie odbywają się międzynarodowe zawody jeździeckie Baltica Tour 2015, zaprasza nas prezenter pogody Bartek Jędrzejak. Przy okazji zdradza, czy te najgorsze upały mamy już za sobą?