fala upałów

  W Polsce trwa kolejna fala upałów. Termometry w niektórych regionach mogą pokazać nawet 36 stopni Celsjusza. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla 2 województw i drugiego stopnia dla 15 województw. 

  Kiedy i gdzie spodziewać się zagrożeń?

  Gdy termometry wskazują ponad 30°C, wiele osób poszukuje pomysłów na to, jak skutecznie się ochłodzić. W takich okolicznościach najprostszym rozwiązaniem wydaje się zimny prysznic. Niestety to nie najlepszy wybór,.

  Kiedy upał doskwiera chętnie otwieramy okna, aby poczuć chociaż delikatny podmuch wiatru. Jednak chociaż intuicja podpowiada nam, aby tak zrobić, to może nie być najlepsze rozwiązanie. Czy zatem można otwierać okna i wietrzyć mieszkania w upały?

  Przed nami kolejne upalne dni. W tym czasie musimy szczególnie pamiętać o nawodnieniu organizmu. Tylko, który napój wybrać, by skutecznie ugasić pragnienie? Oto propozycje internautów.

  Przed nami kolejne fale upałów, a wraz z nimi pojawiające się pytania, jak sobie z nimi radzić. Wszycy wiemy, że przede wszystkim naley pilnować odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów. Jednak co najlepiej jeść w lato? 

  Aktorka podała przepis na pyszne i lekkostrawne danie.

  Gwałtowne burze z silnymi wiatrami i obfitymi deszczami przeszły nad naszym krajem. Strażacy ewakuowali aż pięć grup, które brały udział w obozach harcerskich.

  Termometry w ostatnich dniach pokazują wartości, które skutecznie zniechęcają nas do wychodzenia z domu. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.

  Nadchodzące noce określane są przez meteorologów jako tropikalne. Są duszne, a słupki rtęci wskazują powyżej 20 stopni Celsjusza. Jak wpływają na nasz organizm? Jak poradzić sobie wieczorami z gorącem?

  Ten sposób stosują mieszkańcy kraju faraonów, dla których wysokie temperatury to codzienność.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alerty dla 13 województw. "Jesteśmy w zasięgu ekstremalnego upału". Co to oznacza? Co nas czeka? Z czym to się wiąże? O tym opowiedziała nam dr Joanna Remiszewska-Michalak – fizyk atmosfery.

  Sobota będzie kolejnym dniem z wysokimi temperaturami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem pierwszego i drugiego stopnia dla południowo-wschodniej części kraju.

  Meteorolodzy donoszą, że mógł paść rekord temperatury w Europie. Termometry na Sycylii miały wskazać 48,8 stopnia Celsjusza. Wraz z upałami, Włosi zmagają się z ogromnymi pożarami. W środę (11 sierpnia) w Kalabrii i na Sycylii zginęły dwie osoby.

  Właściwe przechowywanie leków jest bardzo ważne, zwłaszcza kiedy temperatury za oknem przekraczają 25 stopni Celsjusza. Ma to wpływ na bezpieczeństwo osób, które nie powinny ich zażyć, zwłaszcza dzieci. Poza tym zapewnia trwałość i skuteczniejsze działanie medykamentów. Poznaj najważniejsze zasady.

  Gorące powietrze, po krótkiej przerwie, znowu zacznie napływać do naszego kraju. W całej Polsce będzie upalnie, termometry wskażą ponad 30 st. C, a miejscami nawet 35 st. C. Sprawdź prognozę pogody na najbliższy tydzień.

  Zofia Zborowska-Wrona niedługo po raz pierwszy zostanie mamą. Aktorka i jej mąż Andrzej Wrona, znany siatkarz, nie mogą się doczekać, aż ich córka przyjdzie na świat. Gwiazda jest już w zaawansowanej ciąży, więc upały, które od kilku dni panują w Polsce, mocno dają się jej we znaki. Zobacz, jaki ma sposób na wysokie temperatury.

  Pogoda na rozpoczynający się tydzień zapowiada się bardzo obiecująco. Przed nami upalne dni. Po chwilowym ochłodzeniu w Polsce znowu będzie gorąco i to jeszcze tak, jak w tym roku nie było. W którym mieście będzie najcieplej?

  W tym roku długo musieliśmy czekać na pierwsze naprawdę słoneczne dni. Kiedy w końcu zaczęliśmy cieszyć się ciepłą wiosenną pogodą, znowu przywędrowały do nas deszczowe chmury. Okazuje się jednak, że już niedługo w całej Europie znowu bardzo się ociepli.

  "Kiedy wreszcie będzie ciepło?" - to pytanie od tygodni nie schodzi z ust Polaków. Wszyscy czekamy na to, żeby schować do szaf bluzy i zastąpić je cieńszymi, przewiewnymi elementami garderoby. Słomkowe kapelusze mogą przydać się nam już niebawem. Według prognoz czeka nas pierwsza w tym roku fala upałów.

  Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego w Honolulu prognozują, że zaleje nas fala upałów. Doszli do wniosku, że nawet, jeśli ograniczymy emisję gazów cieplarnianych, to i tak pod koniec tego stulecia zabójcze upały będą zagrażać aż 48 proc. ludzkości. Które części świata są najbardziej narażone na falę upałów? Czy Polska też jest zagrożona? Jak bardzo zmieni się klimat w Polsce? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy prof. Szymona Malinowskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.