Niewłaściwe przechowywanie leków może obniżać ich działanie, a nawet zagrażać zdrowiu. O czym należy pamiętać w upały?

rozsypane tabletki
Niewłaściwe przechowywanie leków może obniżać ich działanie, a nawet zagrażać zdrowiu. O czym należy pamiętać w upały?
Źródło: Yulia Reznikov/Getty Images
Właściwe przechowywanie leków jest bardzo ważne, zwłaszcza kiedy temperatury za oknem przekraczają 25 stopni Celsjusza. Ma to wpływ na bezpieczeństwo osób, które nie powinny ich zażyć, zwłaszcza dzieci. Poza tym zapewnia trwałość i skuteczniejsze działanie medykamentów. Poznaj najważniejsze zasady.

Jak prawidłowo przechowywać leki?

60% badanych nie sprawdza wyglądu i konsystencji leków przed ich zastosowaniem. Do takiego wniosku doszli studenci Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu, którzy przeprowadzili badania dotyczące zasad prawidłowego przechowywania leków. Tymczasem niewłaściwe przechowywanie środków farmaceutycznych może spowodować, że nie będą spełniały swojej funkcji – stracą skuteczność.

Jak przetrwać upały?

DD_20220621_Loyd_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Bardzo ważne jest, aby każdy pacjent miał świadomość, jak groźne dla zdrowia i życia skutki może nieść za sobą niewłaściwe przechowywanie środków leczniczych. Może bowiem powodować brak osiągnięcia efektu terapeutycznego, a w najgorszym przypadku doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa farmakoterapii

- powiedział dr hab. Artur Beberok, farmaceuta, opiekun studentów przeprowadzających badanie.

Temperatura przechowywania leków

Szczególnie ważny aspekt w trakcie upałów. Należy stosować się do zaleceń podanych na opakowaniach leków. Jeśli jest to:

  • "przechowywać w temperaturze pokojowej" – oznacza zakres temperaturowy 15-25 °C,
  • "przechowywać w chłodnym miejscu" – oznacza zakres 5-15 °C,
  • "przechowywać w lodówce" – oznacza przechowywanie leku w niższej temperaturze: 2-8 °C.

Najlepsze miejsce przechowywania leków

Leki należy umieszczać w zamykanych szafkach, które nie są narażone na promienie słoneczne oraz na wilgotność. Łazienka czy kuchnia, w której często się gotuje i jest sporo pary, nie są dobrymi miejscami. Ponadto powinny być w miejscu niedostępnym dla dzieci, najlepiej w zamykanym pojemniku.

Sprawdzanie leku przed użyciem

Przed zaaplikowaniem jakichkolwiek produktów farmaceutycznych (syropu, tabletek, maści, kremów, czopków) należy sprawdzić ich wygląd i/lub konsystencję. Powinniśmy się upewniać, czy na przykład nie zmieniły barwy, nie rozwarstwiły się, etc. Jeśli odbiegają od swojej pierwotnej postaci, absolutnie nie należy ich stosować i nie przechowywać z lekami, które w dalszym ciągu nadają się do użycia.

Przechowywanie leków a termin ważności

Każdorazowo przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy sprawdzić termin jego ważności. Data przydatności zawsze jest podana na opakowaniu. Nie wolno przyjmować produktów leczniczych po po jej przekroczeniu, ponieważ mogły zajść tam zmiany niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Leków przeterminowanych nie należy wyrzucać do kosza! Stają się odpadami toksycznymi. Najlepiej zanieść je do apteki, która przekazuje odpowiednim instytucjom, posiadającym właściwe procedury niszczenia leków niezdatnych do spożycia.

Poza tym każdy lek powinien być przyjmowany zgodnie ze wszystkimi zasadami umieszczonymi w ulotce.

Jak przechowywać leki w upały?

Część leków nie powinna być przechowywana w wysokich temperaturach ani być wystawiana na działanie słońca. Szczególną uwagę powinno się zwracać na przechowywanie leków w lato, a zwłaszcza w upalne dni. Najczęściej maksymalną temperaturą, w której można bezpiecznie je przechowywać jest 25 stopni Celsjusza.

Zatem co zrobić, jeśli w mieszkaniu i na zewnątrz panują wyższe temperatury? Jeden lub dwa dni trzymania ich w niesprzyjających warunkach nie powinien być niebezpieczny. Gdy jednak fala upałów wciąż trwa, warto schować preparaty do lodówki, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Leki, które zmieniły swój kształt, zapach lub kolor pod żadnym pozorem nie powinny być przyjmowane. Należy je wtedy oddać do apteki.

Szczególną uwagę przy przetrzymywaniu leków w upały powinno się zwrócić na antybiotyki, insulinę, leki uspokajające, hormonalne, w sprayu i adrenergiczne.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości