leki

  leki

  Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Mimo że wczesne wykryte zmiany można bardzo skutecznie leczyć, to niestety spora grupa pań zgłasza się do lekarza zbyt późno. Być może dzięki nowej terapii walka z nowotworem będzie łatwiejsza. Jak działa nowoopracowany lek?      

  O tym, jak ważna jest antykoncepcja, nie trzeba mówić nikomu. Jak się jednak okazuje, coraz więcej młodych dziewczyn długoterminowo sięga po tabletki, które przez lata oddziaływają na hormony. Dlaczego warto przemyśleć ten sposób "ochrony" przed ciążą? Przestrogą jest historia pewnej 25-latki, która przeżyła prawdziwy koszmar.

  Inflacja oraz rosnące ceny energii i gazu uderzają we wszystkich, także w branżę farmaceutyczną. Producenci leków już zapowiadają, że nie da się uniknąć podwyżek i za będziemy płacić jeszcze więcej. W ocenie ekspertów remedium na tę niełatwą sytuację może być wzrost cen leków refundowanych.

  Czemu Internet utrudnia walkę z rozprzestrzenianiem się tego uzależnienia?

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie leku na nadciśnienie tętnicze. Powodem takiej decyzji było wykrycie tzw. wady jakościowej w jednej z serii farmaceutyku. O który preparat chodzi?

  Udział krajowych leków w polskim rynku od lat spada. Wypiera je tańsza azjatycka konkurencja. Co nas czeka? Jak zadbać o to, aby nie zabrakło substancji czynnych? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Barbarą Misiewicz-Jagielak, wiceprezes zarządu w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

  Na terenie Polski wycofano z obrotu cztery popularne leki na nadciśnienie - poinformował Główny Inspektor Farmaceutyczny.

  Jest niebezpieczny dla zdrowia - informuje GIF.

  W ukraińskich szpitalach kończą się leki, opatrunki i inne przybory niezbędne do udzielania pomocy pacjentom. W odpowiedzi na ten problem polscy artyści zdecydowali się zorganizować wyjątkową akcję. "Serca dla serc" to szlachetna inicjatywa mająca na celu wsparcie placówek medycznych zza naszej wschodniej granicy.

  Zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

  127 instytucji w 104 krajach na wszystkich kontynentach przeprowadziło bezprecedensowe badania. Sprawdzono zanieczyszczenie rzek pod kątem znajdujących się tam medykamentów. Do jakich wniosków doszli naukowcy?

  Apteki w Polsce mają obowiązek realizowania recept, które zostały wystawiona w UE oraz poza jej granicami. Jednak w przypadku tych drugich konieczne jest spełnienie konkretnych warunków. Co musi znaleźć się na recepcie z Ukrainy, aby farmaceuta mógł wydać leki? Czy są wyjątki od tej zasady?

  Mukowiscydoza to choroba uznawana za śmiertelną. Powoduje liczne zmiany, przede wszystkim w układach: pokarmowym, oddechowym i endokrynnym. Na rynek weszły nowe leki, które używane są w terapii przyczynowej i umożliwią wydłużenie i poprawę jakości życia osób chorych.

  Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych proszą o wstrzymanie się i zrezygnowanie z indywidualnych zbiórek leków dla Ukrainy. W miejsce prywatnych zbiórek organizowane są działania rządowe. Co zrobić w tej sytuacji?

  "Stwarzamy w ten sposób dla siebie niebezpieczeństwo".

  Płyn Lugola stał się znany z powodu wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu w 1986 roku. Obecnie w związku z wojną w Ukrainie i podwyższonym stopniem radioaktywności w okolicy starej elektrowni płyn Lugola zyskał ponownie na popularności. Jak działa i kiedy powinno się go stosować? A kto powinien go unikać?

  Kiedy trafi do pacjentów?

  Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie próbowała zrzucić zbędnych kilogramów. Często jednak zdarza się, że zamiast tkanki tłuszczowej tracimy głównie czas - na 22 tys. badanych, po upływie 12 miesięcy wszyscy wrócili do dawnych nawyków żywieniowych. Teraz los walczących z wagą może się odmienić. A to wszystko za sprawą jednego ukłucia.

  Obowiązujący od 1 lutego 2022 roku zerowy VAT obejmie także farmaceutyki. Obniżone zostaną ceny niektórych towarów znajdujących się w obrocie w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Dzięki zmianom mniej zapłacimy m.in. za suplementy diety, które - jak pokazują badania - Polacy łykają na potęgę. Po które sięgamy najchętniej?

  W tym roku ceny leków pójdą mocno w górę. Pierwszej sporej podwyżki możemy się spodziewać już na przełomie kwietnia i maja. Jak bardzo zdrożeją farmaceutyki?

  "Nie uratują świata, ale mogą uratować jednostki".

  Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie, w którym znajduje się lista leków objętych refundacją oraz zostały podane kwoty, jakie będą dopłacane. Duża część leków, bo ponad 500 pozycji, przestanie być refundowana od 2022 roku. Na listę leków, które zostaną dofinansowane, trafiły również nowe preparaty. Sprawdź, za co zapłacimy więcej. 

  Lekarz: "On nie rozwiąże problemu pandemii"

  Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Szacuje się jednak, że w Polsce obecnie na przewlekłe choroby tego narządu choruje ponad 400-500 tys. osób. Jak zatem w prawidłowy sposób o niego dbać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalista gastroenterologii, dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska.

  "Nie pomoże, a może zaszkodzić".

  W ocenie dr n. farmaceutycznych Leszka Borkowskiego, jeszcze w tym roku do Polski może trafić molnupirawir. To lek przeciwwirusowy, który hamuje namnażanie się wirusów SARS-CoV-2. Warto dodać, że nie jest to jedyny preparat, który pomaga leczyć COVID-19.

  Koncerny farmaceutyczne prześcigają się w produkowaniu leków, które pomogłyby w walce z koronawirusem. Pfizer pracuje nad nowym lekiem, a w Wielkiej Brytanii do aptek trafi pierwszy produkt leczniczy. Kiedy w Polsce możemy spodziewać się leków na COVID-19? Czy będzie to środek od Pfizera?

  Właściciele czworonogów często zastanawiają się, jak uspokoić psa w sylwestra oraz jakie są domowe sposoby na uspokojenie zwierzęcia. Jedną z najpopularniejszych metod są środki uspokajające dla psów, które mogą łagodzić agresję i stres u psów. Jednak specjaliści zalecają również stosowanie niefarmakologicznych sposobów leczenia tych zaburzeń.

  "Oszczędność to ważne kryterium".