leki

  leki

  Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Szacuje się jednak, że w Polsce obecnie na przewlekłe choroby tego narządu choruje ponad 400-500 tys. osób. Jak zatem w prawidłowy sposób o niego dbać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalista gastroenterologii, dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska.

  W ocenie dr n. farmaceutycznych Leszka Borkowskiego, jeszcze w tym roku do Polski może trafić molnupirawir. To lek przeciwwirusowy, który hamuje namnażanie się wirusów SARS-CoV-2. Warto dodać, że nie jest to jedyny preparat, który pomaga leczyć COVID-19.

  Koncerny farmaceutyczne prześcigają się w produkowaniu leków, które pomogłyby w walce z koronawirusem. Pfizer pracuje nad nowym lekiem, a w Wielkiej Brytanii do aptek trafi pierwszy produkt leczniczy. Kiedy w Polsce możemy spodziewać się leków na COVID-19? Czy będzie to środek od Pfizera?

  Właściciele czworonogów często zastanawiają się, jak uspokoić psa w sylwestra oraz jakie są domowe sposoby na uspokojenie zwierzęcia. Jedną z najpopularniejszych metod są środki uspokajające dla psów, które mogą łagodzić agresję i stres u psów. Jednak specjaliści zalecają również stosowanie niefarmakologicznych sposobów leczenia tych zaburzeń.

  Stosowanie przeciwciała monoklonalnego jako leku na COVID-19 zatwierdzono w Wielkiej Brytanii. Ronapreve może być również stosowany, by zapobiegać zakażeniom koronawirusem. Preparat nie zastępuje szczepień, lecz uzupełnia ten program. Jak zapewniają specjaliści, terapia jest bezpieczna i skuteczna. Kiedy pojawi się w krajach Unii Europejskiej?

  Kreatywność oszustów nie zna granic. "Na wnuczka", "na pracownika banku", "na amerykańskiego żołnierza", "na leczenie Clinta Eastwooda" - to tylko niektóre z metod, jakimi próbują wyłudzić pieniądze. Najnowszym ich sposobem są telefony dotyczące loterii szczepionkowej i wygranej w postaci leków. Sprawdź, jak się nie dać nabrać.

  Wkrótce rozpocznie się sezon wakacyjny, do którego warto dobrze się przygotować. Nie chodzi tu tylko o zakupy typowych gadżetów, które przydadzą się np. na plaży. Warto wziąć pod uwagę również podstawowe specyfiki medyczne, które będą pomocne w razie problemów ze zdrowiem. Co powinna zawierać wakacyjna apteczka dla dzieci i dorosłych? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała farmaceutka, Ana Krysiewicz.

  Sotrovimab - to nazwa leku, który można stosować w nagłych wypadkach COVID - 19. Zezwolenie na jego stosowanie wydała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).Preparat jest oparty na przeciwciałach klonalnych. Jak sugerują badania laboratoryjne, środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa. Kto może go stosować?

  Czy wszystko zależy od genów? Okazuje się, że nie. Nasz styl życia oraz dieta mogą wpływać i modyfikować zapisane w nich informacje. To, jak duże mogą być te zmiany bada epigenetyka. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina nauki? Jak można wykorzystać wiedzę o ludzkim genomie, której dostarcza? Na ten temat rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium.

  Prawie połowa zarejestrowanych leków onkologicznych jest w Polsce nierefundowana, co oddala nasz kraj od europejskich standardów. Niestety, przełomu nie przyniosła najnowsza, majowa lista refundacyjna. Diagnostykę i leczenie onkologiczne dodatkowo opóźnia epidemia COVID-19 - szczególnie dotyczy to osób walczących z rakiem płuc, jajnika i piersi. Te ograniczenia kryją za sobą dramat wielu pacjentów i ich rodzin.

  Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia przeprowadza badania kliniczne dotyczące amantadyny w leczeniu COVID-19. Doniesienia o skuteczności terapii tym lekiem elektryzują społeczeństwo dając nadzieję, że cudowne remedium pomoże pokonać chorobę. Czy rzeczywiście tak jest? O tym rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię popularnego produktu leczniczego stosowanego w przypadku przeziębienia lub grypy. Mowa o leku Febrisan w formie proszku. Klienci mogą go zwrócić w aptece i dostaną zwrot pieniędzy na podstawie dowodu zakupu.